iyimi boyle bilgi sitesi

Çocuklar İçin Yararlı Çizgi Filmler

Çocuklar İçin Yararlı Çizgi Filmler

Çizgi filmler genelde eğlenceli yapısı ile bizleri büyülü dünyalarına çekerler. Çocuklar dünyanın en masum canlılarından biridir. Bu masum canlılar çizgi filmlerin samimi ve renkli dünyasını çok severler. Bildiğiniz üzere çizgi filmlerin içinde kötülük yoktur, her yer tertemiz, kavga ve gürültüden uzak, dostluk ve arkadaşlıkların önemli olduğu bir dünyadır. Çocuklar bu dünyayı çok severler, onların hayal alemlerini çizgi film kahramanları süsler. Bu yüzden çocuklarımızın izlediği çizgi filmlerin kalitesi ve konusu çok önemlidir. Bu çizgi filmler çocuğun psikolojik gelişiminde önemli rol oynar.

Günümüz çocuklarının vazgeçilmez tutkusu çizgi filmler çocuğumuza neler katıyor? Çizgi filmler çocukların zihinsel gelişimini etkileyeceği gibi duygusal gelişimini de hizmet eder. Çizgi filmler başkalarının haklarına saygı, empati, kendine güven, bağlılık, arkadaşlık, yardımlaşma değerlerin gelişmesi konusunda önemli rol oynar.

ari-maya-faydaliİngiliz Sağlık Bakanlığı çocuklar için yararlı olan çizgi filmlerin listesini yayınladı. Listenin ilk sırasında sahibi Shaggy var. Sonrasında çocukları spor yapmaya teşvik eden Scooby Doo var.

Aslında çocuklar için en doğrusu oyun oynamalarıdır. Televizyon karşısında geçen zaman çocuklar için kayıp zamandır. Hareketsiz bir şekilde saatlerce televizyon karşısında oturan çocukların kas ve motor becerileri diğer çocuklara göre daha az gelişiyor.

Günümüzde televizyon her evde var. Bunun sonucunda çocuklar bir şekilde televizyonla ve çizgi filmlerle tanışıyor. Bir süre sonra sizden çizgi film açmanızı istiyorlar. Anne ve babalar olarak çocuğumuzun bu isteğini karşılamak zorunda kalıyoruz. Ama bazı çizgi filmler çok zararlı olabiliyor. En azından daha az zararlı olabilecek çizgi filmleri sizler için araştırdık. Hatta bazı araştırmalara göre yararlı çizgi filmler de var.

Yararlı Çizgi Filmler Hangileridir?

1- Arı Maya Çizgi Filmi: Uzun zamandır yayında olan arı maya listemizin ilk sırasını sonuna kadar hak ediyor. Hatta bir nesil arı maya ile büyüdü. Arı maya çizgi filminin en olumlu yanı ise sosyal mesajlar vermesi. İnsani değerlere saygıyı konu alan çizgi film, çocuğunuza erdemli davranışları eğlenceli bir şekilde anlatmaktadır. İçerisinde şiddet ve korku unsuru barındırmamaktadır.

2- Doki Köpek ve Arkadaşları: Doki çizgi filmi listemizin 2. sırasında. Doki ve arkadaşlarının maceralarını anlatan çizgi filmde arkadaşlık ve ekip çalışmasının önemi vurgulanıyor. Ayrıca bilimsel bazı bilgiler vermesi ve son derece öğretici olması sebebiyle çocuklarınıza rahatlıkla izletebilirsiniz.

pepe-cizgi-film-faydali3- Pepee Çizgi Filmi: Çocukların ilk tanışdığı çizgi filmlerden biri olan pepe, aile değerlerinini ve sosyal değerleri çok güzel bir şekilde anlatıyor. Aynı zamanda eğitici özelliği ile çocuklara faydalı bilgiler sunuyor.

4- Kratt Kardeşler Çizgi Filmi: Soyut ve öğretici kavramlar, bilim, yaratıcılık konularında olumlu etkileri olan Kratt kardeşleri sevmeyen çocuk yok gibidir. Güvenle izlenebilecek bir çizgi filmdir. İçerisinde şiddet ögeleri barındırmaz.

