iyimi boyle bilgi sitesi

Geri Zekalı Çocuk Yetiştirmek İçin 10 Tavsiye

Geri Zekalı Çocuk Yetiştirmek İçin 10 Tavsiye

Evladınız zekadan yoksun, hasta ruhlu olsun; beyni patates püresine dönsün istiyorsanız işte size harika bir liste. Bunlardan en az 3-4 tanesini yaptığınız taktirde çocuğunuzda zekadan eser kalmayacaktır.

1– Çocuğun televizyonda ne seyrettiğini hiç kontrol etmemekle başlayabilirsiniz. Çocuğunuzu yüzlerce abuk sabuk çizgi film ve programın içinde yalnızlığa mahkum edebilirsiniz. Sabahtan akşama kadar televizyon izler. Sizde ne güzel boş vakitlerinizi değerlendirirsiniz.

2– Çocuğunuza bazı şeylerin yanlış olduğundan bahsetmezsiniz. Bunun yerine “çocuktur yapar” diyebilirsiniz. Çocuğunuzla oturup konuşmak için 30 yaşını bekleyebilirsiniz. Tabii sizi dinlerse.

3– Çocuğunuzun kişiliğini yok sayıp onunla dalga geçerek eğlenebilirsiniz. Onu arkadaşları içinde küçük düşürebilirsiniz.

cocuk-siddet-sorunu4– Onu sizsiz bir hiç olduğuna inandırıp kendinize bağlayabilirsiniz. Kendisi bazı işler yapmak isterse engel olabilirsiniz. “Sen çocuksun dokunma ona” veya “sen çocuksun bozarsın; dokunma, otur yerinde” gibi güzel sözler söyleyebilirsiniz. Bu onun kendine güvenini kıracaktır.

5– İngiliz kraliyet ailesinden olmadığınız halde kızınızı prenses olduğuna inandırabilirsiniz. Ona her istediği oyuncağı alabilirsiniz. Ne isterse yapın çünkü o prenses. Büyüdüğünde bir kurbağa onu öptüğünde umarım yine prenses olur.

6– Çocuğunuz başka çocukları dövdüğünde onunla gurur duymalısınız. Aferin ne güzel dövdün. Ağzını burnunu kır şunun. Kendini koruma ile saldırgan olmak arasındaki farkı bilmesin. Sürekli bağırsın. Sürekli kavga etsin ve güç gösterisinde bulunsun. Ormanda orangutan mı büyütüyorsunuz çocuk mu?

7– Bütün gün sokakta başı boş dolaşıp eve gelen çocuktan, beklenmedik küfürler duyunca “Ay hep sokaktan öğreniyor” deyip, üzerinizden tüm sorumluluğu atabilirsiniz.

8– Küçücük çocuğun kafasını, kazanmak ve kaybetmekle bozmak. Onu delirmiş bir hırs küpüne çevirmek. 100 üzerinden nasıl olur da 96 alır? Bu çocuk tembel, az çalışıyor. Bak Fatmaların çocuğu 100 almış; bu geri zekalı özel ders aldığı halde 96 almış. Salak bu çocuk salak.

9– Sırf sessiz ve sakin bir şekilde hareketsiz dursun diye çocuğa korkutucu hikayeler anlatabilirsiniz. Onu öcülerle tehdit ederek yemek yedirebilirsiniz. Böylelikle korkak ve şişman bir çocuğunuz olmuş olur. Zaten çocuk büyütmek yemek yedirmektir. İyi yemek yiyorsa tamamdır. Psikolojisi ve eğitimi çok da önemli değil, yemek yesin yeter.

10– Çocuklarınıza bebeklik çağlarından itibaren çikolata ve şekerlemeler verin. Onları hormonlu besinlerle besleyin. Evde organik süt ile ev yoğurdu yapmak yerine, marketten meyveli hazır yoğurtlar alın. Yesin onları, bol bol yesin.

cocuk-siddetiTüm bunlarla çocuğunuz geri zekalı olmadıysa çocuğunuzun eline bol bol cep telefonu, tablet veya bilgisayar verin. Kendinizi çocuğunuzla birlikte dışarıya çıkıp onunla vakit geçirmek için niye yoracaksınız? Verin eline bilgisayarı hangi sitelere, oyunlara girip çıktığını da kontrol etmeyin. Siz “dışarısı tehlikeli evde bilgisayar oynasın daha iyi” diyorsunuz ya, çocuk istismarlarının da büyük çoğunluğunun internet ve oyunlar üzerinden organize edildiğini unutmayın.

Hala mı olmadı? Biraz dövün. Dayak cennetten çıkmadır deyip biraz dövebilirsiniz. Eninde sonunda çocuğunuzu kendiniz gibi yapabilirsiniz, ne de olsa sizin çocuğunuz.

Sonuç olarak geri zekalı çocuk yoktur, geri zekalı ebeveyn vardır! Anne babalarına rağmen kendilerini var etmeye çalışan masum çocuklara şans, sabır ve kudret diliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.