iyimi boyle bilgi sitesi

İzmir Karagöl Tabiat Parkı

Gezi 5 Haziran 2019
İzmir Karagöl Tabiat Parkı

Macera dolu bit kamp kurma hayali olanlar, İzmir’e yolunuz düşerse mutlaka bu eşsiz doğa harikasına uğramanızı tavsiye ederim. Karagöl tabiat parkı, şehrin o bunaltıcı ve gürültülü seslerinden uzak olabileceğiniz sakin, sessiz ve mis gibi havayı içinize çekip huzur bulacağınız bir yerdir. Gölün çevresindeki banklara oturup göldeki ördekleri seyretmek gerçekten huzur verici.

karagöl tabiat parkıİzmir Karagöl Tabiat Parkı deniz seviyesinden 850 metre yüksekliktedir. Göl yaklaşık olarak 20 Hektar alana sahiptir. Göl, jeolojik hareketler sonu oluşmuş heyelan set gölü olarak geçmektedir. Tabiat Parkı içerisinde ve çevresinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bu güzel gölün etrafında oturabileceğiniz banklarda huzur dolu anlar geçirebilirsiniz. Ayrıca foto çekimleri, bisiklet parkurları ve kamp kurma faaliyetleri de yapabilirsiniz. Göl çevresinde  restaurant, büfe, piknik üniteleri, çadırlı kamp ve karavan alanı mevcuttur. Park 12 ay boyunca, 7/24  açıktır. Hafta sonları oldukça kalabalık olduğundan tercihen hafta içi gidilebilir. Belirli alanlarda mangal yapmak için ateş yakıla bilmektedir. Fakat çevre o kadar temiz ki burada odun bulmak biraz zor. O yüzden yanınızda getirebilirsiniz yada gelirken yol kenarlarında bulabilirsiniz. Bir de restaurantta sınırlı sayıda yiyecek olduğundan, yanınıza mutlaka yiyecek- içecek bir şeyler getirin. Burada geceleri biraz serin olabileceğinden yanınıza battaniye almayı unutmayınız. Karagöl Tabiat Parkı girişi ücretlidir.

Karagöl Tabiat Parkı’na Ulaşım

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Menemen İlçesi Yamanlar Dağı mevkinde yer almaktadır. İzmir il merkezine 35 km, Karşıyaka İlçesi, Örnek köy mahallesine 23 km uzaklıktadır. Yamanları geçtikten sonra devam eden yolda Karagöl tabelalarını görebilirsiniz. Karagöl Tabiat Parkı eskiden toprak yol olduğundan biraz sıkıntılı oluyordu. Ama artık yol tamamen asfalttır. Yolu biraz virajlı olsa da muhteşem körfez manzarası size yol boyunca eşlik edecektir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.