iyimi boyle bilgi sitesi

Tüketilmemesi Gereken 13 Gıda

Tüketilmemesi Gereken 13 Gıda

İnsan nüfusu arttıkça, gıda çeşitliliği arttı. Doğal olmayan birçok gıda öğünlerimizde yerini almaya başladı. Her geçen gün doğal gıdadan uzaklaşıyoruz. Sağlıklı besinler yerine gizli şeker barındıran, vücudunuzu aşırı yıpratan gıdalar, hormonlarımızın sağlıklı çalışma düzenini bozan gıdalarla besleniyoruz. İyimiboyle sitesi olarak sağlıksız yiyecekleri sizler için sıralıyoruz. Sizlerde yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Tüm takipcilerimize sağlıklı ve mutlu bir hayat temenni ediyoruz.

Asla Yememeniz Gereken Sağlıksız Gıdalar

1- Şeker: Şeker alkolleri genelde şekersiz sakız ve şekersiz pişmiş ürünler ile şeker yerine kullanılır. Xylitol en popüler formlardan biridir. Diğerleri arasında eritritol, izomalt, laktitol, maltitol, manitol, sorbitol bulunur. Genellikle bu tatlandırıcılar yoğun işleme tabi tutulur ve mısır gibi GDO maddelerinden üretilir.  Doğal olmayan şekerden uzak durun. Tatlandırıcı için yeşil stevia, keşiş meyvesi veya çiğ balı deneyebilirsiniz (tabii az miktarda).

2- Meyve Suyu: Tamamen ticaridir. Meyve suyunun adına bakıp da gerçek meyve suyu olduğunu düşünmeyin. İçindekiler kısmına baktığınızda içtiğiniz meyve suyunun aslında kimyasal ve doğallıktan oldukça uzak bir zehir olduğunu görürsünüz.

3- Soya Proteini: Soya ürünleri sağlıklı değildir. Soya sütü ve soya proteini yemek son derece zararlıdır. Genel olarak soya proteini gibi soya diyet takviyelerinin uzun süreli kullanımı zararlıdır ve aşağıdaki sağlık sorunlarına neden olabilir.

-Alerjik rinit (saman nezlesi)
-Astım
-Meme kanseri
-Kistik fibroz
-Endometriyal kanser
-Hipotiroidizm (düşük aktif tiroid)
-Böbrek hastalığı
-Mesane kanseri

4- Mikrodalga ve Patlamış Mısır: Mısır, genetiği ile oynanmış en bilinen gıdalardan biridir. Mikrodalga fırın ise oldukça sağlıksız bir üründür. Mikrodalgalar; perflorooktan sülfonat (PFOS) ve perfluorooctanoik asit (PFOA) gibi yapışkan olmayan perfloro kimyasallarla, kansere benzeyen kimyasalla kaplanır. Bu sağlıksız fırında bir de mısır patlatıp yerseniz, uzun vadeye yayılmış intihar gibidir.

5- Çiftlik Balıkları: Hiçbir zaman yenmemesi gereken bir başka sağlıksız besin de çiftlik balıklarıdır. Çiftlik somonundan da kaçınmaya dikkat edin. Genellikle ‘Atlantik’ somon ya da sadece somon denir. Gıda ve Su İzleme Kurumu su ürünleri yetiştiriciliği raporunda bazı istatistikler vurgulamıştır. Bu balıkların, en sert kimyasalların bile öldürmediği “süper bit” taşıdıklarını vurguladı. Bazıları yakınlardaki yabani balık popülasyonlarını zayıflatabilecek diğer hastalıkları bile taşır.

6- Fabrika Çiftliği Eti: 2012’ de yapılan bir araştırmaya göre, yasaklanmış antibiyotikleri, alerji ilaçlarını, ağrı kesiciler ve hatta Prozac gibi depresyon ilaçlarını tavuklarda test ettiler; Kanatlı hayvan arseniklerinin beslenmesi, insanlarda yüksek toksik arsenik düzeylerine neden olmuştur. Yaklaşık 30 milyon kilo antibiyotik, çiftlik hayvanlarında her yıl kullanım için satılmaktadır. Halen tavuk yiyorsanız bir daha düşünün deriz.

7- Margarin: Kalbini sevmeyenler bol bol margarin kullanabilir. Çünkü trans yağların yılda yaklaşık 50.000 ölümcül kalp krizinden sorumlu olduğunu biliyoruz.

8- Masa Tuzu: Soframıza gelene kadar birçok işlemden geçen rafine tuzlardan kaçının. Bu tuz yerine kaya tuzunu tercih etmelisiniz.

9- Jelibom türü şekerlemeler: Her türlü şekerleme çok zararlıdır. Özellikle jelibom gibi jelatinli şekerlemeler daha da zararlıdır.

10- Yapay tatlandırıcı: Sakın ama sakın kullanmayın. Yapay tatlandırıcılar o anı tatlandırır ama canınızı çok acıtacaktır. Haberiniz olsun. Yapay tatlandırıcıların yol açtığı bazı sağlık sorunları şunlardır;

-Alerjiler
-Mesane kanseri
-Beyin tümörleri
-Meme kanseri
-Baş ağrısı
-Yüksek tansiyon
-Lenfomalar / lösemi
-Fenilketonüri
-Şişmanlık

11- Yağsız ve Düşük Yağlı Süt: Tam yağlı sütten korkmayın.  Ayrıca, daima organik süt seçtiğinizden emin olun. Araştırmalar, organik sütün çok daha sağlıklı bir yağ profiline sahip olduğunu gösteriyor. Çiğ süt daha sağlıklıdır ve yerel sağlık gıda mağazalarında peynir veya yoğurt biçiminde bulunur. Mümkün olduğunca keçi veya koyundan tam yağlı çiğ sütü seçmelisiniz.

12- Çok Pişmiş Et: Bütün etlerde kreatin ve şekerler de dahil olmak üzere amino asitler bulunur. Onları çok yüksek ısılarda pişirmek heterosiklik aminler (HCAs) adı verilen molekülleri üretir. Bunlar, sigara dumanında da bulunan kanserojen, toksik bileşiklerdir.

13- Organik Olmayan Çilekler: Çilek söz konusu olduğunda daima organik seçin. Environmental Working Group’a göre, organik olmayan çilekler son derece zararlı içeriğe sahiptir. 2009 ve 2014 yıllarında ABD Tarım Bakanlığı’ndaki bilim adamları tarafından yapılan çilek testinde, örnek başına ortalama 5.75 farklı pestisit bulundu. (Yıkandıktan sonra bile bu içeriğe sahiptir.) Ayrıca organik olmayan çilek tarlaları genellikle başlangıçta kimyasal savaş için geliştirilmiş toksik gazlar ile fumigasyona uğramıştır. Bence bu kimyasalların gıda sistemine neden girdiğini kendimize sormamız gerekiyor.

Not: Bu liste uzar gider. Mümkün olduğu kadar doğal ürünlere yönelmeye çalışın. Bu konudaki diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Bunları Hayatınızdan Çıkarmazsanız Onlar Sizi Hayattan Çıkaracaklar

İnsan Sağlığının Dostları

Kansere Neden Olan İlk 5 Gıda

Şeker tatlı bir zehirdir

Çocuklara Şeker Vermek Onlara Yapılmış En Büyük Kötülüktür

Bunları Hayatınızdan Çıkarmazsanız Onlar Sizi Hayattan Çıkaracaklar

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Gs kızı 5 Ekim 2017

Şeker kullanmıyorum ama tatlandırıcı olmadan yaşayam