iyimi boyle bilgi sitesi

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Anne ve Çocuk 3 Nisan 2016
Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Gebelik döneminde en çok yaşanan sorunlardan biri kabızlıktır. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hareket etmek gitgide zorlaştığı için hareketsizlik artar ve hareketsizlik arttıkça kabızlık da kaçınılmaz olur. Tabii bebeğin büyümesi ve bağırsaklara baskı yapması gibi başka sebepler de var olabilir. Peki hamilelikte çeşitli sebeplerle oluşan kabızlığa ne gibi çözümler getirilebilir? Biz de sizin için araştırdık ve yazdık.

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

1- Meyveleri posasıyla tüketin. Hamilelik, bağırsak hareketlerinde yavaşlamalara neden olur. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için posa içeriği yüksek olan sebze ve meyvelerin gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Ayrıca kuru meyveler bu dönemde bağırsak hareketlerini arttırmak için oldukça etkilidir. Meyvelerin suyunu içmektense, posasıyla tüketmek bağırsaklar için daha faydalıdır. Posa yönünden zengin olduğu için kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek gibi), tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi tüketimine özen gösterilmelidir.
2- Bol bol ev yapımı yoğurt tüketin. Yoğurt probiyotiktir, yani probiyotiklerin üremesini artırır. Kefir probiyotiktir, yani kendisi yararlı mikroorganizmadır. Yoğurt aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

3- Kefir tüketin. Kefirin içindeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit B 12, ve biyotin) sentezi yaparlar. Kefir içeriğinde bulunan probiyotik bakteriler sayesinde bağırsak florasında hastalık yapıcı patojen bakterileri yok etme görevini de üstlenir. Birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır. Kefir antioksidan özelliği nedeni ile de enfeksiyonlara karşı azalan vücut direncinin artmasını sağlamaktadır.

4- Yeterli miktarda su tüketin. Kabızlık yaşanmaması için hareketli bir hamilelik ve günlük en az 2 litre su tüketimi gerekmektedir.

5- Hareket edin. Egzersiz, bağırsak hareketini hızlandıran ve anne adayını stresten uzaklaştıran bir unsur olması nedeni ile ihmal edilmemelidir.

6- Kayısı tüketin. Magnezyum minerali içeriğinin yüksek olması nedeni ile bağırsak hareketlerinin daha hızlı olmasını sağlar. Bu da hamilelik döneminde kabızlık problemi yaşayan kadınlar için çok önemlidir. Sabahları aç karnına veya gün içerisinde 3-4 adet gün kurusu tüketilmesi bir porsiyon meyveye denk gelmektedir. Kayısı iyi bir kalsiyum kaynağı olması nedeni ile hamilelik döneminde kilo kontrolü için de iyi bir alternatiftir.

7- Ihlamur için. Hamilelik döneminde annelerin yaşamış olduğu en büyük sıkıntılardan biri de gaz sancılarıdır. Ihlamur bu sıkıntının yaşanmasını azaltan en önemli içecektir. Ayrıca bu dönemde yaşanması muhtemel olan uykusuzluk sıkıntılarını da ortadan kaldırır. Mide ekşimesi ve kabızlık gibi hamilelik döneminde sık yaşanan sıkıntıların çözümü için günde 2 fincan ıhlamur içebilirsiniz.

8- Kabızlık yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Kahve, kola gibi içecekler ve muz gibi nişastalı gıdalar kabızlık yapar. Bu tür gıdalardan uzak durun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.