iyimi boyle bilgi sitesi

Ekonomi Alanında Dünyanın En Büyükleri ve En Küçükleri

Güncel Bilgiler 6 Kasım 2018
Ekonomi Alanında Dünyanın En Büyükleri ve En Küçükleri

Dünyanın en zengin ülkesi, dünyanın en zengin insanları, dünyanın en fakir ülkeleri gibi konuları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Ekonomi alanında dünyanın enleri nelerdir ve kimlerdir.

Ekonomi Alanında Dünyanın En Büyükleri ve En Küçükleri

Dünyanın en zengin adamı: Bill Gates, dünyanın en zengin adamı. Bill Gates’in serveti 75 milyar $ (2016, Forbes)

Dünyanın en fakir adamı: O kadar fakir ki, bizde bilmiyoruz. Kendisine ulaşamadık :) Tanıyan varsa yorum olarak bize yazsın :)

Dünyanın en zengin ülkesi: Genellikle birçoğumuz Amerika sanıyoruz ama yanılıyorsunuz. Dünyanın en zengin ülkesi Çin’dir. 2014 yılında ABD’yi geçen Çin’in toplam GSYİH 19,5 trilyon $ (2015, IMF)

Dünyanın refah bakımından en zengin ülkesi: Katar (kişibaşı GSYİH) ile bu konuda zirvede. Kişibaşı GSYİH Katar’da 133 bin $ (2015, IMF)

En fakir ülke: Dünyanın en fakir ülkesi Tuvalu (toplam GSYİH). Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Tuvalu, GSYİH açısından dünyanın en fakir ülkesidir. Yıllık yurtiçi üretimi sadece 37 milyon $. (2015, IMF). Bir diğer dünyanın en fakir ülkesi ise Orta Afrika Cumhuriyeti’dir. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde kişi başı GSYİH sadece 637$.

En geri kalmış ülke: Bu konuda uzun yıllardır geri kalmışlığın sembolü olan Nijer, Afrika’nın bile en fakir ve sağlık, sosyal ve eğitim imkanlarının en az olduğu ülkesidir.

En fazla dolar milyarderi olan ülke: ABD bu konuda zirvededir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 540 tane dolar milyarderi bulunuyor. (2016, Forbes). Ayrıca dolar milyonerlerinin %46’sı da Amerikalı. Ülkedeki toplam milyoner sayısı 15,7 milyon kişi. (2015, Credit Suisse) İstanbul’da yaşayan herkesin dolar milyoneri olduğunu düşünün, ne kadar çok değil mi?

Dünyanın ekonomik olarak en gelişmiş ülkesi: Norveç. BM insani gelişme endeksine göre en gelişmiş ülke yıllardır olduğu gibi Norveç (2015).

Dünyanın en büyük şirketi: Varlık değeri 3 trilyon 473.2 milyar dolar olan ICBC, 2017 yılı rakamlarına göre dünyanın en büyük şirketi. 1 Ocak 1984’te Pekin’de kurulan şirket yıllar içinde hızla büyüyerek zirveye oturdu. Şirketin dünya çapında 460 binin üzerinde çalışanı var.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.