Lym Nedir

Sağlık 31 Temmuz 2015

Tam kan sayımında bakılan Lym(Lenfosit), bir lökosit (akyuvar) tipidir. Kanda dolaşan lökositlerin yaklaşık olarak yarısını oluştururlar. LYM, bağışıklık sistemimizde bulunan ve kemik iliğinde üretilen bir tür beyaz kan hücresidir. Lenfositler vücudu bakteri ve virüslere karşı korurlar.

Lenfosit Türleri

Doğal Öldürücü Hücreler: Doğal bağışıklığın bir parçası olan bu hücreler, tümörlere ve virüslerle karşı savunmasında en büyük rolü oynarlar.
T-Lenfositleri: Bağışıklık sistemimizin en önemli unsurlarından biridir. Kanda dolaşan bütün lenfositlerin % 80’ini oluşturur.
B-Lenfositleri:  Bu hücre çeşidi de uyarıldıklarında antikor üreterek savunma sistemimize büyük katkıda bulunur.

Lym normal değeri nedir?

Lökositlerin %20-50 kadarı lenfositlerdir. Bir mikrolitre kanda 1000 ila 4800 lenfosit olmalıdır. Bu da kan hücrelerinin %15 – %40’ını oluşturmaktadır. Eğer lenfosit sayısı %15’in altına düşerse, düşük olarak kabul edilir.

Lym değeri düşüklüğü ve tedavisi

Kandaki lenfosit sayısı %15’in altına düşerse bu sonuç, vücudun enfeksiyona karşı direncinin düşük olduğunu gösterir. Bu durumda kişi kanser ve tümör gibi rahatsızlıklara karşı savunmasızdır. Lym düşüklüğüne sebep olacak bir çok etken vardır. En çok karşılaşılan sebeplerden birisi lenfositlerin, lenf düğümlerinde takılmasıdır. Ayrıca aşırı üzüntü ve stres de lenfosit sayısının düşmesine sebep olabilir. Örneğin çok üzgün veya stresli olduğumuz günlerde genelde hasta oluruz. Çünkü bağışıklık sistemi üzüntü ve stres gibi faktörlerden olumsuz etkilenir. Lym düşüklüğü, çoğu durumda kolay kontrol altına alınabilir ve antibiyotik gibi ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. Lym düşüklüğü durumu genellikle kolay tedavi edilir ve telaş gerektirecek bir durum değildir. Hemen akla en kötü ihtimaller getirilmemelidir. Belli aralıklarla kan testi yaptırarak lenfosit değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. Lym düşüklüğü, erken teşhis edildiğinde daha basit tedavi edilebilir. Erken teşhis durumun daha da ilerlemesine fırsat vermeden tedavi edilmesi kolaylaştırır.

Lenfosit düşüklüğü tedavisinde en önemli aşama ise bu rahatsızlığın sebebini bulmaktır. Peki lym düşüklüğünün nedenleri neler olabilir?

lym nedirLym değeri düşüklüğü nedenleri

1. Aplastik Anemi: Kemik iliğinin yeni hücre üretememesi durumudur. Aplastik anemi kişiyi bitkin bırakır. Her yaşta görülebilecek bir durumdur. Bir anda meydana gelebilir. Aplastik anemi tedavisinde ilaç tedavisi işe yaramazsa kemik iliği nakli tavsiye edilir.
2. Bulaşıcı Hastalıklar: Verem, AIDS gibi bazı bulaşıcı hastalıklar lenfosit düşüklüğüne sebep olabilir.
3. Otoimmün Hastalıkları: MS hastalığı, deri veremi ve romatoid artrit lenfosit düşüklüğüne neden olan otoimmün hastalıklarındandır. Hastanın cinsiyeti, yaşı, hayat tarzı ve aile öyküsü bu hastalıklara yakalanma ihtimalini artıran etkenlerdendir.
4. Kan Kanseri: Lenfosit düşüklüğüne yol açabilir. Lenfoma ve lösemi LYM düşüklüğünün belirtileridir. Kanser hastaları için, radyasyon tedavisi ve kemoterapi tedavisi en uygun yöntemlerdir. Bununla birlikte, radyasyon ve kemoterapi lenfosit sayımının daha da düşmesine sebep olacaktır.
5-Kalıtsal Hastalıklar: Kalıtsal hastalıklar, hücre büyümesini azaltarak lym sayısının düşmesine sebep olur. Kalıtsal hastalıklara örnek olarak Wishott-Aldrich sendromu ve DiGeorge anomalisi sayılabilir.

