iyimi boyle bilgi sitesi

Pokemon Go Oyunu

Pokemon Go Oyunu

2016 yılının en çok beklenen oyunlarından biri olan pokemon go tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı. Online oyunlar içerisinde oldukça iddialı olan pokemon go oyunu, birçok mobil telefondan oynanabiliyor. Oyunu oynamak için mobil telefona pokemon go oyununu indirip kurmanız yeterli.

Pokemon Go Oyunu Nasıl Oynanır

pokemon-goPokemon GO oyunu, açık bir evrende yani çevrenizde gerçek dünya ile etkileşimli olarak oynanıyor. Artırılmış gerçekliğe dayalı oyunda Pokemon karakterleri, cep telefonların kamerası kullanılarak gerçek dünyada görülüyor. Oyundaki amaç oyunun size hedef olarak gösterdiği yerlere gidip sanal karakterleri yakalamak. Oyunda, GPS konum temelli olarak farklı Pokemon türlerini keşfedip yakalayabilirsiniz. Bu yakaladığınız pokemonları geliştirebilirsiniz. Galibiyet için rakiplerinizle savaşabilirsiniz. Oyuncular, telefonlarındaki uygulamayı kullanarak çevrede bulunan Pokemon’ları saptıyor. Daha sonra telefon kamerasını açan kullanıcılar, bu sayede gördükleri Pokemonlara “Poke Topu” ile vurarak onlara sahip olabiliyor. Oyuncular sahip oldukları Pokemonları geliştirebilirken, diğer oyuncularla da bölgede bulunan ‘Gym’lere sahip olmak için savaşabiliyor.

Çoklu oyuncu desteği de sunan Pokemon GO oyunu, sanal bir dünyanın kapılarını oyunculara açıyor. Sanal dünya ile gerçek dünyayı birleştiren oyunun, opsiyonel olarak kullanılabilen Pokemon GO Plus adı verilen bir bilekliği var. Bu özel bileklik ile oyuncular telefon ekranına bakmalarına gerek kalmadan pokemon yakalayabiliyor. Bu bileklik yardımıyla pokestoplardan eşya toplayabiliyor. Bu bilekliği internet mağazalarından 35 dolar civarında alabilirsiniz. Pokemon bileklik, üstündeki LED ekran ışık ve titreşim modülü sayesinde Pokemon GO oyuncularına bildirim sağlıyor. Bir Poketopu tasarımında olan ve üstünde ekran bulunmayan akıllı bileklik düşük enerjili Bluetooth teknolojisi ile çalışıyor ve oldukça kullanışlı.

Pokemon Go Terimleri

pokemon-go-turleriAchievement(Başarım): Oyun içinde bazı kriterleri yerine getirmeniz durumunda rozet kazanırsınız. Kazandığınız bu ödüllü rozetler oyuncu profilinizde görünür.
Berry (Böğürtlen): Yabani pokemonların yakalanmalarını kolaylaştırmak için eldukça iyidir.
Candy (Şeker): Pokemonların evriminde ve güçlendirilmesinde kullanılır.
Egg (Yumurta): Belli bir mesafe yürüdükten sonra elde edilir.
Charged Move (Taarruz Saldırısı): Bir pokemona ait güçlü saldırı çeşididir. Savaş sırasında yeterli miktarda stamina varsa ekrana basılı tutunca aktif olur.
CP-Combat Point (Savaş Puanı): Bir Pokemon’un saldırı ve savunma gücünü ifade eden sayıdır.
Dodge (Saldırıdan Kurtulmak): Savaş sırasında rakip pokemonun saldırısından hasar almadan kurtulmayı sağlayan harekettir.
Poke Topu: Pokemon’ları yakalamak ve yakalanan Pokemon’ları saklamak için kullanılır..
Stardust: Yakalanan Pokemon’un CP (Combat Power) puanını geliştirmek için kullanılır.
Pokedex: Oyundaki tüm Pokemon’lara ait verilerin tutulduğu eşyadır.
Incence: Harita üzerinde bulunduğunuz noktada kullanıldığında yabani Pokemon’lar etrafınızda beliriyor. Daha az mesafede daha çok Pokemon yakalamak istendiğinde kullanılabilir. Başlangıçta sadece 2 adet veriliyor ve bu kullanımlardan sonra satın alınmak istendiğinde ücret ödemek gerekiyor. Bu yüzden ekonomik kullanmakta fayda var.
Revive: Gym’de yapacağınız Pokemon savaşları sonrası ölen Pokemonu canlandırmak için kullanılan eşyadır. Oldukça faydalıdır.
Egg Incubator: PokeStop’lardan elde edilen hediyelerden biridir. Düşen yumurtaları açmak için yapmanız gereken ise yumurtayı kuluçka makinesine yerleştirmek. Sonrasında belirlenen mesafe boyunca hareket etmek gerekir. 2/5/10 Km şeklinde belirlenen mesafelerde ne kadar fazla yol kat edilirse, o kadar güçlü Pokemon’lar elde edilir.
Razz Berry: Yakalamak istediğiniz Pokemon’ları evcilleştirmek ya da sakinleştirmek için kullanılır. Özellikle uçan Pokemon yakalamak istediğinizde birden fazla Poke Topu kaybedebilirsiniz. Tam bu noktada Razz Berry kullanmak Pokemonu sakinleştireceğinden dolayı kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz.
Not: Pokemon Go henüz Türkiye’de resmi olarak oynanamazken, kullanıcılar oyunu farklı çözümler kullanarak oynayabiliyor

