Lym Nedir

Sağlık 31 Temmuz 2015

Tam kan sayımında bakılan Lym(Lenfosit), bir lökosit (akyuvar) tipidir. Kanda dolaşan lökositlerin yaklaşık olarak yarısını oluştururlar. LYM, bağışıklık sistemimizde bulunan ve kemik iliğinde üretilen bir tür beyaz kan hücresidir. Lenfositler vücudu bakteri ve virüslere karşı korurlar.

Lenfosit Türleri

Doğal Öldürücü Hücreler: Doğal bağışıklığın bir parçası olan bu hücreler, tümörlere ve virüslerle karşı savunmasında en büyük rolü oynarlar.
T-Lenfositleri: Bağışıklık sistemimizin en önemli unsurlarından biridir. Kanda dolaşan bütün lenfositlerin % 80’ini oluşturur.
B-Lenfositleri:  Bu hücre çeşidi de uyarıldıklarında antikor üreterek savunma sistemimize büyük katkıda bulunur.

Lym normal değeri nedir?

Lökositlerin %20-50 kadarı lenfositlerdir. Bir mikrolitre kanda 1000 ila 4800 lenfosit olmalıdır. Bu da kan hücrelerinin %15 – %40’ını oluşturmaktadır. Eğer lenfosit sayısı %15’in altına düşerse, düşük olarak kabul edilir.

Lym değeri düşüklüğü ve tedavisi

Kandaki lenfosit sayısı %15’in altına düşerse bu sonuç, vücudun enfeksiyona karşı direncinin düşük olduğunu gösterir. Bu durumda kişi kanser ve tümör gibi rahatsızlıklara karşı savunmasızdır. Lym düşüklüğüne sebep olacak bir çok etken vardır. En çok karşılaşılan sebeplerden birisi lenfositlerin, lenf düğümlerinde takılmasıdır. Ayrıca aşırı üzüntü ve stres de lenfosit sayısının düşmesine sebep olabilir. Örneğin çok üzgün veya stresli olduğumuz günlerde genelde hasta oluruz. Çünkü bağışıklık sistemi üzüntü ve stres gibi faktörlerden olumsuz etkilenir. Lym düşüklüğü, çoğu durumda kolay kontrol altına alınabilir ve antibiyotik gibi ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. Lym düşüklüğü durumu genellikle kolay tedavi edilir ve telaş gerektirecek bir durum değildir. Hemen akla en kötü ihtimaller getirilmemelidir. Belli aralıklarla kan testi yaptırarak lenfosit değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. Lym düşüklüğü, erken teşhis edildiğinde daha basit tedavi edilebilir. Erken teşhis durumun daha da ilerlemesine fırsat vermeden tedavi edilmesi kolaylaştırır.

Lenfosit düşüklüğü tedavisinde en önemli aşama ise bu rahatsızlığın sebebini bulmaktır. Peki lym düşüklüğünün nedenleri neler olabilir?

lym nedirLym değeri düşüklüğü nedenleri

1. Aplastik Anemi: Kemik iliğinin yeni hücre üretememesi durumudur. Aplastik anemi kişiyi bitkin bırakır. Her yaşta görülebilecek bir durumdur. Bir anda meydana gelebilir. Aplastik anemi tedavisinde ilaç tedavisi işe yaramazsa kemik iliği nakli tavsiye edilir.
2. Bulaşıcı Hastalıklar: Verem, AIDS gibi bazı bulaşıcı hastalıklar lenfosit düşüklüğüne sebep olabilir.
3. Otoimmün Hastalıkları: MS hastalığı, deri veremi ve romatoid artrit lenfosit düşüklüğüne neden olan otoimmün hastalıklarındandır. Hastanın cinsiyeti, yaşı, hayat tarzı ve aile öyküsü bu hastalıklara yakalanma ihtimalini artıran etkenlerdendir.
4. Kan Kanseri: Lenfosit düşüklüğüne yol açabilir. Lenfoma ve lösemi LYM düşüklüğünün belirtileridir. Kanser hastaları için, radyasyon tedavisi ve kemoterapi tedavisi en uygun yöntemlerdir. Bununla birlikte, radyasyon ve kemoterapi lenfosit sayımının daha da düşmesine sebep olacaktır.
5-Kalıtsal Hastalıklar: Kalıtsal hastalıklar, hücre büyümesini azaltarak lym sayısının düşmesine sebep olur. Kalıtsal hastalıklara örnek olarak Wishott-Aldrich sendromu ve DiGeorge anomalisi sayılabilir.

