iyimi boyle bilgi sitesi

Saç Düzleştiricisi ile Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Moda 25 Temmuz 2016
Saç Düzleştiricisi ile Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Kusursuz düzlükte saçlar için, saç düzleştiricileri kullanırız. Saç düzleştiricileri sayesinde oldukça düzgün ve güzel görünümlü saçlarımız olur ama yüksek ısı ile saç şekillendirmenin yol açtığı hasarları da bilmemiz gerekir. Saç düzleştiriciler her gün kullanıldıklarında saçınız yavaş yavaş yanmaya başlar ve zamanla iyice kurumaya başlar. Her gün kullanılan saç düzleştiricisi, saç terlerini matlaştırır ve kırılmasına sebep olur. Bu yüzden saç düzleştiricilerini her gün kullanmak yerine haftada en fazla 3 kez kullanmalıyız. Mümkünse daha az kullanmalıyız.

Saç Düzleştiricileri Nasıl Kullanılmalıdır

1- Saç düzleştiricilerini sürekli yüksek ısıda kullanmayın: Saçınızı düzleşmek için o kadar yüksek ısıya ihtiyacın yoktur. Saçlarını şekillendirirken her zaman kullandığın ısı ayarını yarıya düşürerek saçlarını koruma altına alabilirsin. Saç düzleştiricisini kullanmadan önce sürdüğün saç bakım yağı saçlarının şekillenmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Unutmayın, saçlarınızın doğal kalmasına izin vermeyerek sürekli ısı uygulamak saçınızda kırılmalara ve dökülmelere sebep olur.

2-Saç bakım yağı kullan: Hangi ısıda hangi şekillendiriciyi kullanıyor olursan ol, saçlarını şekillendirmeye başlamadan önce mutlaka tüm saçına saç bakım yağı sürün. Saçınızın yapısına en uygun ve en doğal saç bakım yağını seçin. Kullandığınız saç bakım yağları sayesinde saçınız ısıdan dolayı daha az zarar görür. Saç yağları sayesinde saçınız daha parlak ve yumuşak olur.

sac-duzlestiricisi3- Saçlarınızı tararken tamamen kuru olmamasına özen göstermelisiniz: Saç düzleştiricilerini kullanmadan önce nemlendirici spreylerden veya sudan faydalanıp saçlarınızı az da olsa ıslatmalısınız. Özellikle saç uçlarını az da olsa ıslatmalısınız.
4- Bölümlere ayırma uygulayın: Saç düzleştirme işlemi çok zaman alıyorsa, bu saçlarını bölümlere ayırmadığın için olabilir. Saçlarınızı üç ya da dört bölgeye ayırarak düzleştirin. Bu sayede daha kısa sürede işin bitmiş olacak hem de aynı saçlara tekrar tekrar düzleştirici uygulamamış olacaksınız. Bu şekilde saçlarınız daha az zarar görmüş olacaktır.
5- Cızırtı varsa problem vardır: Saçlarını düzleştirirken bir cızırtı duyarsan, bu ses saçlarının kuru olduğu ve hasar gördüğü anlamına gelir. Bu durumda saç düzleştiricisini yanlış uyguluyorsunuz demektir. Saçlarına bakım yağı uygularsan böyle bir durumla karşılaşmazsın.

6-Saç düzleştiricinizin saçınızı sıkıştıracağınız alan geniş olmalıdır: Saç düzleştiriciyi uyguladığınız alan geniş olmalıdır aksi takdir de bir tutam saça uygulayacağınız sıcaklık artar ve saçın yıpranma süresi hızlanır.

7- Saç düzleştiricisi saç maşası değildir: Düzleştirme işlemini yaparken bir kerede saçın üzerinden geçiyorsanız bu doğru olan yöntemdir. Daha kalıcı olsun diye maşa yapar gibi bekleyerek iniyorsanız bu tellerin yıpranmasına ve kopmasına sebep olur. Saç uçlarınızı aynı düzende tutmak adına düzleştiriciyi o bölge de sabit tutmamanız gerekir. Saç uçları kırılmaya daha çok yatkındır. Bu sebepten dolayı da düzleştiriciyle bir kat düzleştirmek ve hemen arkasından sabitleyici sprey kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

8- Düzleştirme işleminizi yaparken saç düzleştiriciniz saç diplerinize çok yakın olmamalıdır: Saç derinizden yaklaşık 5-6 cm yukarıda ki saç tutamınızla başlamanız gerekir. Bu hem saç derinizi yakmanızı engeller hem de uzayacak olan saçlarınızın diplerinden itibaren sağlıklı uzamasına yardım eder. Bu yöntem saç sağlığınız için çok önemlidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.