iyimi boyle bilgi sitesi

Çocukların boyunun uzamasını sağlayan besinler

Çocukların boyunun uzamasını sağlayan besinler

Anne ve babaların en büyük istekleri çocuklarının sağlıklı ve mümkünse biraz da uzun boylu olmasıdır. Anne ve babalar çocuklarının en azından ortalama bir boya sahip olmasını isterler. Çocuklarının boyunu uzatma konusunda en önemli faktörlerden birisi de çocuğun tükettiği besinlerdir. Sizler için onların boyunun uzamasına yardımcı olacak birçok gıdayı bir araya getirdik. Çocuğunuza bu gıdalardan yedirip, basketbol gibi spor dallarıyla uğraşmasını sağlayarak boyunu uzatabilirsiniz.

Çocukların Boyunu Uzatmada Etkili Olan Gıdalar

1- Süt: İçeriği kalsiyum dolu olan süt, kemik gelişimi için çok gereklidir. Sütün proteinlerinin emilimi kolaydır ve çocuklar her gün süt içtikleri zaman kalsiyum ve proteinleri alarak kemik ve kas gelişimlerini sürdürebilirler.

2- Yumurta: Protein bakımından çok zengin olan yumurta, çocuğun boyunun uzamasında en büyük rolü oynar. Bu sebeple çocuğunuzun her gün yumurta tükettiğinden emin olmalısınız.

3- Ev yapımı yoğurt: Bu mucizevi sağlık deposu gıdada, D vitamini bol bulunmaktadır. Yoğurt müthiş bir kalsiyum kaynağıdır. Dolayısıyla çocuğunuzun yoğurt tüketmesini sağlamalısınız. Eğer yoğurt yemiyorsa peynir tüketmesini de sağlayabilirsiniz. Yalnız asla ama asla market yoğurdu kullanmayın. Evde yoğurdunuzu kendiniz yapın. Çarşıdan alınan yoğurt içeriğindeki katkı maddelerinden dolayı fayda yerine zarar vermektedir.

4- Ispanak: Demir ve kalsiyum içeriği oldukça yüksektir. Bu iki mineral çocuğun boy gelişimi için önem taşımaktadır.

5- Tavuk: Doğal koşullarda yetişen gezen tavuk veya köy tavuğu olarak isimlendirilen tavuk, önemli bir protein kaynağıdır. Çocuklar tavuk etini genelde severler ve protein bakımından zengin olması nedeniyle bunu onlara sunabilirsiniz.

6- Havuç: A vitamini deposudur. Havuç içeriğindeki A vitamini sayesinde vücudun protein sentezini daha kolay hale gelir. Özellikle pişmemiş havuç bu bakımdan çok iyidir ve bu nedenle onu salatalarınıza ekleyebilir, havuç suyunu taze taze içmesini sağlayabilirsiniz.

7- Tam Tahıllar: Rafine tahıllar yerine tam tahıllar tüketen çocuk, bol bol B vitamini alacaktır. Tam tahıllar aynı zamanda iyi bir demir kaynağıdır. Tam tahıllı ekmekler ve makarnalar çocuğunuzun boyunun uzaması için iyi fırsatlar doğururlar.

8- Yulaf: Protein bakımından çok zengindir ve yağ oranı da azdır. Yulaf, en sağlıklı gıdalar arasında yer alır.

9- Meyveler: Çocukların sağlıklı ve güçlü olmaları için meyvelerin önemi büyüktür. A vitamini bakımından zengin olan mango, şeftali, havuç gibi meyveler çocuğun boyunun uzamasını sağlarken kemiklerinin de güçlenmesini sağlayacaklardır.

10- Su: İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu su, çocukların sağlıklı büyümesi için önemlidir. Çocuğunuzun günlük su ihtiyacını sağladığından emin olun.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

melisa 2 Haziran 2018

evet.bunu ben istemisdim admin bey cok twk ederim