iyimi boyle bilgi sitesi

Mide ve Bağırsaklarımızda Yaklaşık 100 Trilyon Probiotik Bakteri Yaşıyor

Sağlık 23 Ocak 2018
Mide ve Bağırsaklarımızda Yaklaşık 100 Trilyon Probiotik Bakteri Yaşıyor

Mide ve bağırsaklarımızda 100 Trilyon askeri gücünüz var. Bu bakteriler düşman organizmalar ile savaştaki gücünüz. Bu büyük güç sürekli savaş için üretim yapıyorlar. Bu askeri gücün silahları da oldukça güçlü. Mikropları yok edecek antimikrobiyal maddeler en büyük silahlarıdır. Bu silahlardan bazılarına örnek vermek gerekirse; 

1– Laktik asi

2– Asedik asit

3– Hidrojen peroksit

4– Bütürik asit

Bağırsaklarda bulunan bu faydalı silahlı probiotik bakteriler, mikropları zehirleyecek özel protein tuzakları hazırlıyorlar. Her probiotik kendine özgü antibiotik üretiyor ve bu doğal antibiotikler olarak mikropları zehirleyerek yok ediyor. 100 Trilyon asker dedik ama aslında birer bilgisayar mühendisi gibi çalışıyorlar. Bağışıklık sistemini onlar kurup ,onlar çalıştırıyorlar. Diğer sinir ,dolaşım ve solunum sistemlerini de bağışıklık sistemi ile uyumlu çalışmasında önemli etkileri var. Aynı zamanda temizlik işlerine de bakıyorlar. Vücudunuzda biriken bütün toksin maddeleri dışarı atan antioksidant özellikler taşıyan probiotikler. Karaciğer ve böbrek gibi detoks organlarınızı en sağlıklı çalıştıran da onlar.

Peki biz bu askerlerimize sahip çıkıyor muyuz?

100 Trilyon probiotik bakterileri antibiotik ve benzeri zehirler ile yok ediyoruz. 100 milyarlara hatta 1 milyara kadar sayısı azalan probiotikler, zamanla bağışıklık sisteminin zayıflamasının önüne geçemiyor. Enfeksiyon oluşturan mikrop ve virüsler için fırsat ortaya çıkıyor. Bağışık sistemimiz zayıfladıkça daha fazla antibiyotik kullanıyoruz ve daha fazla probiotik bakteri kaybediyoruz. Bu kısır döngüye kapıldıysanız işiniz zor. Bu kısır döngüyü kırmadıkça sık sık hastalanmanız gayet normal. Zararlı virüs ve bakterileri engelleyecek probiotikler olmayınca bu zararlıların sayısı hızlıca yükseliyor. Çoğaldıkça organları, dokuları ele geçiriyorlar. Bu yüzden probiyotiklerinize sahip çıkın. Hastalığınızın sebebi bakteriyel olduğundan eminseniz(kan testi ve kültürlerle tespit edilebilir), o zaman antibiyotik kullanılabilir. Eğer hastalığınızın kaynağı viral ise o zaman kesinlikle antibiyotik kullanmayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.