iyimi boyle bilgi sitesi

Çocuklara Şeker Vermek Onlara Yapılmış En Büyük Kötülüktür

Çocuklara Şeker Vermek Onlara Yapılmış En Büyük Kötülüktür

Bu yazıyı okuyorsanız çocuğunuzu çok sevdiğinizi düşünüyoruz. Masum ve sevimli çocuklarımız için bu yazıyı sonuna kadar okuyup paylaşalım.

Şeker, cağımızın en büyük sağlık sorunlarından biridir. Küçük yaşlarda şeker verilen çocuklar, şeker eşiği yüksek olarak hayata başlarlar ve sürekli olarak bu şeker eşiği yükselir. Şeker yendikçe daha çok ihtiyaç duyar. Sürekli daha çok şeker yemeye başlanır. Çocuk şekere doymaz. Şeker yedikçe daha çok yemek ister.
Şekerin zararını anlayabilmek için öncelikle şekerin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.Karbonhidrat ihtiva eden her şey aslında şekerdir. Sadece tatlı olanlar şeker sanılır ama patates, muz, ekmek gibi birçok besin aslında şekerdir. Şekerin hiçbir besleyici özelliği yoktur. Şeker bağımlılığı uyuşturucu bağımlılığı gibidir. Sürekli istek duyulur ve sürekli aranır. Abur cuburların çoğunluğunda şeker vardır. Glisemik indeks denilen bir şeker ölçüm sistemi vardır. Mesela saf şekerin glisemik indeksi 100’dür, yani zirve 100 olarak kabul edilir. Diğer besinlerde ise bu değer 100’e yaklaştıkça saf şeker olmaya o kadar yakındır denilebilir. Mesela patatesi haşladıktan sonra glisemik indeks değeri tam olarak 85 olmaktadır. Yani bu demek oluyor ki siz yediğiniz patatesin %85 i kadar şeker yemişsiniz demektir.

Şekerin Zararları Nelerdir

-Felç geçirme ihtimalini arttırır.

-Damar tıkanıklığına zemin hazırlar.

-Unutkanlık, depresyon ve anksiyete sorunlarına sebep olur.

-Kilo sorunlarına sebep olur.

-Dişlerin çürümesine sebep olur. Dişlerin çürümesine bağlı olarak böbrek ve bağırsak iltihaplanmalarına zemin hazırlar.

-Uzun vadede safra kanalı kanserine, akciğer kanserine neden olmaktadır.

-Vücutta kanser hücresi varsa bu hücreleri beslemektedir.

-Kalp krizi riskinizi 300 kat arttırır.

-Bir araştırmaya göre alzheimer tatlıyı fazla tüketen insanların kaçınılmaz sonudur.

-Çocukların büyüme hormonlarının salgılanmasını engeller, tüm vücut hormonlarının dengesini bozar.

-Konsantrasyon kaybına sebep olacağı için çocukların ders başarısını düşürür.

-Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır.

Not: Çocuklarınızın sağlıklı bir büyüme dönemi geçirmesini istiyorsanız, şekerli yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Çocuklarınızı mümkün olduğu kadar asitli içecekler (kola, gazoz), yapay meyve suları, renkli şekerlemeler, yumuşak şekerler ve gıda boyalı tüm ürünlerden uzak tutmaya çalışın. Günümüzde çocuklarımızı şekerli gıdalardan uzak tutmak çok zor ama elinizden geldiği kadar uzak tutmaya çalışın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.