iyimi boyle bilgi sitesi

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir

Sağlık 7 Eylül 2015
Maden Suyunun Faydaları Nelerdir

Maden suyu, yer altından gelen mucizevi bir su kaynağıdır. Maden suyunun içeriğindeki mineraller sebebiyle sindirim sistemi ve böbrekler için oldukça faydalıdır. Uzmanlara göre maden suyunu aç karnına içmemiz gerekiyor. Aç karnına içilen maden suyunun faydası tok karnına içilen maden suyunun faydasından daha çok olduğu söyleniyor. Mineral tuzu, gaz ve elementler bileşeninden oluşan maden suyu, mineral bakımından oldukça zengindir.

Bu arada çoğunlukla karıştırıldığı için açıklama gereği duyuyoruz. Maden suları ile soda aynı şey değildir. İkisi birbirinden tamamen farklı içeriklerden oluşmaktadır. Soda karbondioksit gazı karıştırılarak üretilmektedir. Maden suyu ise tamamen doğaldır. Yer altından saf olarak çıkartılmaktadır.  Yani maden suyu doğal içeriklerden meydana gelirken, soda ise yapaydır. Maden suyunu mümkünse şişesinden için, bir bardak içerisine koyduğunuzda faydası daha az olur.

Maden Suyunun FaydalariMaden Suyunun Faydaları

  • Böbrek hastalıklarına iyi gelir: Kalsiyum ve magnezyumlu maden suları böbrek taşı oluşumunu engeller. Maden suyundaki mineraller sayesinde vücuttaki magnezyum, potasyum miktarını dengeler. Ayrıca kalsiyum ve fosfatı da düzenler. Vücutta bulunan toksinlerin hızlı bir şekilde dışarıya atılmasına yardımcı olur.
  • Mide ve Bağırsak Sistemi Hastalıkları: Kronik gastritlerde, sindirim sorunu yaşayan kişilerde oldukça faydalıdır. Maden suyunun içeriğindeki bikarbonat sayesinde bu tip hastalıklara yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz.
  • İdrar yolları hastalıkları: Maden suyu, idrar yolu enfeksiyonlarında iltihabı geriletici etki gösterir. Günümüz insanının en büyük eksikliklerinden olan az su içme alışkanlığı, minerallerden yetersiz beslenme ve hareket azlığı gibi sorunları sebebiyle bir çok hastalığa davet çıkarılmaktadır. Maden suyu içerek bu sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Karaciğer ve safra yolları hastalıkları: İçeriğinde sürfat ve bikarbonat sayesinde safra yollarını temizlediği yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. Karaciğer, safra kesesi ve birçok organın düzenli, dengeli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Şeker hastalığı ve gut hastalıkları: Gut hastalığının yol açmış olduğu krizleri en aza indirmekte başarılıdır. Şeker hastalığının tedavisinde destekleyici olur. Şeker hastalarının tedavisinde kullanılan insülinin etkisini güçlendirir. Kan basıncını ve kan şekerini de dengeye sokar.
  • Kalp ve damar hastalıkları: İçeriğindeki magnezyum sayesinde damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesini engeller. Yapılan araştırmalara göre damar içinde yağ birikmesi, genellikle magnezyum eksikliğinden kaynaklandığını göstermektedir. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü saptanmıştır.

Doğal Maden suyunun cilt içinde faydaları vardır

Maden suyunun cilt fizyolojisinin desteklediği gibi gergin ve pürüzsüz bir cilde de katkısı vardır. Maden suyu sadece içildiğinde değil, aynı zamanda dıştan cilde sürüldüğünde de canlandırıcı ve gençleştirici özelliği vardır. Cilt sorunlarına karşı etkili olan maden suyu, kırışıklığa karşı koruyucudur ve sivilceleri en aza indirir. Cildin nem dengesini önemli ölcüde düzenler ve cildi korur.

Bunların dışında, büyüme çağında olan çocukların kalsiyum, fosfat, demir, florür, çinko gibi mineraller ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Maden suyunun çocuklar tarafından tüketilmesinin bir sakıncası yoktur. Hamile anne adayları için maden suyu içmeleri önerilir. Anne adaylarımız besinleri daha rahat ve hızlı sindirebilmeleri için düzenli bir şekilde maden suyu tüketmelidir.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

melek 28 Mayıs 2016

Maden suyunu nasıl cildimize sürmeliyiz ve kaç dakika admin