iyimi boyle bilgi sitesi

Cilt Kırışıklıklarını Önlemek İçin Hyaluronik Asit’in Önemi

Cilt Kırışıklıklarını Önlemek İçin Hyaluronik Asit’in Önemi

Hyaluronik asit, kısaca cildin yapısında bulunan sudur. Bu asidin görevi; cildin nemini dengemektir. Hyaluronik asit, kolajen ve elastin sağlayarak cildi gerer ve kırışmasını engeller. Hyaluronik asit, cildin daha parlak ve canlı görümünü sağlar. Hyaluronik asit, doku onarımı ve cilt yenileme özelliği ile anti-aging bir etkiye sahiptir. Yediğimiz gıdalardan yeterli miktarlarda vücudumuza Hyaluronik asit girmektedir. Fakat 30’lu yaşlardan sonra cildin hyalüronik asit üretimi giderek yavaşlar ve cildin kolajen yapısı bozulmaya başlar. Bunun sonucunda yüzümüzde kırışıklar ve sarkmalar oluşmaya başlar.

Kırışıkları başlayan herkese ilk önce hyalüronik asit desteği yapan krem ve serumlar önerilir. Amaç dokular arası boşlukların dolması ve diriliğin tekrarının sağlanmasıdır. 50 yaşımızdan sonra depomuzdaki hyalüronik asit seviyesi, gençlik yıllarımıza göre yarısı kadardır. Ortalama bir insanın vücudunda yaklaşık 15 gram Hyalüronik asit vardır ve bu vücudun tüm dokularına dağılır. Gözümüzün %80‘ni hyalüronik asittir. Vücutta bulunan Hyalüronik asitin yaklaşık olarak 5 gramı her gün parçalanıp yenisi sentezlenir.

Bir gram hylüronik asit, altı litre kadar su tutabilir. Hyalüronik asitin, ayrı zamanda cilt kadar, göz, eklemler ve kıkırdak gibi bölgeler içinde önemi büyüktür. Günümüzde birçok kişi vücuttaki hyaluronik asit miktarını arttırmak için tabletler, kremler, jeller ve serumlar  kullanmaktadırlar. Kremlerin içerik listesinde “HA”, “sodium hyaluronat” veya “hyalüronan” adıyla gördüğünüz bu maddedir. Ancak bu jellerin dermise yani cilt altına ulaşması için çok düşük şansları vardır.

Ciltteki Kırışıklıklara Son

Gerçek anlamda Hyalüronik asit içeren cilt kremleri, sadece dermise ulaştıklarında çok etkili olabilirler. Hyaluronic kırışıklık tedavisini, bir uzman tarafından Meso-Myo-Poratatıon yöntemiyle iğnesiz uygulamalarla yaptırabilirsiniz. Tedavide amaç, cildin alt katmanlarına nüfus ederek, ciltte yaşla birlikte eksilen kolajen, elastin, protein ve vitamin üretimini arttırarak cildin kendini onarıp yeniden inşa etmesine imkan sağlamaktadır. Etkisini de ilk seans sonrası hemen fark edebilirsiniz.

Medikal estetikte, enjeksiyonla hiyalüronik asit cilde verilebilir. Estetik medikal uygulamalarında hyalüronik asit dolgu uygulaması en sık yapılan uygulamadır. Alerji riski yoktur. İşlem üç dört dakika sürer etkisini ve derinin yüzeyindeki iyileşmeyi hemen gözlemlersiniz. Dolgu maddelerde anestezik etki bulunduğundan işlem sırasında acı hissedilmemektedir. Çökmüş ve su kaybetmiş bölgelere dolgu olarak enjekte edilir. Burun kenarındaki olukları, dudak konturunu, gözaltı çukurlarını doldurup diri bir görünüm sağlar. İşlem sonrası 2-3 gün güneşe çıkmamanız, sıcak banyo, hamam, peeling yapmamanız, iyi uyumanız ve alkol tüketmemeniz gerekiyor. Cilt altına enjekte edilen Hyalüronik asit enjeksiyonlarının etkisi yaklaşık 6-12 ay kadar sürüyor.

Cildimizde oluşan kırışıklıkları gidermek için doğal yöntemler hakkındaki yazımızı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Kırışıklıktan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.