Pokemon Nasıl Yakalanır?

Oyunda Pokemon yakalamak için, dışarı çıkıp sokaklarda, caddelerde ve parklarda Pokemon aramanız gerekiyor. Bu oyunu oturduğunuz yerden oynayamazsınız. Belki bu sayede biraz yürüyüş yapmış oluruz. Neyse lafı fazla uzatmadan konuya dönelim. Oyunun ana ekranında sağ alt köşede bulunan Nearby List olarak adlandırılan listede görünen bir Pokemon’un görselinde bulunan ayak izi sayısına göre ne kadar yakın veya uzak olduğunuzu anlayabilirsiniz. Listede görünen Pokemon için herhangi bir ayak izi yoksa, Pokemon çok yakınınızda demektir. Etrafınıza iyi bakın ve bu yarayamaz Pokemon’u yakalayın. Bu sevimli Pokemon’u yakalamak için yapmanız gereken ise Poke Topunu Pokemon’un bulunduğu yere isabetli bir şekilde atmaktır. Bu oyunda isabetli atış çok önemli. Attığınız Poke Topu Pokemon’a isabet etmeyebilir. Her denemenizde bir Poke Topu kaybedeceksiniz. Bu durumda her denemenizde envanterinizde bulunan Poke toplarını harcadığınızı unutmayın. Bu yüzden atış çok önemli ona göre. İsabet oyunun en can alıcı noktalarından biridir.

İsabetli atışlarla yakalanan her Pokemon için 3 adet Candy yani şeker kazanıyorsunuz. Kazanılan şekerler çok önemli. Bu şekerler sayesinde Pokemon geliştirimleri yapılabiliyorsunuz. Yalnız tam bu noktada elinizdeki şekerleri hızlı bir şekilde harcamamanızı tavsiye ediyoruz. İlerleyen dönemde yakalayacağınız nadir bir Pokemon geliştirimi için elinizde şeker kalmayabilir. Bu yüzden zor kazanılan bu şekerleri ekonomik harcayın. Hatta bu şekerleri arşivinizde bulunan en güçlü Pokemon’ları geliştirmek için harcayın. Yakaladığınız her Pokemon nadirlik seviyesine göre Combat Power adı verilen bir puana sahip. Bu puanlar Pokemon arşivinizi genişletir. Kazanılan puanlar size aynı zamanda deneyim puanı kazandırır ve seviyenizi geliştirir.

Pokemon GO’da Pikachu Nasıl Yakalanır?

Pokemon denilince akla gelen ilk Pokemon’lardan olan Pikachu’yu yakalamak istediğinizde yapmanız gereken, oyuna ilk giriş yaptığınızda seçmeniz için size verilen birinci nesil Pokemon’lardan olan Charmander, Bulbasaur ve Squirtle’ı seçmek yerine harita üzerine gezinerek oyuna başlayın. Yakınınızda bulunan Pokemon’lardan uzaklaştıkça bulunduğunuz konuma göre size yeni Pokemon’lar sunulacaktır. Bu işlemi 4 kez tekrarlamanızın ardından size sunulan Pokemon’larla birlikte Pikachu harita üzerinde belirecek. İşte çok istediğiniz sevimli pikachu burada ama onu yakalamak kolay değil. Pikachu ile oyuna başlayabilmek için oyuna yeni başlangıç esnasında hiç pokemon almamanız gerektiğini bir kez daha belirtelim. Eğer Pokemon GO’ya çoktan başlamış ve Pokemon arşivinizi genişletiyorsanız, Pikachu’yu kolay yoldan yakalamak için arşivinizden vazgeçmeniz gerekecektir. Bunun için oyuna başlarken planlama yapmanızda fayda var.

