iyimi boyle bilgi sitesi

Tesettürlü Kadınların Cevaplamaktan Bıktığı 10 Soru

Dini Bilgiler 23 Şubat 2016
Tesettürlü Kadınların Cevaplamaktan Bıktığı 10 Soru

Eğer tesettürlü bir bayansanız aşağıda verdiğimiz klişe sorulara mutlaka maruz kalmışsınızdır. Tesettürlü bir bayan olarak başıma gelen ve çevremde duyduğum olayları derleyerek bir liste yaptım. Sizlerde mutlaka böyle sorulara maruz kalıyorsunuzdur. Yazının yorum kısmına bu soruları yazarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.

1- Ailenin ya da kocanın zoruyla mı örtündün?

Her kadının kapanma nedeni farklıdır. Bazılarımız zorla örtünmek zorunda kalıyoruzdur ama bu duruma maruz kalanların sayısı çok azdır. Muhafazakar bir ailenin ferdiyseniz başörtüsünü benimser ve yaşınız gelince örtersiniz. Tesettür sizin için ailenin baskısından daha çok doğal bir gereklilik olur. Dinin emridir ve yapmak gerekir.

2- Evlendikten sonra mı örtündün?

İnsanlar bunu neden merak eder bilinmez ama en çok sorulan sorulardan biri de budur.

3- Bu sıcakta terlemiyor musun?

Yaz geldiğinde genellikle duyduğumuz sorudur. Tesettürlü olmayan insanlar ne kadar terliyorsa tesettürlü olanlarda o kadar terliyordur.

4- Bomba taşıyor musun?

Son zamanlarda en çok duyulan sorulardan biri de ne yazık ki bu oldu. Malum bazı terör örgütleri dini kullandıkları için insanlarda ön yargı oluştu. Bu kaba soruyu şaka olarak sormak bile bence çok çirkin.

5- Kuaföre gitmene gerek kalıyor mu? ya da saçını boyuyor musun?

Elbette kuaföre gidiyoruz ve kendimize bakıyoruz. Saçı sadece namahreme göstermenin haram olduğunu unutmayın.

6- Evde başını açıyor musun?

Hayır! Evde saçımızı açmıyoruz çünkü çok büyük günah. Başımızı uyurken bile kapatıyoruz. Şaka şaka tabi ki evde açıyoruz eğer nahamrem yoksa.

7- Yaz tatiline geldin. Neden başını açmıyorsun?

Allah’ın emirleri yaz tatili, sömestr tatili ve kar tatillerinde de geçerli olduğundan olabilir mi acaba.

8- Yağmurda kafan ıslanıyor mu?

“Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz arkadaş” demek geliyor içimden. Yağmurda ve karda herkes gibi bizimde kafamız ıslanıyor. Su geçirmez değil sonuçta.

9- Saçın görünürse cehenneme mi gidiyorsun?

Bunun cevabını vermek çok zor. Tesettür elbette önemli ama her şey tesettür değildir.

10- Tesettürü bırakmayı hiç düşündün mü?

İnsan inandığı değerleri bırakmaz. Tesettür bir yaşam biçimidir. Bazı kesimler bunu siyasete alet etmektedir. Siyasi bir değeri kesinlikle olmamalıdır. İnsanların açılmaya hakkı olduğu kadar kapanmaya da hakkı vardır.

Yorumlar

Yazıya 8. yorum yapılmış.

ayşe demiryol 10 Ağustos 2016

bende kapalıyım ama bana sadece “niye kapandın daha yaşın küçük dediler” arkadaşlar benim yaşımdan size ne ben allah için kapandımya siz ona bakın

beyza genç 9 Aralık 2016

ayşe demiryol Öyle diyenlere de ki bu gün yaşayacağımın bir garantisi yok ne zaman öleceğimi bilemem geç olmasın erken olsun de aval aval bakarlar ;)

ZEYNEP ARSHİ 5 Haziran 2017

Bende kapalıyım ama bana bir kere bile böyle sorular sorulmadı aksine öğretmenlerim bile destekledi

Betül 19 Ekim 2017

ne kadar güzel açıklamışsın bazen o kadar absürt soru olabiliyor ki sinirlenmemek elde değil. Ve neden herkes anneme zorla mı kapattın çocuğu diye soruyor Allah aşkına 14 yaşındayım ve bende pekala kararlarımı verebilirim yani

Nergis 11 Kasım 2017

Unuttuğunuz bir soru daha var! Atatürk’ü seviyor musun? Yahu ben senin başını açık görünce Müslüman mısın ? Allah’ın peygamberini seviyor musun ? diye soruyor muyum. Ne salak salak sorular bunlar :P

Rabia hiranil 15 Nisan 2018

Bende kapalıyım aynen hep bu sorular bana soruluyor bıktım yani((

alya❤zain 31 Temmuz 2018

Benim gibi kapalı köy kızlarına sorulmaz bunlar ama soruyor vatandaş bende 14 yaşındayım kararım benimdir

Zafer çalışkan 11 Kasım 2018

Eğer tesettürü bu kadar iyi müdafaa eden hanımefendiler eğer dedikleri gibi Allah için kapandılar ve 5 vakit namaz kılıyorlarsa hem ellerini hem ayaklarını öperim.Kuranda tesettür yerde NAMAZ 87 rYerde geçiyor islamını 5 temel direğinden birisi Allah hidayet versin bazı anlatımla ara inanmam güç .selam ve dualarımla