iyimi boyle bilgi sitesi

Portekiz Hakkında 25 Bilgi

Portekiz Hakkında 25 Bilgi

1– Portekiz’in en büyük nehri Tejo Nehri’dir.

2– Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz, Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir.

3– Portekiz, Akdeniz iklimine sahiptir. Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biri olan Portekiz’in topraklarında yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 15 °C ve güneyde 18 °C’dir. Bahar ve yaz mevsimlerinde güneşli, sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmurlu ve rüzgârlıdır.

portekiz-hakkinda4– Portekiz, 7 bölge (Azorlar özerk bölgesi, Alentejo bölgesi, Algarve bölgesi, Orta bölge, Lizbon bölgesi, Madeira özerk bölgesi ve Kuzey bölge) ve bu bölgelere ait 30 alt bölgeye bölünmüştür. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküresinde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçasıdır.

5– Dünya Turizm Organizasyonu (WTO)’na göre Portekiz Avrupa’da en çok yabancı turist gelen ilk 10 ülke arasındadır. Dünya sıralamasında ise ilk 25 arasında yer almaktadır.

6– Portekiz, parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Dört ana yönetim bileşeni; Cumhurbaşkanı, Parlamento, Hükümet (Başbakan başkanlığında) ve mahkemelerdir. Anayasaya göre yasama, yürütme ve yargı dalları arasında güçler ayrılığı ilkesi vardır.

7– Portekiz 1949 yılından beri NATO’ya, 1986’dan beri Avrupa Birliği’ne ve 1996’dan itibaren de Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu’na üyedir. Brezilya ile dostluk ve çifte vatandaşlık antlaşması vardır.

8– Portekiz’in en yüksek noktası Pico Adası’nda bulunan 2.351 m. yüksekliğinde eski bir yanardağ olan Pico Dağı’dır.

9– Portekiz, dil ve din açısından oldukça bağdaşık yapıda bir ülkedir. Portekiz halkı değişik etnik grupların karışımından oluşur: Roma öncesi İber ve Kelt kabileleri ile Eski Romalılar ve Cermen halkları.

10– Portekiz nüfusunun büyük çoğunluğu Katoliktir Hristiyandır.

11– 2010 yılında Portekiz’de eşcinsellere evlilik izni verildi ve böylece Portekiz, eşcinsel evliliğin yasal olduğu dünyanın sekizinci ülkesidir.

12– Portekiz mutfağı, pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balık kullanılan çeşitli tariflerle zengin bir mutfaktır. Portekizlilerin özellikle Morina balığından yapılmış yemekleri çok lezzetlidir.

13– Portekiz’de yaz mevsiminde festivaller önemli yer tutar. Her şehrin ve kasabanın kendi festivali vardır. Özellikle Haziran ayı festivalleri çok popülerdir. Bu aydaki festivaller Santos Populares (popüler azizler) diye bilinen üç azize, Aziz Anthony, Vaftizci Yuhanna ve Aziz Peter’e adanır ve tüm Portekiz’de yapılır.

14– Önemli Şehirleri; Lizbon, Porto, Braga, Coimbra, Aveiro, Fatima.

15– Başlıca tarım ürünleri; Hububat, patates, Zeytin, Üzüm, Koyun, Dana, Keçi, Kümes hayvanı, et ve süt ürünleri.

16– Tatilleri, bayramları ve önemli günleri: Yeni Yıl (1 Ocak), Özgürlük Bayramı (25 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Portekiz Bayramı (10 Haziran), Assumption (15 Ağustos), Cumhuriyet Bayramı (5 Ekim), Hristiyanlık Festivali (1 Kasım), Yeniden Bağımsızlık Bayramı (1 Aralık), Noel (25 Aralık), Kutsal Cuma, Copus Christi bayramları.

17– Portekizlilerin çoğu, Avrupa boy ortalamasından biraz kısa, kara gözlü ve siyah saçlıdır.

18– Portekiz muhteşem kumdan plajları, turkuaz renginde deniziyle müthiş bir tatil ülkesidir. Ayrıca çoşkulu nehirleri, yürümek ve spor yapmak için elverişli dağları ve yeşil düz alanları vardır.

19– Portekiz’in tarihi yapıları, büyüleyici kaleleri ve Ortaçağ manastırları mutlaka görülmelidir.

20– Futbol Portekiz’de en popüler spor dalıdır. Cristiano Ronaldo ve Luis Figo gibi dünyaca ünlü futbolcular Portekizli’dir.

21– Nüfusu: 10,066,253 (Temmuz 2001 verileri). Nüfus artış oranı ise %0.18 civarındadır.

22– Portekiz’in yakaşık % 35’i ormanlıktır. Ormanların % 90’ı meşe ağaçları ile kaplıdır. Diğer önemli ağaçlar kestane, incir, keçiboynuzu ve bademdir.

portekizde-gorulmesi-gereken-sehirler23– Yeraltı zenginlikleri tungsten, bakır, demir, mermer, granit ve arduvazdır.

24– Portekiz bükülmüş yün iplik, kumaş, elbise, konserve balık, şişe mantarı(üretimde dünya 1.sidir), kağıt hamuru ve kağıt, elektrik aletleri ihraç eder. Portekiz ticaretinin çoğunu üyesi olduğu Avrupa Ortak Pazarı ülkeleriyle yapar.

25– Portekizde gezilecek yerler arasında Santana çok güzel bir yerdir. Santana belediyesi, Portekiz’in Madeira Özerk Bölgesinde Madeira Adası’nda yer alan belediyelerden biridir. Bu konudaki yazımıza Portekiz Santana linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Elifta 24 Mayıs 2019

Tşkurlar e#ar€z canum benum napaysun