5- Scooby Doo Çizgi Filmi: İngiliz Sağlık Bakanlığının önerdiği sevimli köpek Scooby Doo, çocukların motor ve kas gücü gelişimi için oldukça faydalıdır.

6- Şirinler Çizgi Filmi: Arı maya gibi uzun zamandır hayatımızda olan minik mavi şirinler, sosyal davranışlar ve kardeşlik konularında örnek bir çizgi filmdir. Çocuklarınıza güvenle izletebilirsiniz.

7- Taş Devri Çizgi Filmi:” Yaba yaba dü” haykırışlarını bilmeyen yoktur. Freed Çakmaktaş ve arkadaşlarının maceralarını herkes severek izlemiştir. Aile içi ilişkilerin güzel bir şekilde anlatıldığı ve erdemli davranışların önemine vurgu yapan Taş Devri çizgi filmini, çocuklarınıza güvenle izletebilirsiniz.

niloya-faydali-cizgi-film

8- Niloya Çizgi Filmi: Sevimli kız Niloya da listemizin en faydalı çizgi filmlerinden biridir. Sorun çözme konusunda oldukça eğitici ve öğretici bir çizgi filmdir. Çocuklarınıza rahatlıkla izletebilirsiniz.

9- Çilek Kız Çizgi Filmi: Çilek kız, böğürtlen kız, limon kız, yaban mersini kız ve diğerlerinin aralarında kuvvetli arkadaşlıkları anlatılıyor. Eğlenceli ve renkli bir çizgi film olan çilek kız arkadaşlığın önemi açısından çocuklarınıza olumlu etkileri vardır.

10- Ciciki Çizgi Filmi: Sevimli leylek ciciki ve ailesinin birbiriyle olan ilişkilerinin anlatıldığı çizgi filmde aile içi İlişkiler güzel bir şekilde anlatılıyor.

11-Leliko Çizgi Filmi:  Sevimli çizgi filmde şiddet ve korku ögeleri hiç bulunmaz. Çocukların duygusal gelişimleri açısından oldukça yararlı bir çizgi filmdir.

12- Okyanus Kaşifi Olly Çizgi Filmi: Çocuklar bu eğlenceli çizgi filmi izlerken bir çok faydalı bilgi öğrenebilirler. Sevimli balık Olly ile maceradan maceraya koşarken akıl yürütme, sorunlarla karşılaşıldığında neler yapılması gerektiğini kolay bir şekilde öğrenebilirler.

Sizler için en zararsız çizgi filmlerin bir listesini yapmaya çalıştık. Bir paylaşım sitesi olduğumuz için sizlerde bildiklerinizi ve faydalı olduğunu düşündüğünüz çizgi filmleri burada paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 4. yorum yapılmış.

Yaren dereli 27 Haziran 2016

Scooby Doo Hiçte faydalı değil

esra turhan 15 Mart 2017

hep türk cizgifilmleri zararlı değil.ben zararlı olanları asla hiç izletmiyorum haberleri bile yok öyle şeylerden çünkü evde tv yi kaldırdım attım çok gereksiz internetten günlük çok az benim onayladigima bir saat bakabilirler.her kes bilincine varsa artık tv ve o uyduruk yayınların aptallık olduğunun.

Ranvir Ve Rudra fanı 12 Ağustos 2017

Admin bak çizgi diziler hakkında bilgi veriyorsun ama benim dediğim teen titans çizgi dizisi hakkında bilgi vermiyorsun lütfen onun hakkında bilgi ver senden ricam bu bu arada şu küçük çocuk çizgi dizileri çok saçma

Ali Yıldız 24 Temmuz 2018

Bu çizgi filmlerle çocukların hepsini spastik yaptınız. Pepee izleyen tüm çocuklar ağızlarını yaya yaya ortalarda geziyor. 90’lı yılların çizgi filmleri çok daha faydalı, hayal gücünü geliştiriciydi.