iyimi boyle bilgi sitesi

Hyaluronik Asit İçeren Besinler

Sağlık 1 Aralık 2018
Hyaluronik Asit İçeren Besinler

Hyalüronik asit, göz, eklem, kıkırdak ve cilt sağlığı için çok önemli bir asittir. Yaşlanma karşıtı özelliği ile birçok kozmetik ürününde bulunur. Ayrıca hyalüronik asit, estetik operasyonlarda da sıkça kullanılmaktadır. Düzenli beslenmenizde hyalüronik asit destekli ürünler ya da hyalüronik asit içerikli besinlere ağırlık vermeniz gerekir. Böylelikle de yaşlanma sürecini geciktirebilirsiniz. Vücudumuza daha iyi Hyalüronik asit’ın salımını sağlamak için C ve A vitamini, magnezyum açısından zengin meyve ve sebzeler, soya sütü, kepekli tahılları tüketmemiz gerekmektedir. Hyaluronik asit için daha fazla bilgi için Hyaluronik Asitin Önemi linkine tıklayabilirsiniz.

Hyaluronik Asit İçeren Besinler 

  • Somon Balığı: En önemli kaynaklardan biri somon balığıdır. Omega 3 bakımından da oldukça zengin olan somon balığını haftada 2 kez tüketiniz.
  • Tavuk derisi: Genellikle çöpe attığımız tavuğun derisinde de hyaluronik asit bulunmaktadır. Ama tavuğun organik olması şartıyla.
  • Patates: Özellikle kök sebzelerinde hyaluronik asit bulunmaktadır. Vücuda Hyaluronik asit sentezi sağlanması içinde  magnezyum desteği gerekmektedir. Bu yüzden yanında Ispanak, karnabahar, brokoli, kuşkonmaz, yeşil marul, Brüksel lahanası ve yeşil fasulye gibi sebzeler tüketmemiz gerekmektedir. Patatesine haşlamış ve organik olması tercihiniz olmalıdır. Kızartma olmamalıdır.
  • Meyveler: C vitamini bakımından zengin olan  greyfurt, limon, portakal, kivi, yaban mersini yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı biber gibi vitaminler, Hyaluronik asit için önemli rol oynar. Ayrıca muz ve kırmızı meyvelerde de Hyaluronik asit bulunmaktadır.
  • Soya ürünleri: Soya da bir hyaluronik asit kaynağıdır. İlerleyen zamanlarda hücre metabolizmasını uyarıp harekete geçirerek cildin kolajen üretimini ve hyaluronik asit seviyesini artırır. Birçok güzellik ve anti-aging kreminin soya bazlı maddeler içermesinin bir nedeni de budur.
  • Fasulye türleri: Meksika fasulyesi, maş fasulyesi, yerli kuru fasulyesi, soya fasulyesi, barbunya gibi tahıllarda oldukça fazla miktarda hyaluronik asit bulunmaktadır.
  • Kabak çekirdeği: İçerisindeki çinko, E vitamini, magnezyum, bakır, demir ve omega 3 yağ asitleri sayesinde cildi yeniler ve nem oranını arttırır. Kabak çekirdeğini günde 1 avuçtan fazla tüketilmemesi gerekiyor aksi takdirde fazla alınan kabak çekirdeği yarardan çok zararı da olabilmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.