Ayrıca, ilerlemiş malign hastalıklar, evre II-III Hodgkin hastalığı, ağır sol kalp yetmezliği, kemoterapi, radyoterapi, Cushing sendromu, stres, Miyastenia gravis, böbrek yetmezliği, Miliyer tüberküloz gibi rahatsızlıklar Lym Düşüklüğüne sebep olabilir.

Lym değeri yüksekliği ve tedavisi

Eğer lym sayısı %55’in üstünde ise lenfosit yüksekliğinden bahsedilebilir. Lenfositlerin yüksekliği vücutta bir enfeksiyon varlığından bahseder. Aslında lym değerinin yüksekliği hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sistemimizin bir tepkisidir. Lenfosit yüksekliği hiçbir belirti göstermeyebilir ve bir doktorun bu durumun sebebinin ciddi veya zararsız olduğunu belirlemesi gerekecektir. Çeşitli enfeksiyonlar ve otoimmün bozuklukları lenfosit yüksekliğinin yaygın sebepleridir

Lenfosit Değerinin Yükselmesine Yol Açan Bazı Sebepler

1- İnfeksiyon hastalıkları

-Grip: Lenfosit sayısını artırabilecek bir solunum hastalığıdır. Tedavisi dinlenme ve sıvı alımını artırmadır. Vitamin destekleri faydalı olabilir.

-Boğmaca: Lenfosit yüksekliği boğmaca sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Öksürük ilaçları genellikle işe yaramaz. Reçeteyle yazılan antibiyotikler olduğu gibi bu hastalık aşı ile de tedavi edilebilir.

-CMV Enfeksiyonu: CMV enfeksiyonu (sitomegalovirüs) oldukça yaygın olmakla birlikte, anne sütü, sperm, idrar, salya ve kan gibi vücut sıvıları ile bulaştığı için de oldukça fazla insanı etkiler. Enfeksiyon ömür boyu sürse de insanlar nadiren CMV belirtileri gösterirler. Zayıf bağışıklık sistemi olan ya da hamile olan hastaların bu durumdan etkilenme ihtimalleri daha yüksektir. Bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır.

-AIDS: AIDS, HIV virüsünün vücuda girmesinin sonucu oluşan kronik bir hastalıktır. HIV bağışıklık sistemine zarar verir ve böylece vücudun hastalık ile savaşmasını önler.

2- Ülseratif kolitis
3- Crohn hastalığı
4- Vaskülitler
5- İlaç hipersensitivitesi
6- Addison hastalığı
7- Tirotoksikozis

 

Bu hastalıkların dışında başka birçok enfeksiyon lym yüksekliğine sebep olmuş olabilir. Doktorunuz sizdeki diğer belirtileri ve testleri değerlendirerek altta yatan nedeni tespit edecek ve buna göre en uygun tedavi sürecini başlatacaktır.

Yorumlar

Yazıya 19. yorum yapılmış.

