iyimi boyle bilgi sitesi

Göz Çevresindeki Kırışıklıkları Azaltmak İçin 7 Kural

Göz Çevresindeki Kırışıklıkları Azaltmak İçin 7 Kural

Öncelikle neden göz çevresinde kırışıklıklar olur onu anlamamız gerekiyor. Hassas bölge olan göz çevresi, şiddetli güneş ışığına maruz kalarak cildin nemini kaybetmesi ve bunun sonucunda cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucu kırışıklık gelişebilir. Doğrudan güneş ışığı aynı zamanda gözlerin sürekli kısılmasına ve göz altı kırışıklıklarına sebep olmaktadır. Sigara kullanan kişiler sigara kullanmayanlara göre daha erken yaşta göz altı kırışıklıkları geliştirmektedir. Allerjisi olan kişiler diğer kişilere göre çok daha erken yaşlarda göz çevresi kırışıklıklarına sahip olabilir. Beslenme, genetik, daha az su tüketimi de kırışıklıkların oluşumunda önemli rol oynayabilen bazı faktörler de unutulmamalıdır.

Kırışıklıkların Gelişimini Önleyici 10 Tedbir

1- Su Tüketimini Arttırın: Yaşamın kaynağı olan su kırışıklık ve yaşlanmaya ile mücadelede çok önemlidir. Nemsizlik kırışıklık oluşumunun ardındaki ana neden olduğuna göre, su tüketimini arttırmak ve diğer sıvı maddelerin alımını arttırmak cildinizin nemini arttırarak kırışıklık gelişimini önleyecektir.

2-Sigara ve Alkolü bırakın: Sigara ve alkol sadece kırışıklıkların oluşumunu hızlandırmaz, aynı zamanda hastalıklara davetiye çıkarır. Bu zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız.

3- Doğru Beslenin: Karotenoidler açısından zengin gıdalar tüketerek de kırışıklıkların oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Havuç, tatlı patates, kavun, ıspanak ve kayısı karotenoid açısından oldukça iyi kaynaklardır ve kırışıklıkları azaltmada yardımcı oldukları söylenmektedir.

4- Aşırı Güneş Işığından Kaçının: Güneşin ultraviyole ışınlarına sürekli maruz kalmanın, göz çevresindeki kırışıklıklara neden olabileceği söylenmektedir. UV ışınlarının haricinde parlak güneşe bakarken gözlerin kısılması da aynı etkiye sebep olmaktadır. Özetle söylemek gerekirse, güneşli bir günde dışarı çıkarken güneş gözlüğü takmayı ve güneş kremleri kullanmayı unutmayın.

5- Yeterli Miktarda Uyuyun: Yeterli ve kaliteli uyku, cildinizi hasardan korumak için çok önemlidir. Hasar görmüş cilt hücrelerinin onarıma girmesi için en az 8 saatlik uyku, vücut için gereklidir. Ayrıca yüz kırışıklıklarının azaltılması için sırt üstü uyumanın yan taraflara yatarak uyumaktan daha iyi olduğu düşünülmektedir.

6- Gözlerinizi Kısmayın: Bazı kişiler gözlük kullanmaktan kaçınırlar ve bir şeyler okurken ya da izlerken gözlerini kısarlar. Bu davranış göz çevresinde kırışıklığa yol açan en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle gözlük kullanmaktan kaçınmayın.

7- Cilt Bakımı Yapmayı İhmal Etmeyin: Yüzünüz için sabun kullanmaktan kaçının, ancak cilt tipinize uygun bir temizleyici kullandığınızdan emin olun. Ayrıca göz çevresindeki bölgeleri havlu yada ellerinizle silmekten vazgeçin. Bu amaç için nemli bir pamuk kullanın. Göz makyajınızı yumuşak bir temizleyici ile çıkartabilirsiniz. Cilt bakım uzmanlarına göre yüzünüzü sık sık musluk suyu ile yıkamak cildinizdeki yararlı yağları uzaklaştırarak cildinizi kırışıklıklara yatkın hale getirebilir. Günlük olarak bir nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Göz çevresindeki bölge ince ve hassastır. Yüzün diğer kısımlarına göre daha hızlı oranda nem kaybeder. Göz çevresine düzenli olarak nemlendirici uygulayarak kırışıklıkların oluşumunu önleyebilirsiniz. Ayrıca bu amaçla göz altı kremleri ve losyonlar kullanabilirsiniz. Ayrıca gözlerinizin altındaki kırışıklıkları azaltmak için bazı göz egzersizleri de deneyebilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Beyza 13 Haziran 2016

Basladim insallah etkisi olur