iyimi boyle bilgi sitesi

Avrupa’daki Ünlü Şehirlerin İsimleri Nereden Geliyor

Güncel Bilgiler 11 Eylül 2016
Avrupa’daki Ünlü Şehirlerin İsimleri Nereden Geliyor

Avrupa’daki şehirlerin isim kökenlerini merak edenler için bir makale hazırladık, umarım beğenirsiniz.

1- Roma: Tarihin en eski ve ünlü şehirlerinden biri olan Roma şehri ismini, şehrin kurucularından biri olan Romulus’tan almıştır. Romulus ve Remus, Roma Mitolojisine göre milattan önce 753 yılında Roma şehrini kurmuşlardır. Efsaneye göre, Romulus ve Remus, savaş tanrısı Mars ile Rhea Silvia’nın ikiz çocuklarıdır. Romulus, Roma Şehri’ni beraber kurduğu kardeşi Remus’u öldürerek tahtın tek sahibi olmuştur.

2- Berlin: Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Berlin’in adının, Slav dilinden gelen Berl kelimesinden olduğu düşünülüyor. Berl Slav dilinde Bataklık anlamına geliyor.

3- Paris: Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Paris, adını Galya halklarından biri olan Parisii lerden almaktadır. “Paris” aslında Romalıların “Lutetia” yerine kullandıkları “Civitas Parisiorum” (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Bazı araştırmacılara göre, Parisiilerin adı Mısır tanrıçası İsis’ten gelmektedir Bu yönde düşünceye kapılmalarının sebebi ise, Paris bölgesinde İsis’e adanmış birçok tapınak bulunmasıdır.

4- Amsterdam: Hollanda’nın en güzel şehirlerinden biri olan Amsterdam, 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. Şehrin ismi, ırmağının üzerine kurulan su bendi (“dam”) olan Amstelredamme’ın zamanla Amsterdam olarak kısatılmasından gelmektedir.

5- Brüksel: Belçika’nın bu güzel medeni şehrinin adı, bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. 100 yıl önce bataklığın kurutulması sonucu ortaya çıkmış bir şehir olduğu için bu isim verilmiştir.

6- Madrid: Şehirin ilk ismi nehir yatağı anlamındaki “matrice” kelimesinden gelmektedir. 932 tarihli kayıtlarda Arapça “su kanalı” anlamına gelen Mayrit adıyla tarihi kayıtlarda adı geçmiştir. Bu güzel şehir İspanyolların eline geçtikten sonra bugünkü ismini almıştır.

7- Viyana: Osmanlı imparatorluğunun kapılarına kadar dayandığı viyana şehri, oldukça eski bir yerleşim yeridir. Tuna Nehri’nin kenarındaki şehirde ilk yerleşime milattan önce 500’lü yıllarda rastlanmaktadır. Şehrin ilk ismi “açık renkli yerleşim” anlamına gelen vindobona kelimesinden gelmektedir. Bazı kaynaklara göre ise şehrin ismi etrafındaki ormanlardan esinlenilerek “orman akımı” anlamına gelen “vedunia” kelimesinden türemiştir.

8- Barselona: Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona, milattan önce 300’lü yıllarda kurulmuştur. Bu güzel şehir, Kartacalılar tarafından kurulmuştur. Şehrin ismi ise Kartaca’nın ünlü yönetici ailesi Barkaslardan kaynaklanır. Sonrasında Romalılar tarafından fethedilen kent sömürge statüsü alıp Colonia Faventia Julia Augusta Pia Barcino ismiyle kaynaklarda geçmektedir. Magriplilerce de bu şehri Barcaluna olarak adlandırılmıştır.

9- Atina: Tarihin en önemli şehirlerinden olan bu modern şehir, antik çağlarda önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi; zeka, sanat, strateji, ilham ve barış tanrıçası Athena’dan gelmektedir.

10- Budapeşte: Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin(Buda) ve Pest(Peşte)’in 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş güzel ve görkemli bir şehirdir.

11- Ankara: Türkiye’nin başkentinin anlamı Frigya dili ve Yunancada gemi çapası demektir. Bazı efsanelere göre Ankara, Frig Kralı Midas’ın bir gemi çapası bulduğu yerdir. 2. yüzyıla ait ve Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenen bazı paralarda gemi çapası figürü bulunmaktadır. Belki de çok eski yıllarda Ankara’da denizde vardı.

12- Stockholm: Bu güzel büyüleyici şehrin adı, İsveççe kütük ve Almancada sağlamlaştırma anlamına gelen Stock kelimesinin sonuna adacık anlamına gelen holm kelimesinin eklenmesiyle oluşmuştur.

13- Saraybosna: Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Saraybosna’nın adı, Osmanlı Devleti tarafından alınmadan önce Vrhbosna idi. Osmanlı Devleti’nde Bosna-Saray denmesinin yanı sıra Saray Ovası olarak da adlandırdı. Bu yüzden günümüzde pek çok dilde bu ifadenin kısa hali olarak Sarajevo adı kullanılmaktadır.

14- Londra: Bu güzel şehir yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından kurulmuştur. Milattan önce 43 yılında Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı işgali sonrasında Londinium ismi ile kurulmuştur. İsmin kökeni ile ilgili kesin bilgiler yoktur.

15- Münih: Almanya’nın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan Münih’in adı, eski dilde ‘keşişlerin yeri’ anlamına gelen Munichen’den gelmektedir. Bu nedenle Münih’in armasında bir râhip vardır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.