iyimi boyle bilgi sitesi

Hirsutismus (Tüylenme) Sorunu Ve Tedavisi

Hirsutismus (Tüylenme) Sorunu Ve Tedavisi

Hirsutismus, vücudun aşırı kıllanması durumudur. Hirsutismus, çene kısımlarında, yüzde, dudak üstünde, meme çevresinde, sırtta, göbekte, bacaklarda ve kollarda görülen bir hormonsal rahatsızlıktır. Başka bir deyişle erkek tipi kıllanmadır. Hirsutismus, genellikle erkeklik hormonu olan androjenin çeşitli nedenlerle artması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazen de genetik özelliklerden dolayıda çıkabilir. En sıkta adet düzensizliğinden ve polikistik over ( yumurtlama tembelliği) kaynaklı sebeplerden dolayı aşırı tüylenme görülür. Genellikle ergenlik çağında başlar. Bazende hormon üretiminin artması sonucu böbrek üstü bezinde kalıtsal bozukluklardan kaynaklı da tüylenmeler meydana gelebilir. Estetik acıdan pek hoş olmayan tüylenme oldukça can sıkıcı bir durumdur. Tüylenme sorunları tedavilerle ve bazı yöntemlerle giderilmektedir.

Hirsutismus (Tüylenme) Tedavisi

İlk önce uzman bir jinekoloji doktoruna başvurup, aşırı tüylenmenin sebepleri için bazı tetkikler yapılmalıdır. Hormon seviyelerin yüksek olup olmadığına bakılmalıdır. Testosteronun %80’i SHBG’e (seks hormon bağlayan globülin), %19’u albuminlere bağlıdır. %1’i ise serbest dolaşımda aktif olarak bulunur.Tüylenmesi olan kadınlarda serbest testosteron miktarı %1’den %2’ye çıkar. Bu durumda, çıkan değerlere göre, uygun bir tedaviye başlanmalıdır. Tedavi çıkmış olan kılları yok etmez fakat yeni kılların çıkmasını engeller.

Aşırı Kıllardan Kurtulma Yöntemleri

Tüy dökücü kremler, spreyler ve jilet,özellikle kısa süreli çözüm arayanların acil kurtarıcısıdır. Ama bu işlemler kılların tamamen yok olmasını engellemez. Sir ağda yada epilasyon aletleri kullanımında, işlem sırasında biraz acıtsa da, diğerlerine göre, biraz daha uzun süre gitmektedir. En etkili olarak tamamen kıllardan kurtulma yöntemi ise, güzellik merkezine gidip, bir uzman tarafından bölgesel lazer uygulaması yaptırmaktır. Yüz, dudak üstünde, bikini bölgesi, göğüs çevresi, bacak ve kol gibi bölgelerde istenmeyen kılların son bulması ve yeniden çıkmaması için, bu yöntem günümüzde en iyi sonuç alınabilen bir uygulamadır. Bölgeye ve kılın sertliğine göre birkaç seansla kıllardan tamamen  kurtulabilirsiniz. Lazer tedavisi sadece bayanlara yönelik değildir. Erkeklerde lazer epilasyon yöntemlerinden faydalanmaktadır. Genellikle sırt, göğüs çevresi, boyun, omuz gibi yerlerde çıkan istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanabilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.