Ayrıca, ilerlemiş malign hastalıklar, evre II-III Hodgkin hastalığı, ağır sol kalp yetmezliği, kemoterapi, radyoterapi, Cushing sendromu, stres, Miyastenia gravis, böbrek yetmezliği, Miliyer tüberküloz gibi rahatsızlıklar Lym Düşüklüğüne sebep olabilir.

Lym değeri yüksekliği ve tedavisi

Eğer lym sayısı %55’in üstünde ise lenfosit yüksekliğinden bahsedilebilir. Lenfositlerin yüksekliği vücutta bir enfeksiyon varlığından bahseder. Aslında lym değerinin yüksekliği hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sistemimizin bir tepkisidir. Lenfosit yüksekliği hiçbir belirti göstermeyebilir ve bir doktorun bu durumun sebebinin ciddi veya zararsız olduğunu belirlemesi gerekecektir. Çeşitli enfeksiyonlar ve otoimmün bozuklukları lenfosit yüksekliğinin yaygın sebepleridir

Lenfosit Değerinin Yükselmesine Yol Açan Bazı Sebepler

1- İnfeksiyon hastalıkları

-Grip: Lenfosit sayısını artırabilecek bir solunum hastalığıdır. Tedavisi dinlenme ve sıvı alımını artırmadır. Vitamin destekleri faydalı olabilir.

-Boğmaca: Lenfosit yüksekliği boğmaca sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Öksürük ilaçları genellikle işe yaramaz. Reçeteyle yazılan antibiyotikler olduğu gibi bu hastalık aşı ile de tedavi edilebilir.

-CMV Enfeksiyonu: CMV enfeksiyonu (sitomegalovirüs) oldukça yaygın olmakla birlikte, anne sütü, sperm, idrar, salya ve kan gibi vücut sıvıları ile bulaştığı için de oldukça fazla insanı etkiler. Enfeksiyon ömür boyu sürse de insanlar nadiren CMV belirtileri gösterirler. Zayıf bağışıklık sistemi olan ya da hamile olan hastaların bu durumdan etkilenme ihtimalleri daha yüksektir. Bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır.

-AIDS: AIDS, HIV virüsünün vücuda girmesinin sonucu oluşan kronik bir hastalıktır. HIV bağışıklık sistemine zarar verir ve böylece vücudun hastalık ile savaşmasını önler.

2- Ülseratif kolitis
3- Crohn hastalığı
4- Vaskülitler
5- İlaç hipersensitivitesi
6- Addison hastalığı
7- Tirotoksikozis

Bu hastalıkların dışında başka birçok enfeksiyon lym yüksekliğine sebep olmuş olabilir. Doktorunuz sizdeki diğer belirtileri ve testleri değerlendirerek altta yatan nedeni tespit edecek ve buna göre en uygun tedavi sürecini başlatacaktır.

Yorumlar

Yazıya 68. yorum yapılmış.

Gökçe Eroğlu 27 Ocak 2017

Merhabalar,
41 yaşındayım tahlil sonuclarimda, lenfosit oranı(lymph) 12,8 çıktı normal midir?

admin 28 Ocak 2017

Merhaba Gökçe, lenfosit oranı(lymph) normal değeri % 20-45 arası olması beklenir. Sizin değeriniz düşük. Lym düşüklüğü durumu genellikle kolay tedavi edilir. Öncelikle LYM değerinin düşük olmasının sebebi bulunmalıdır. Genellik aşırı stres ve üzüntü durumlarında düşer. Bir doktor kontrolü gerekli olabilir.

