iyimi boyle bilgi sitesi

Kanser Riskini Azaltan 10 Besin

Sağlık 2 Nisan 2016
Kanser Riskini Azaltan 10 Besin

Hayatımıza giren teknoloji ile birlikte kansere yakalanma riski de artış gösterdi. Görülme sıklığı giderek artan kanser hastalığından korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek büyük önem taşıyor. Kanser hücreleri üzerinde yapılan araştırmalara göre bazı doğal besinler kanser ile mücadelede oldukça etkili oluyor. Bu yazımızda kanser riskini önemli ölçüde azaltan besinlere yer vereceğiz.

Kanser Riskini Azaltan Besinler

1- Sarımsak: Kanser ile mücadelede listenin başında sarımsak geliyor. Selenyum içeriği yüksek olan sarımsak mide, göğüs, bağırsak, cilt ve prostat kanserlerinde tümörlerin oluşmasını ve ilerlemesini engellemektedir. Doğanın mucizesi olan sarımsağı zeytinyağı içinde ezerek ya da çiğ şekilde tüketilmesi daha faydalı olmaktadır. Benim size tavsiyem yemeğin yanında çiğ olarak tüketmenizdir.

2- Zerdeçal: En az sarımsak kadar faydalı olan zerdeçal karaciğer, akciğer, kolon, mide, meme, yumurtalık, beyin ve lösemi gibi pek çok kanserde tümör hücrelerinin büyümesini engelliyor. Kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin etkisini azaltır. Safra arttırıcı etkisi nedeniyle safra taşı olan kişiler zerdaçal  kullanılmamalıdır.

3- Kara üzüm: Çekirdeğiyle beraber tüketildiğinde içeriğindeki “resveratrol” ile kanser yapıcı bileşikleri durdurucu etkiye sahiptir. Kara üzüm, kanser dokularının oluşumunu ve gelişimini engellemektedir. Doğal olarak üretilmiş kara üzüm beslenme programlarının içinde mutlaka yer almalıdır.

4- Çörek otu: İlaçların olmadığı yıllarda çörek otu vardı. Büyüklerinize sorduğunuzda çörek otunun faydalarını sizlere mutlaka anlatacaklardır. Eskiden insanlar hasta olduklarında çörek otundan faydalanırlardı. Çörek otu Akciğer, baş-boyun, kolon, karaciğer, lösemi, lenfoma, pankreas, prostat ve yumuşak doku kanserlerine karşı koruyucudur. Vücutta mikrop veya tümörle mücadele eden hücrelerin sayısını arttırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

5- Yeşil çay: Genellikle zayıflatıcı özelliğiyle tanınan yeşil çay aynı zamanda kanserin baş belasıdır. İçeriğindeki Kateşin(catechins) sayesinde antioksidan etkiye sahiptir. Özellikle kolon kanseri riskini azaltma konusunda oldukça etkilidir. Günde 2 fincan şekersiz yeşil çay içilmesi küçük hücreli akciğer, pankreas, yemek borusu ve ağız kanserlerinin oluşumunu önler. Bu arada yeşil çayın diğer faydaları ile ilgili yazımıza Yeşil Çayın Faydaları linkinden ulaşabilirsiniz.

6- Balık: A,D,K ve B grubu vitaminler açısından oldukça zengin bir besindir. İyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko bakımından mükemmel bir kaynaktır. Özellikle somon gibi omega-3 içeriği yüksek olan balıklar kansere karşı koruyucudur. Haftada en az bir kez tüketilmesi önerilmektedir.

7- Soğan: Bol miktarda A, B ve C vitaminleri içeren soğan aynı zamanda fosfor, iyot ve kükürt de içerir. Soğan tüketimi kolon kanserine yakalanma riskini önemli ölcüde azaltır. Doğal antibiyotik olan soğan, bağırsak ve karaciğeri temizlemektedir.

8- Ev Yapımı Yoğurt: Ev yapımı doğal yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Yoğurtun içindeki probiyotik bakteriler vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede önemli bir role sahiptir. Kolon, mide, akciğer ve meme kanserlerine karşı son derece etkilidir.

9- Brokoli: folik asit, kalsiyum, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Brokoli, glukosinolat içermektedir ve vücutta meydana gelen zararlı maddelerin etkisiz hale dönüştürülerek böbreklerden atılmasını sağlamaktadır. İdrar yolları, kolon, akciğer, göğüs ve rahim kanserine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Brokoli, salatalarda çiğ veya buharda pişirilerek tüketilebilir.

10- Fındık: Karadeniz bölgesinde yetiştirilen fındığın sağlığımız için birçok faydası vardır. Fındık, E vitamini açısından zengin bir besindir. Fındık, tümör büyümesini engeller.Fındık, kanserli hücrelerin kendilerini yok etmeleri; yani apoptosis sürecini başlatır. Kolon, prostat ve göğüs kanserleri üzerinde etkili bir güçü vardır. Fındık tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Her gün en fazla 1 avuç fındık tüketilebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.