iyimi boyle bilgi sitesi

Semiz Otunun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Semiz Otunun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Ülkemizde sağlıklı beslenme açısından oldukça öneme sahip olan ve farklı lezzetlerde karşımıza çıkan semizotu tam bir şifa deposudur. Beslenme uzmanlarına göre semizotunun 100 gramında 32 kalori bulunuyor. Düşük kalorisi olduğu için bu yönüyle diyetlerde de güvenle yer alıyor. Semiz otu, demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden oldukça zengindir. Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla omega 3 yağ asidi içeriği de daha fazladır.

Semiz Otunun Faydaları

1- Kötü kolesterolü en büyük düşmanlarından biridir: İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olduğu gibi, kan basıncının dengelenmesinde çok önemli rol oynuyor. Sağlıklı bir beslenme programında semiz otu mutlaka yer almalıdır.

2- Kalbin dostu: Doymamış yağ asitlerinden ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sağlığını koruyucu etki gösteriyor. Buna karşın zengin bir potasyum kaynağı olduğu için kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmesi öneriliyor.

3- Böbrek dostudur: Böbrekte kum ve taşı döküyor. İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü, dizanteri ve basur problemlerinde olumlu etki gösterdiği çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

4- Hastalıklardan koruyor ve bağışıklığı güçlendiriyor: Bakteri ve mantar üremesine karşı koruyucu etkiye sahip olduğundan vücudu hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı koruyor. Semizotu; A, B1, B2,B6, C, E, niasin, nikotinik asit, beta karoten, riboflavin, folat gibi vitaminler yönünden son derece zengin bir besindir. Bu özelliğiyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

5- Mineral deposudur: Vitamin kadar mineraller de vücudumuzun için çok önemlidir. Özellikle semiz otunun K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn gibi mineraller  yönünden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemi ve diğer tüm sistemler açısından oldukça faydalıdır.

6- Kanserin düşmanlarındandır: Kanser hastalarının beslenme tedavisinde de kullanılan semiz otu, antioksidan ve antiinflamatuar etkisinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

7- Yorgunluk, halsizlik ve depresyona da iyi geliyor: Yukarıda bahsettiğimiz gibi semiz otunun faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, günümüzün önde gelen şikayetlerinden olan yorgunluk, halsizlik ve depresyona da iyi geldiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış. Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi destekliyor.

8- Kabızlığı önlüyor: Şifalı semiz otu, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.

9- Kilo vermek isteyenlerin imdadına yetişiyor: Semiz otu, formda kalmaya yardımcı oluyor. Düşük kalorisi sayesinde kilo vermek isteyenler için oldukça ideal bir besin. Kilo verirken ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri size kalorisi az olacak şekilde sunuyor.

10- Şeker hastaları için şifa: Düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlayan semizotu, kan şekerini düzene sokmakta yardımcı oluyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.