Tayfun Şen 7 Şubat 2017

Hocam 26 yaşında bi erkeğim
LYM % 46.3 çıktı ve normal değer aralığı en fazla %45 olması gerekmiş.
6 ay önce LYM vende % 37 idi. Giderek yükselmiş.
Sizce durum nedir

admin 7 Şubat 2017

Lökositlerin %20-50 kadarı lenfositlerdir. Bir mikrolitre kanda 1000 ila 4800 lenfosit olmalıdır. Eğer lym sayısı %55’in üstünde olursa vücutta bir enfeksiyon varlığı söz konusu olabilir. Değerleriniz normal bir sorun çıkacağını düşünmüyoruz.

Nazlı taş 20 Şubat 2017

Merhaba sonuçlarda neden %sonucumu #total sonucumu önemlidir? Wbc;21,10 referans ;3.50_10.00
Ly#, 2,97 referans; 1,30_3.50
Ly%, 14.1 referans;19,4_44.9
Hangi sonucu dikkate almalıyım biri düşük diğeri normal. Teşekkür ederim.

admin 21 Şubat 2017

Merhaba Nazlı en doğru teşhisi muayene bulgularıyla doktorunuz size söyleyecektir.

İlknur 3 Mart 2017

Merhaba ben 18 yaşndayım lym %19,2 çıktı
Neut% ise 74,3 çıktı sizce bu sonçlar normal midir ?

admin 3 Mart 2017

Merhaba İlknur değerleriniz gayet iyi bir sorun gözükmüyor.

Aslı gökay 4 Mart 2017

Mrb lym# ref. Aralıkları 0.88-2.89 iken benimki 4.23
Lym% 16.82-45.30 olması gerekirken benimkisi 48.62
Neu% 42.78-75.78 iken benimki 40.94
Ldl kolestrol 102 cıkmış normal midir acaba

admin 4 Mart 2017

Eğer lym sayısı %55’in üstünde ise lenfosit yüksekliğinden bahsedilebilir. Değerleriniz çok yüksek değil. Yakın zamanda enfeksiyon geçirdiniz mi? Bunun sonucunda değerleriniz biraz değişmiş olabilir.

Aslı gökay 4 Mart 2017

Bende internette bi enfeksiyon gecikme sonucu yükselir diye okudum ama bi enfeksiyon yada herhangi bir hastalık geçirmedim

admin 4 Mart 2017

Elbette muayene edilmeden bir şey söylemek zor ama değerleriniz çok yüksek olmadığı için bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yinede bir dahiliye hekiminin değerlendirmesi uygun olacaktır.

Aslı gökay 4 Mart 2017

Teşekkür ederim

selohaddin jay 17 Mart 2017

Kolay gelsin, lym# 0.6-3.4 olması gerekirken 3.49 çıktı sınır çok az geçmişim. Bu sorun olur mu?

admin 17 Mart 2017

Genel durumunuz iyiyse bir sorun yok.

Meral miran 23 Mart 2017

Merhabalar 31 yaşındayım lym tahlili 57.4 bir sorun varm8dur tesekkurkwr

admin 24 Mart 2017

Merhaba Meral, bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz.

Ercan Gökbayrak 25 Mart 2017

Merhaba NEU %36.5 LYM%52.8 LYm 4.83 kan testi anormal mı yaş 50

admin 25 Mart 2017

Merhaba Ercan, bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Eğer enfeksiyon bakteri kaynaklıysa antibiyotik kullanmanızı doktor önerebilir. Hekim kontrolünde olmanızda fayda vardır.

