iyimi boyle bilgi sitesi

Kansere Neden Olan İlk 5 Gıda

Kansere Neden Olan İlk 5 Gıda

İnsanoğlunun en büyük sağlık sorunu olan kanserin en büyük kaynaklarından biri de şüphesiz sağlıksız beslenmedir. Dünya kanser fonu tarafından yapılan bir araştırmada çeşitli beslenme alışkanlıkları ve yaşam şeklinde yapılan hataların kanseri oluşturduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı en büyük kanser faktörleri arasında.

Bizi kanser eden Gıdalar

1- Beyaz un: Rafine edilmiş beyaz un yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Beyaz unla yapılan tüm gıdalar kanserin gelişmesini sağlayabilir. Yapılan araştırmalara göre çok fazla ekmek ve beyaz un tüketen kişilerde kanser gelişme riski çok yüksektir.

2- Patates cipsi: Çok lezzetli ama çokta zararlı olan patates cipsi, çok fazla yüksek ısıdaki yağda piştiği için popüler bir kanserojen olan akrilamidin oluşumuna yol açar. Patates cipsinde bulunan bu madde, meme, prostat, yumurtalık ve sindirim sitemiyle alakalı kanseri geliştirmede oldukça etkilidir. Bu tür besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız.

3- Çiftlik somonu ve bazı çiftlik balıkları: Çiftlik somonu ile doğada yetişen somon arasında ciddi farklar bulunuyor. Science Dergisinde, çiftlikte bulunan somon balığında doğada yaşayan somon balığına kıyasla daha fazla miktarda zararlı kimyasal madde ve kansere teşvik eden içerik bulunduğunu doğrulayan bir araştırma yayınlanmıştır. Çiftlik balıkları, doğal ve ilaçsız yöntemlerle yetişmiyorsa oldukça tehlikeli olabilmektedir.

4- Rafine edilen şekerli gıdalar: Yüksek früktozlu mısır şurubu gibi rafine edilmiş şeker ve yapay madde içeren bu yiyecekler, hızla insülün düzeylerini yükseltebilir. Ayrıca kanserli hücrelerin oluşmasının yanında büyümesini de hızlandırabilir. Şekerlemelerden uzak durmakta fayda var.

5- Gazlı yapay içecekler: Kola ve yapay meyve suları da oldukça zararlı olabilmektedir. İçeriğindeki şeker ve bazı kimyasallar yüzünden kansere sebep olabilmektedir.

Ayrıca Kanser hakkında aşağıdaki başlıklara da bakabilirsiniz.

Kanser Olmak ya da Olmamak İşte Bütün Mesele Bu

Kanser Riskini Azaltan 10 Besin

Evdeki Bu Eşyalar Kanser Yapıyor

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.