Gökçe Eroğlu 27 Ocak 2017

Merhabalar,
41 yaşındayım tahlil sonuclarimda, lenfosit oranı(lymph) 12,8 çıktı normal midir?

admin 28 Ocak 2017

Merhaba Gökçe, lenfosit oranı(lymph) normal değeri % 20-45 arası olması beklenir. Sizin değeriniz düşük. Lym düşüklüğü durumu genellikle kolay tedavi edilir. Öncelikle LYM değerinin düşük olmasının sebebi bulunmalıdır. Genellik aşırı stres ve üzüntü durumlarında düşer. Bir doktor kontrolü gerekli olabilir.

Tayfun Şen 7 Şubat 2017

Hocam 26 yaşında bi erkeğim
LYM % 46.3 çıktı ve normal değer aralığı en fazla %45 olması gerekmiş.
6 ay önce LYM vende % 37 idi. Giderek yükselmiş.
Sizce durum nedir

admin 7 Şubat 2017

Lökositlerin %20-50 kadarı lenfositlerdir. Bir mikrolitre kanda 1000 ila 4800 lenfosit olmalıdır. Eğer lym sayısı %55’in üstünde olursa vücutta bir enfeksiyon varlığı söz konusu olabilir. Değerleriniz normal bir sorun çıkacağını düşünmüyoruz.

Nazlı taş 20 Şubat 2017

Merhaba sonuçlarda neden %sonucumu #total sonucumu önemlidir? Wbc;21,10 referans ;3.50_10.00
Ly#, 2,97 referans; 1,30_3.50
Ly%, 14.1 referans;19,4_44.9
Hangi sonucu dikkate almalıyım biri düşük diğeri normal. Teşekkür ederim.

admin 21 Şubat 2017

Merhaba Nazlı en doğru teşhisi muayene bulgularıyla doktorunuz size söyleyecektir.

İlknur 3 Mart 2017

Merhaba ben 18 yaşndayım lym %19,2 çıktı
Neut% ise 74,3 çıktı sizce bu sonçlar normal midir ?

admin 3 Mart 2017

Merhaba İlknur değerleriniz gayet iyi bir sorun gözükmüyor.

Aslı gökay 4 Mart 2017

Mrb lym# ref. Aralıkları 0.88-2.89 iken benimki 4.23
Lym% 16.82-45.30 olması gerekirken benimkisi 48.62
Neu% 42.78-75.78 iken benimki 40.94
Ldl kolestrol 102 cıkmış normal midir acaba

admin 4 Mart 2017

Eğer lym sayısı %55’in üstünde ise lenfosit yüksekliğinden bahsedilebilir. Değerleriniz çok yüksek değil. Yakın zamanda enfeksiyon geçirdiniz mi? Bunun sonucunda değerleriniz biraz değişmiş olabilir.

Aslı gökay 4 Mart 2017

Bende internette bi enfeksiyon gecikme sonucu yükselir diye okudum ama bi enfeksiyon yada herhangi bir hastalık geçirmedim

admin 4 Mart 2017

Elbette muayene edilmeden bir şey söylemek zor ama değerleriniz çok yüksek olmadığı için bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yinede bir dahiliye hekiminin değerlendirmesi uygun olacaktır.

Aslı gökay 4 Mart 2017

Teşekkür ederim

selohaddin jay 17 Mart 2017

Kolay gelsin, lym# 0.6-3.4 olması gerekirken 3.49 çıktı sınır çok az geçmişim. Bu sorun olur mu?

admin 17 Mart 2017

Genel durumunuz iyiyse bir sorun yok.

Meral miran 23 Mart 2017

Merhabalar 31 yaşındayım lym tahlili 57.4 bir sorun varm8dur tesekkurkwr

admin 24 Mart 2017

Merhaba Meral, bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz.

Ercan Gökbayrak 25 Mart 2017

Merhaba NEU %36.5 LYM%52.8 LYm 4.83 kan testi anormal mı yaş 50

admin 25 Mart 2017

Merhaba Ercan, bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Eğer enfeksiyon bakteri kaynaklıysa antibiyotik kullanmanızı doktor önerebilir. Hekim kontrolünde olmanızda fayda vardır.