Ebru akpınar 6 Nisan 2017

LYM1,09. x10cellus/uL(1,2-3,4 tür sizce normal mi

Zennure Arslan 14 Nisan 2017

Merhabalar bugün sonuçlarını aldığım tahlilerimde tüm değerler normal sadece referans aralığı,
1,2 – 3,2 U/L olan lym değeri bende 1,1 U/L görünüyor.. sebebi ne olabilir.. şimdiden teşekkürler.

admin 14 Nisan 2017

Merhaba Zennure, Lym değeriniz normal sayılır. Genel bir şikayetiniz yoksa sorununuz yok.

Gül özel 17 Nisan 2017

Mrb adetimin 3.gunu kan tahlili yaptırdım boğazımda yanma aci vardi. Boğaz kültürü yapıldı bakteri çıkmadı. Sprey verildi sadece. Monosit 0.36 çıkmış değer aralığı 0.4 _ 0.9
Lenfosit sayısı 3.71 çıkmış. Değer aralığı 0.8_ 3.2
Lenfosit yüzdesi 48.4 çıkmış. Değer aralığı 10_48 sizce sonuçlar normalmi? Teşekkürler.

Ebru yalinkilinc 28 Nisan 2017

Merhaba 14 aylik kizimin 3 kez kan tahlili yapildi butun degerleri normal ancak herhangi bir hastaligi olmamasina ragmen araliklarla yaptirdigimz testlerde lym sonucu hep yuksek cikti butun testleri yapildi ama herhangi bir hastalik tani tespit edilmedi dr. grip olabilir dedi ama ne gripti nede baska bir rahatsizligi vardi bu nedeni ne olabilir neden kanindaki lym surekli olarak yuksek cikmaktadir lutfen yardimci olurmusunuz degerleri su sekildedir NEU 24,9 LYM% 71,4 LYM#9 MCH 24,9 Tesekkurler.

admin 28 Nisan 2017

Merhaba genel durumu iyiyse biraz takibe bırakılabilir. 1-2 ay sonra tekrar kontrol edilebilir.

Ebru yalinkilinc 3 Mayıs 2017

Merhaba evet genel durumu iyi vitamin degerleri hatta yuksek cikti herhangi bir takviye yapmadigim halde ancak bu LYM nin yapilan her kan testinde yuksek cikmasini anlayamiyorum 3 kez kan testi yapildi farkli farkli zamanlarda ve hepsinde cocugum hasta olmamasina ragmen yuksek cikti sebebi ne olabilir dr. Sordugumda griptir diyip gecistiriyorlar halbuki ne gripti nede baska bir rahatsizligi vardi eger bir problemse ona gore yol izleyecegim yardim lutfen

admin 3 Mayıs 2017

Çocuklar çok sık enfeksiyon geçirirler. Bazı enfeksiyonlar belirti vermez. Genel durumu iyi oldukça bir sorun yoktur. Yaz aylarının sonuna doğru tekrar kontrol yapılabilir. Endişe etmeyin bağışıklı sistemi güçlendikçe normale dönecektir.

Ayşe kaya 11 Mayıs 2017

Kan tahlilinde ly% 37,5 çıktı referans ayarları (5,5 20)
Mo% da 5 çıktı referansı 8 den başlıyor hamileyum sorun olurmu

Ali Fuat BARAN 13 Mayıs 2017

Merhaba 9 aylik oğlumun lym sonucu % 70 cikti bu cok yuksek bir degermidir ne yapilmasi gerekir. Teşekkürler…

Emrah demir 15 Mayıs 2017

Hocam 32 yaşındayım lym# 4.1 çıktı ne anlama geliyor bilgi verbilirseniz memnun olurum,tesekkurler

Çile Yılmaz 6 Haziran 2017

Merhaba benim lym 4,314 yuksekmidir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

bilge 5 Temmuz 2017

merhaba hocam.kanda lym 4.22 mon 0.44 çıktı tehlikeli mi sebebi ne olabilir.teşekkürler

