iyimi boyle bilgi sitesi

Güneş Yanıklarına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Güneş Yanıklarına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Güneş yanıkları, özellikle açık tenli ve hassas ciltler için oldukça dikkate alınması gereken bir konudur. Güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü koruyucu kremler, en az 30 dk önceden sürülmelidir. Çoğu insanların yanlış uygulamalardan birisi de dışarı çıktıkları an güneş kremi sürmeleridir. Güneş kremi yarım saat önce uygulanmalıdır. Kremin deri tarafından emilmesi gerekmektedir. Güneş kremi her iki saatte bir tekrarlanmalıdır. Güneş yanıklarına maruz kalmamak için, ultraviole ışınlarının en şiddetli olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten uzak durulmalıdır. Güneşlenirken 15- 20 dk aralıklarla güneşlenmek en doğrusudur. Fazla kalındığında ciddi güneş yanıkları ve yaraların oluşmasına sebebiyet vermiş olursunuz.

Güneş Yanıklarına İyi Gelen Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

İlk önce yanan bölgeye yoğurt ya da diş macunu sürenler var. Halbuki bu tip uygulamalar yanığa iyi gelmediği gibi, daha da ciddi sorunlara sebep olabilir. Yanlış olan bir başka davranış da, yanan bölgeye doğrudan buz koyulmasıdır. Buz yanığı artırır ve tene yapışır. Bu yüzden buzu bir havluya ya da tülbente sararak uygulamak daha yerinde olacak ve fayda sağlayacaktır.

1– Yanık oluşan bölgeye soğuk suya batırılmış steril bir tülbentle bastırmadan pansum

an yapın. Yada bu bölgeye soğutucu jeller de uygulayabilirsiniz. Asla soyulmuş derileri soymayın ve kese yapmayın. Su toplamış kabarcıkları kesinlikle patlatmayın. Aksi takdirde derinin enfeksiyon kapmasına sebep olursunuz.

2– Eczaneden alabileceğiniz fito krem, hametan pomad ve bepanthol cilt bakım kremleri gibi ürünleri yanan bölgeye sürünüz. Bu işlem yanık bölgesindeki ağrıyı azaltacak hem de belli bir süre sonra yanan yerlerin çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca kaşıntıyı azaltmak için kortizonlu bir krem ya da ağızdan alınan antihistaminik tabletler kullanabilirsiniz.

3– Güneş yanığı olanın bol miktarda su içmesi ve limonlu soğuk su ya da tuzlu ayran içmesi fayda sağlayacaktır.

4– Güneş yanığı durumlarında dışarı çıkmadan bol bol istirahat edilmelidir.

5– Aloevera jelini ince bir tabaka halinde yanık bölgelerine sürebilirsiniz. Mümkün olduğunca bol ve ince kıyafet giyin. Kıyafetin teninize değmemesine dikkat edin.

6– Güneş sonrası oluşan yüzünüzdeki lekelenmeler içinde doğal elma sirkesi ile limon suyunu eşit miktarda bir kasede karıştırın. Her akşam yatmadan önce temizlenmiş yüzünüze bu karışımı bir pamuk yardımı ile lekeli olan bölgelere sürün. Sabah kalktığınızda da su ile yıkayıp güneş kremi sürün. Bu işlemi 10 gün boyunca her akşam uygulayın. Daha sonra gün aşırı olarak 1 ay boyunca tekrarlayınız. Farkını göreceksiniz.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Rabia 21 Şubat 2018

Yoğurt iyi gelir