iyimi boyle bilgi sitesi

Evdeki Bu Eşyalar Kanser Yapıyor

Evdeki Bu Eşyalar Kanser Yapıyor

Bugün ev eşyalarından yapı malzemelerine, evlerdeki aletlerden kıyafetlere, temizlik ürünlerinden kozmetiklere, yiyecek ve içeceklerden ilaçlara kadar hepimizin her gün kullandığı ve temas ettiği sayısız üründe 80 binden fazla kimyasal madde var. Teknoloji geliştikçe daha tehlikeli bir hayatımız oluyor.

Evdeki Bu Eşyalar Kanser Yapıyor

1- Kırtasiye malzemeleri: Oldukça kanserojen maddeler bulunduran kırtasiye malzemelerini dikkatli bir şekilde kullanmalıyız. Boyalar, mürekkepler, yapıştırıcılar trikloretilen ve tolüen içerirler ve kansorejendirler. Alzheimer, böbrek, meme, karaciğer, kan kanseri ve lösemiye neden olurlar. Özellikle kokulu ve plastik yumuşak ürünlerden uzak durmalıyız. Aman dikkat oyun hamurlarından çocuklarınızı mutlaka uzak tutun.

2- Temizlik malzemeleri:  Kokulu temizlik ürünlerinden kaçınmalı, hijyen sağlamak için doğal malzemeler kullanmalısınız. Doğal temizlik ipuçları hakkında bilgi için Erkan Şamcı’dan Faydalı Bilgiler yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşırı hijyenik antibakteriyel sabunlar cildi yıpratmaktadır. Hijyenik olma adına cildi yıpratmamak gerekir. Islak mendiller içlerinde bulundurdukları kimyasal maddeler nedeni ile aslında masum değillerdir.

3- Hazır dondurulmuş gıdalar: Doğal olmayan besinlerden uzak durmalısınız.

4- Plastik eşyalardan kurtulun: Evinizdeki eşya ve gereçlerin plastik olmamasına özen göstermelisiniz. Son dönemlerde ortaya çıkan silikon malzemeler örneğin silikon kek kalıpları, kaşıklar vb. bu ürünler kullanılmamalı. Bunların yerine ahşap kaşıklar, sert kek kalıpları veya sert malzemeler kullanılmalıdır.

5- Kıyafet seçiminde sentetik ürünlerden uzak durun: Mümkünse organik, pamuklu ürünler tercih etmelisiniz. Sentetik yapıdaki kumaşlardan uzak durmalısınız. Aşırı renkli ürünlerden ve üretimi genelde yurt dışında yapılan ürünlerden uzak durmalısınız.

6- Temizlik için deterjanlar ve çamaşır suyu yerine doğal ev yapımı ürünler kullanın. Bu konuda bilgi için sitemizde Erkan Şamcı‘dan değerli bilgiler bulabilirsiniz.

7- Oda kokuları, deodorantlar, ayakkabı cilalarından uzak durun hatta kaçın oradan. O çok güzel kokan oda parfümleri içerdikleri formaldehit ile başlı başına birer tehdittirler. Mümkün olduğunca zeolit ya da doğal yağlar içeren ürünleri tercih edin.

8- Mumlar: Yapay olarak kokulandırılmış olanlarından uzak durmaya çalışın, doğal olarak hazırlanmış olanları tercih etmeye çalışın ya da boş verin kullanmayın hiç. Romantik akşam yemeğiniz de mumsuz olsun artık.

9- Böcek ilaçları kullanmayın: Evinizde böcek ilacı kullanmak yerine böceklerle birlikte yaşayın daha iyi. Yok ben böcekleri evimde istemiyorum derseniz, bu konuda bilgi için sitemizde Erkan Şamcı’dan değerli bilgiler bulabilirsiniz.
10- Dekoratif ahşap boyaları: Ahşap boyamada kullanılan tutkal, akrilik boyalar ve çözücüler kanserojen maddeler içerirler. İçlerinde uçucu organik madde miktarı en az olan ürünü seçmeye özen gösterin

11- Elbiselerin kuru temizlemeye verilmesi: Seçtiğiniz kıyafetlerin kuru temizlemeye ihtiyaç duymamasına özen gösterin. Eğer kuru temizlemeyi kullanmak zorundaysanız, sıvı karbondioksit yöntemini kullanan yerleri tercih edin.

12- Mikrodalga fırından uzak durun:  Asla mikrodalga fırın kullanmayın, kullansanız bile plastik kaplarda bir şey ısıtmayın.

13- Halı yıkama şampuanları: Kimyasal temizleyiciler yerine doğal maddeler ile hazırlanan ürünleri kullanmaya çalışın.

14- Yanmaz ve yapışmaz tavalar: Özellikle teflon tavalar kullanmayın. Avrupa’da kullanımı yasaklandı ama ülkemizde halen kullanılıyor.

15- Leke tutmayan kumaşlar: Bu yazıyı yazarken leke tutmayan koltuğumun üzerinde oturuyordum. Bu maddeye ben de çok üzüldüm. Yepyeni koltuğu atmak da istemiyorum. Ne yapsak acaba? Boş evde mi otursak…

Bu maddeler uzayıp gidiyor arkadaşlar. Elimizden geldiği kadar sağlıklı yaşamaya çalışalım. Günümüzde bu çok zor ama sağlığımız için dikkat etmemiz gerekiyor. Sizler de yorumlarınızla konuya katkıda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.