Muharrem kondap 29 Temmuz 2017

Merhaba hocam 55 yaşındayım.tam kan sayımında mpv 6.68 lym 3.45 lym %37.8 plt 187 tranponin 0
Kutle ck 0.5
Lütfen yorum yapar misin saygilar

Zerrin yigit 9 Ağustos 2017

Slm 8 yasinda kızım var LYM 57.3 Yuksek NEU ise 1.3 düşük sizce nasil ne yapmaliyim yorumlarinizi bekliyorum 10 sonra tekrar kan testi yaptiracagiz

ahmet şişman 10 Ağustos 2017

Merhaba hocam 11 aylık oğlum var 6 günlükken jotöne op. ile BAT ameliyatı oldu şuan ufak bir vsd problemimiz var ve lym doğduğundan beri hep düşük 4/13.5 değer aralığında 1.4 değerlere sahip şuana kadar 4 kere boğaz enfeksiyonu geçirdi hastalıklara çok dayanıksız önerilerinizi merak ve korku içinde bekliyorum hocam teşekkür ederim…

nimet öncü 14 Ağustos 2017

4 yaşındaki oğlumun wbc değeri 4.1. herhangi bir hastalğı filanda yok. sorun olurmu. ağlamaktan bir hal oldum

admin 16 Ağustos 2017

Hiç bir sorunu yok. Zamanla değerler normale dönecektir.

Mehmet Gül 26 Ağustos 2017

yasim 27 ,kan sayiminda lenfosit degerim %47,7 cikti.normal degerler(20-45),bir ay once bogaz enfeksiyonu gecirdim.3gun oncede dudagimda ucuk cikmisti.lenfosit degerlerimin yukselmesi bu yuzden midir.?

admin 26 Ağustos 2017

Merhaba, yakın zamanda geçirilen enfeksiyonlarda lym yüksekliği bir miktar daha yüksek çıkabilir. Durumunuzda bir sorun olduğunu düşünmüyoruz ama nihai kararı elbette doktorunuz vermelidir.

İlker akkoyun 9 Eylül 2017

Yaş 39 lym 1,49 çıktı lym% 23,4 çıktı normalmi

Burcu 9 Eylül 2017

İyi günler 12 yaşında kızımın lym değeri 17 çıktı normal aralık 20-50 tedirgin olmam gereken bir durum var mı bilmiyorum yardımcı olup yol gösterirseniz seviniriz

Canan Işık 19 Eylül 2017

Merhaba 52 yaşındayım. Sonuç LYM% 50.6 birde sonuç1 diye bir bölüm var orada da % 48.6 bu değerler normal mı?

gülca 30 Eylül 2017

Mrb yaş 27 sonuçlar wbc 4.88 neu#1.87 neu%38.2 lym% 52 sizce bir sorun varmıdır teşekkürler

Gül 27 Ekim 2017

Hocam, merhaba genel kan tahlillerimde herşey normal sadece lym 4,5-lym% 47,6 çıktı. Sizce ekstra inceleme yaptırmalı mıyım ?

admin 27 Ekim 2017

Merhaba Gül, lym değeriniz normal sınırlar içerisinde, bir problem gözükmüyor ama nihai kararı doktorunuzun vermesi daha doğru olacaktır.

Emre Meral 17 Kasım 2017

Merhaba hocam 24 yaşındayım . LY% 50.5 NE% 42 MO% 6.6 LY# 3.17 çıktı doktorum farklı bi test istedi. Sizce bir sorun var mıdır?

Mehmet der 22 Kasım 2017

İyi akşamlar kardeşim 18 yaşında kız ve bugün lym değeri sonuç 53.1 çıkmış referanssa 19-48 sizce nasıl

Sener 28 Kasım 2017

Lym# 3.98 kollestrol yuksek digerleri sinirlar icinde lym yuksekligi problem olurmu

Nevin 16 Aralık 2017

Merhaba lym# 4.46
eo# 0.47
mono# 0.79
Total protein 6.3
Yükselmiş görünüyor değerlendirirmisiniz tşkler…

admin 17 Aralık 2017

Merhaba Nevin, bir dahiliye hekimi tarafından muayene olmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

Sadiye sen 21 Aralık 2017

Merhaba PCT 0,145 PDW 18,2 LYM# 3,79 LYM% 53,4 NEU% 36,6 Bu degerlere göre bir anormallik söz konusumu tahlilde bunlar oklar olarak asagi ve yukari diye uyari vermis normalmi?

