iyimi boyle bilgi sitesi

Milli Yüzücü Emre Öztürk Kimdir

Kimdir 9 Şubat 2018
Milli Yüzücü Emre Öztürk Kimdir

Emre Öztürk’, 8 Ocak 1993 tarihinde Kocaeli’nde dünyaya gelmiştir. Aslen Sakarya’lı olan 3 çocuklu bir ailenin 2. çocuğudur. Milli yüzücünün yüzme sporu ile tanışması 2000’li yıllardır. Okullarda uygulanan yetenekli sporcuların spora kazandırılması projesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Emre’nin okulunda ilkokul öğretmeni olan Nurdan Çayağzı, bu konuda Emre’ye destek olmuş ve yüzme ile tanışmasını sağlamıştır. Aynı zamanda ailesinde geçmiş yıllarda sporcu olan aile büyükleri ve eniştesi de bu konuda destek olmuşlardır.

Emre Öztürk’ün Spor Hayatı

Emre Öztürk, 1999 yılında ilk olarak Kocaeli’nde kulaç atmaya başlamış ve yaklaşık 13 yıl kadar Kocaeli Yıldızlar Yüzme Kulübü’nde takım kaptanlığı yapmıştır. İlk milli takım deneyimini 2010 yılında İtalya Avrupa Büyükler Yüzme Şampiyonasında elde etmiştir. İtalya’da ki şampiyonada henüz yeni milli takıma girmiş olması ve henüz deneyimsiz olması nedeniyle şampiyonayı 9. olarak tamamlayarak elenmiştir. Emre Öztürk, İtalya’daki şampiyonadan sonra çalışmalarına daha ağır yöntemler ile devam etmiş ve her yarışmadan sonra kazandığı deneyimler ile başarıya göz kırpmıştır. 2012 yılında Kıbrıs’da yapılan üniversite şampiyonasında 2. olmuş ve aynı sene Türkiye’de düzenlenen Türkiye Şampiyonalarında 5 Dalda altın madalya kazanmıştır.

Sporcumuz en parlak ve en başarılı dönemini 2013 senesinde yaşamıştır. 2013 yılında ispanyada düzenlenen Avrupa şampiyonasında 135 yüzücü arasında 2. Olmuş ve aynı sene içinde Yunanistan da düzenlenen balkan şampiyonasında ise 1. olmuştur. 2014 ve 2015 yıllarında yeniden Türkiye Şampiyonu olmuş ve aynı zamanda İstanbul da Kıtalararası yüzme yarışmasında 2. olmuştur.

Geçtiğimiz sene Fenerbahçe kulübün de yüzmeye başlamış ve şu an da hala yüzmektedir. 18 sene içerisinde 2 kulüp değiştirmiştir. Geçtiğimiz aylarda dünya şampiyonasına aldığı disiplin cezası sebebiyle katılamamış ve gelecek aylarda tekrar düzenlenecek olan Avrupa şampiyonasında ki yarışmalarda ülkemizi temsil edecektir

Emre Öztürk Hakkında

Adı soyadı: Emre Öztürk
Doğum tarihi: 8 Ocak 1993
Doğum yeri: Kocaeli
Boyu: 194 cm
Kilosu: 85
Burcu: Oğlak
Göz rengi: Kahverengi
Eğitim: Kocaeli Üniversitesi Lisans
Medeni durumu: Esin Pak ile evli.
Memleketi: Sakarya

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Gs kızı melisiniz 9 Şubat 2018

Admin acaba güney korede kış olipiyatları bitince kim hangi ülke kaç madalya kazandı bilgisini verirmisin ülkemizi gururla temsil edecek 8 yarışmacımız da var inşaalah altın madalyayla ülkemizin gururu olurlar bilgi verirsin değilmi olimpiyatlar daha bugun başlıcak