iyimi boyle bilgi sitesi

Montessori Yatakları

Anne ve Çocuk 28 Ocak 2019
Montessori Yatakları

Montessori felsefesine göre bir çocuğun odasında onun için hareket alanı olmalıdır.  Çocuk kendi odasının etrafında rahatça hareket edebilmelidir. Montessori yatak, çocuklar için en sağlıklı ve konforlu yataklardan biridir. Çocukların yataktan düşme gibi riski de yoktur. Çünkü çocuğunuz kolayca erişebileceği şekilde yer yatağı olarak hazırlanmıştır. Çocuklar eğer yere yakın bir yatağa sahiplerse kendi hareket alanlarını kontrol edebilirler. Çocuk uykusu geldiğinde bir yetişkin gibi yatağına gidebilir. Eğer uykusu yoksa da yatağından kalkıp oyun oynayabilir.

Montessori Yatağın Çocuklara Kattığı Faydalar Nelerdir

montessori yatak1– Yer yatağı olmasının diğer avantajı ise çocuk yatağını basit bir şekilde kendisi toplayabilmektedir.

2-Çocuk, yatma ve kalkma kararını kendi verebilir ve uykusu geldiğinde gidip yer yatağında uyuyabilir. Montessori yatakları çocuklara hareket özgürlüğü ve bağımsızlık sağlar.

3– Yer yatağı sayesinde anne ve babasına bağımlı ve muhtaç bir yaşamın ötesine geçer. Özgüveni ve sorumluluk duygusu gelişir.

4– Yere yakın yataklar ufak çocuklara özgür bir yaşam alanı sağlar. Örneğin beşik sınırlayıcıdır ve küçük çocuklar yataklarından çıkmak için ebeveynlerine muhtaç duyar.

5– Yere yakın bir yatak ve yumuşak büyük bir halı ile çocuğun rahat şekilde hareket edebileceği bir alan sağlarsanız, çocuk sabah herkesten önce uyandığında anne ve babasını uyandırmak yerine kendi ortamında vakit geçirir ve güvendedir.

6– Montessori yatakları yer yatağı olarak yapıldığı için, yataktan düşme riskine karşı da çocuğunuzu korumuş olursunuz.

Montessori Yatağının Ölçüleri Nasıl Olmalıdır

Montessori yatağını satın alabileceğiniz gibi çocuğunuzun yaşına göre evde kendiniz de istediğiniz boyutlarda yapabilirsiniz. Ölçüler belirlenirken temel unsur çocuğa özgürce hareket edebileceği şekilde olmasıdır. Çocuğun yatağının yerden yüksekliği çok fazla olmamalıdır. Çocuk kendi odasında oynarken ayağa kalkmadan yatağın üzerine çıkabilecek düzeyde olmalıdır.

Evde Montessori Yatağı Nasıl Yapılır

montessori yataklarıMontessori yatağı yapmak zor bir şey değildir. Montessori yatağı malzemeleri her yerde bulabileceğiniz materyallerden oluşuyor. Kendinizin belirlediği ölçülerde ahşap bir iskelet, bir yatak ve korkuluk ile siz de kendi Montessori yatağınızı yapabilirsiniz. Ahşap bilindiği üzere doğal malzeme olması nedeniyle çocuk sağlığı için en uygun materyaldir. Ahşap doğal ve sağlıklı bir malzemedir. Üzerinde sağlığa zarar veren hiçbir boya, vernik olmamalıdır. Yatak boyutları olarak 90*190, 100*200 en çok tercih edilen boyuttur. Yada basit bir yatağı da yapılabilir. Size tavsiyemiz internette sevgili google arama motorunda Montessori yatağı modellerine bakıp size en uygun olanı basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Montessori Yatağı Fiyatı

Evde ben Montessori yatağı yapmak istemiyorum hazır almak istiyorum diyebilirsiniz. Montessori yatağı fiyatları ortalama olarak 800 TL – 2000 TL arasında çok güzel modeller bulabilirsiniz.

Montessori Yatağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1– Boya, kimyasal bir madde olduğu için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

2– Özellikle bebeğiniz için alıyorsanız malum bebeğinizin bulduğu her şeyi ağzına sokmaya çalıştığı gibi, yatağı da kemirmesi olasıdır. Bu nedenle Montessori yatak alırken ağır metal içermeyen, bebekler için özel üretilen ve sertifikası bulunan boya kullanıldığını teyit etmelisiniz.

3– Montessori yatağının amacı çocuğun rahatça yatağına girip çıkabilmesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle estetik görünümden çok, çocuğun kullanım kolaylığı da düşünülmelidir.

4– Montessori yatakları yere çok yakın olmalıdır. Önemli olan çocuğun kendi başına yatağa girip çıkabilmesi, yardım almadan yatağını toplamasıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.