Gonca erbil 22 Aralık 2017

Iyi gunler 41 yasindayim lym sonucum 18.9 cikti bi sorun varmidir HGB 11.3 MCH 24.7 cikmis

Büşra alpa 25 Aralık 2017

Merhaba, 17 yaşındayım Lym değeri 17,1
Gran 77,1 çıktı sorun varmı?

Gülcan Aras 3 Ocak 2018

Merhaba,görüşünüze ihtiyacım var hocam. 4 yaşındaki oğlumun değerleri şu şekilde;
Lymph# 4.4
Mcv 80.3
Mpv 7.1
Teşekkürler.

ahmet karabulut 15 Ocak 2018

merhaba hocam ben 40 yaşındayım geçen hafta kan ve idrar tahlili yaptırdım bütün sonuçlarım normal çıktı yalnız LYM değeri%14.2 çıktı bir sorun olurmu acaba teşekürler.

admin 15 Ocak 2018

Merhaba Ahmet bey, gayet iyi değerleriniz sorun yok. Eğer lym sayısı %55’in üstünde ise lenfosit yüksekliğinden bahsedilebilir.

ahmet karabulut 15 Ocak 2018

hocam en son yorumunuz banamıydı.

admin 15 Ocak 2018

Evet sizeydi Ahmet bey.

ahmet karabulut 15 Ocak 2018

lym%14.2

Gülay 29 Ocak 2018

Merhaba sayın hocam.oğlum 14 yaşında değerleri neut#1.99, neut%24.9
Lym#5.24, lym%65.8
Saygılar.

Merve 14 Şubat 2018

19 yaşındayım lym değerim 47.6 neut değeri 45.8 çıktı bir sorun var mı acaba

Leman Çelik 23 Şubat 2018

22 yaşındayım,hiçbir problemim yok,çok şükür,ben hiçbir şikâyetim olmasa dahi aydan aya en geçi 1 ay arayla alışkanlık haline geldi Hemogram,biyokimya testlerimi yaptırırım dün en son yaptırdığımda,sadece lym % gösterilen 51.8 çıktı, bu beni çok endişelendirdi nedeni önemli bir rahatsızlıktan ötürü mü?:(

admin 23 Şubat 2018

Merhaba Leman, LYM değeriniz normal. Bir sorun yok. Her ay bu kadar sıklıkla kan testi yapmanızı önermeyiz. Damarlarınıza sürekli girişim yapılması iyi değildir.

Sezer uçar 4 Mart 2018

Oglumun lenfosit degeri 74% cikti cogum 8 aylik sizce ne olabilir

Ahu demirkan 29 Mart 2018

CD3 %70
CD3+CD4+ %33
CD3+CD8+ %37
CD4/CD8 0.89
CD5 %70
CD10 NEGATİF
CD19 %7
CD45 %99
%31LENFOSİT(%23 T LENFOSİT,%2 B LENFOSİT),%4MONOSİT, %59 GRANULOSİT NEDEKTİR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Leyla NİŞANCI 9 Nisan 2018

slm 3 yaşındaki kızımın WBC DEGERİ 2,54 LYM DEGERİ 0,466 bu ne anlama gelmektedir yorumlarınızı bekliyorum .

Ebru Kaya 20 Mayıs 2018

Merhaba benim LYM%15.9 korkulacak bı durum var mı acaba

Esra kama 18 Haziran 2018

Merhaba 16 yaşındayım lökosit 4.77 çıktı lenfosit 44.98 herhangi bir sorun var mıdır?