Pokemon GO’da Hesap ve Karakter Oluşturma

Pokemon GO’yu mobil cihazınıza kurduktan sonra bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Pokemon Trainer Club ile oyuna giriş yaptıktan sonra, sıra karakter oluşturma ekranına geliyor. Erkek ve kadın karakter oluşturup görünümünü ayarladıktan sonra oyuna başlayabiliyoruz. Hesap ve karakter yaratıldıktan sonra yapmanız gereken ilk adım başlangıç Pokemonu seçmek olacak. Bu aşamada ise size oyun tarafından 3 adet seçenek sunuluyor. Bu Pokemon’lar, Charmander, Bulbasaur ve Squirtle. Seçdiğiniz herhangi bir Pokemon ile oyuna başlamak için Poke Topunu Pokemona atarak isabet etmeniz gerekiyor. Başlangıç Pokemonu yakalandıktan sonra ise Pokemon hakkındaki türü, boyu, cinsi gibi çeşitli özellikleri görebilirsiniz.

Pokemon GO’da Nasıl Savaşılır?

pokemon-go-nasil-oynanirPokemon GO’da yakaladığınız Pokemon’ları diğer oyuncuların yakaladığı Pokemon’lar ile savaştırmak isteyeceksiniz. Zaten bu oyunun tadı tuzu. Güçlendirdiğiniz pokemon ile arkadaşlarınızın pokemonlarını arasında kıyasıya savaşlar yapabiliyorsunuz. Bu savaş etkinliği için oyunda bulunan Gym’leri kullanmanız gerekiyor. Oyunda Gym adı verilen bu duraklar harita üzerinde işaretlidir ve kırmızı çubuklar ile gösterilir. Bu noktalarda Pokemon savaşı yapabilmeniz için karakterinizin minimum 5. seviyede olması gerekiyor. Pokemon 5. seviye altındaysa savaş özelliği açılmaz. Oyunda Gym’lerin dışında kullanılabilir noktalar olarak PokeStop’lar vardır. Bu noktalarda yine aynı şekilde harita üzerinde işaretli şekilde size gösteriliyor. PokeStop’a olan bir bölgeye geldğinizde size gösterilen yuvarlak alanda parmağınızı hızlı bir şekilde oynatarak bir takım hediyeler ve Poke Topları kazanabiliyorsunuz. Umarım poke top kazanırsınız. Çünkü bu oyunda en çok önemli olan nesne poke toplarıdır. PokeStop’lar yine Gym gibi 5. seviye altındaki pokemonlara açılmıyor.

Pokemon GO İpuçları

Oyunda yakalayacağınız Pokemon’lar bildiğimiz üzere farklı nadirlik ve tür özelliklerine sahiptir. Savaşacağınız veya yakalayacağınız her Pokemon’un kendi türüne göre başlıca özellikleri yer alıyor. Oyunda toplamda 9 adet Pokemon türü yer alıyor. Bunlar; Ateş, Ejderha, Elektrik, Lav, Psişik, Su, Uçan, Zehir ve Çimen şeklinde. Seçeneğiniz herhangi türdeki bir Pokemon diğer türe karşı zayıflık gösterebilir. Örneğin; Su Pokemon’ları, Ateş Pokemon’larına, Ateş Pokemon’ları ise Çimen Pokemon’larına karşı üstünlük sağlayabilir.

Oyunda bulunan her Pokemon farklı CP yani Combat Power puanına sahiptir. Yüksek CP’ye sahip olan Pokemon’ları tercih etmek daha kuvvetli Pokemon’lara sahip olmanız anlamına geliyor. Pokemon gelişimi esnasında yüksek CP’ye sahip olan Pokemon’ları tercih etmeye çalışın.

En Çok Aranan Pokemonlar

1-Pikachu
2-Charizard
3-Dragonite
4-Snorlax
5-Vaporeon
6-Golem
7-Lapras
8-Magmar
9-Blastoise
10-Aerodactyl

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.