iyimi boyle bilgi sitesi

PLT Düşüklüğü

Sağlık 3 Şubat 2016
PLT Düşüklüğü

PLT bir kan testi parametresidir. PLT kan testine trombosit kan testi veya trombosit sayımı da denilmektedir. Trombositler kan pıhtılaşmasında görevlidirler.

normal-kan-değerleriPLT nedir ve normal değeri nedir?

PLT’nin ve normal değerinin ne olduğunu veya PLT değeriniz yüksekse neden yüksek olduğunu öğrenmek içinPLT nedir ve Neden Yükselir adlı yazımızı inceleyebilir ve ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

PLT Düşüklüğü

Kandaki PLT değerinin düşmesinin birçok sebebi olabilir. Eğer PLT değeriniz düşük çıktıysa mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Genellikle ilk test sonucundan birkaç ay sonra test tekrarlanır. İkinci kez yapılan test sonucunda PLT değeri yine çok düşükse bunun sebebi araştırılmalıdır.

PLT Neden Düşer?

  • Bazı böbrek rahatsızlıkları kandaki trombosit sayısını azaltabilir. Bunun sonucunda PLT değeri düşük çıkabilir.
  • Midede kronik ülser kanamaları olan hastalarda PLT değeri düşük çıkabilir.
  • Lupus gibi bazı oto-immün rahatsızlıklarının sebebiyle PLT değeri düşük çıkabilir. Bu hastalarda bağışıklık sistemi hastanın kendi organlarına saldırdığı için düşük trombosit değerlerine sahiptirler.
  • Kemik iliği kanseri veya lösemi gibi kemik iliği hastalıklarında PLT değeri düşük çıkabilir. Kemik iliği kanserinde sayısı çoğalan kanser hücreleri, kemik iliği hücrelerine yer bırakmamış olabilir, bu da PLT değerinin düşük çıkmasına yani kandaki trombosit sayısının az olmasına neden olabilir.
  • Radyasyon veya kemoterapi gören hastaların da PLT değerleri düşük çıkar.
  • Bazı ilaçlar, kan dolaşımındaki trombosit sayısını düşürebilir. Asetaminofen, kinidin, digoksin, vankomisin gibi bazı ilaçlar buna örnektir.
  • Bazı virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar PLT değerini düşürebilir. Virüsler kan dolaşımındaki trombositlerin sayısında azalmalara sebep olabilir. Mononükleoz, hepatit, AİDS gibi hastalıklara yol açan virüsler, trombosit sayısını azaltan başlıca virüslerdir.
  • Bakterilerin sebep olduğu ciddi enfeksiyonlar: Özellikle gram negatif bakterilerin sebep olduğu “sepsis” adı verilen ciddi enfeksiyonlarda, trombosit sayısı azalır.
  • Kırım kongo kanamalı hastalarında PLT değeri düşük çıkabilir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.