iyimi boyle bilgi sitesi

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür

Yetişkinlerde Ateş Nasıl Düşürülür

Öncelikle ateşin bağışıklık sisteminin mikroplara karşı bir savunma mekanizması olduğunu unutmamız gerekir. 39 derecenin altına ateş düşürücüler ile müdahale etmek hastalığın iyileşmesini geciktirebilir. Ateş 39 u geçmeye başladığında ise ateş düşürücüler kullanmadan önce üzerinizdeki kıyafetleri çıkarmak etkili olabilir. Kıyafetleri çıkardığınız halde ateşiniz yükselmeye devam ediyor ve sizi rahatsız etmeye başladıysa doktorunuzun tavsiye ettiği ateş düşürücü ilaçları kullanabilirsiniz.

Ateşi olan kişinin kalın kıyafetler giyinmesi, yorganın altına girmesi kişinin vücut sıcaklığının artmasına yol açar. Ateşli kişinin kalın giyinmesi, ateşin daha tehlikeli boyutlara çıkmasına neden olabilir.

Normalde yetişkinlerde ateş 36,5 – 37 derece arasındadır. Enfeksiyonlarda ve bazı durumlarda ateşimiz yükselmeye başlar. 39 ve üstü ateşe dikkat etmek gerekir. Genellikle ateşimiz 40 dereceyi pek geçmez. Bu durumda genel durumunuz iyiyse ateşinize 39 derecenin altında müdahale etmenize gerek olmayabilir.

Yetişkinlerde Yüksek Ateş Durumunda Yapılması gerekenler

1– Öncelikle ateşi yüksek olan kişinin üzerindeki kalın kıyafetler çıkarılmalıdır.
2– Ateşi yüksek olan kişinin baş bölgesi ve eklem yerlerine soğuk uygulama yapılabilir.
3– Ateşi yüksek olan kişinin alın, koltuk altı, diz altı gibi bölgelerine ıslak havlular koyularak ateşinin düşmesi sağlanabilir.

4– Ateş soğuk uygulamaya rağmen düşmüyorsa, vücut sıcaklığında su ile duş alınabilir ancak duş suyu çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır. Duş suyunun sıcaklığı, vücut sıcaklığı ile aynı olmalı.

5– Ateş halen düşmediyse, ateş düşürücü ilaçlar ve ağrı kesiciler de kullanılabilir.

6– Eğer ilaç kullanımına ve soğuk uygulamalarına rağmen ateş düşmüyorsa doktora başvurmak gerekir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.