iyimi boyle bilgi sitesi

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelebilecek Öneriler Nelerdir

Anne ve Çocuk 6 Temmuz 2016
Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelebilecek Öneriler Nelerdir

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı, anne adaylarının en çok canını sıkan olayların başında gelir. Gebelikte mide bulantısı fizyolojik bir olaydır. Mide bulantısı gebeliğin 16. haftasına kadar devam edebilir. Hamilelik esnasında görülen mide bulantısının nedeni östrojen ve Beta HCG hormonlarının seviyesinin artmasıdır. Çoğul gebeliklerde bu hormon düzeyleri daha da fazla olacağından bu kişilerde mide bulantıları ve kusma daha fazla olur. İlk üç ayda bulantı ve kusma hissetmeyen hamilelerin oranı yüzde 20 civarındadır. Geriye kalan yüzde 80’de de çeşitli derecelerde mide bulantısı görülür. Hamilelik döneminde mide bulantısını engellemek için pozitif düşünün ve bebek beslenemiyor diye gereksiz endişelere kapılmayın.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelebilecek Önlemler Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısının en etkili çözümü bulantıya sebep olan yiyecek ve kokulardan uzak durmaktır. Stres yaparak bebeğin beslenemeyeceği kaygısına kapılamamak gerekir. Bebek her halükarda ihtiyacı olan besinini bir şekilde alacaktır.

-Mide bulantısı yaşıyorsanız azar azar ama sık aralıklarla, kuru ve tuzlu gıdalar tüketebilirsiniz.

-Evin içerisinde çiçek, deterjan gibi koku yayan şeyler mümkünse balkona konmalıdır. Mide bulantısına sebep olacak tüm kokuları evinizden uzak tutun.

-Yatakta başucunda tuzlu kraker bulundurun. Mide bulantısı yaşadığınızda size ilaç gibi gelecektir. Sabah uyandığınız mide bulantınız olmasa dahi biraz tuzlu kraker yer ve 30 dakika daha yatar pozisyonda durursanız, ani sabah kusmalarını önleyebilir.

– Papatya, ıhlamur gibi bitki çayları mide bulantısına oldukça iyi gelen içeceklerdir. Özellikle nane çayının içerisine limon sıkılarak içilmesi mide bulantısının en etkili ilacıdır.

– Her derde deva zencefilin, mide bulantısına iyi geldiği biliniyor. Taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi içebilirsiniz. Bu güzel bitkisel çay mide bulantısını önler. Hatta bazen zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ya da çayınıza bir iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

– En rahat tüketilebilecek gıdalar; kokusuz beyaz peynir, simit ve bitkisel doğal çaydır.

– Gebelik döneminde anne adayı yanında bisküvi gibi kuru yiyecekler bulundurmalıdır.  Bu yiyecekler mide bulantısını azalabilir.
– Mide bulantısı yaşayan gebenin, gün içerisinde en az 6 öğün olmak üzere az miktarda yemek yemesi önemlidir. Anne adayının ana öğünde bütün yiyecekleri bir arada yemek yerine su ve çorba gibi hacimli yiyecekleri öğün aralarında tüketmesi gerekir. Çünkü su ve çorba gibi besinler mide gerilimini artırır. Mide gerilimi artınca mide bulantısı gelişebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.