iyimi boyle bilgi sitesi

En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisi

En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisi

Doktorlara göre en sağlıklı uyku pozisyonu sol taraf üzerine yan yatmaktır. Bel ve sırt ağrıları, kalp hastalıkları, reflü gibi sorunlarda uyku pozisyonu çok önemlidir.

Sırt Üstü Yatmak

Boyun ve bel ağrılarını engeller. En sağlıklı uyku pozisyonlarından biridir. Reflü rahatsızlığınız varsa bu pozisyonda yatmak iyi gelir. Astım, KOAH gibi solunum yolları hastalığı olanlar ile kalp yetmezliği olanlar kişiler yüksek yastıkla sırtüstü yatarak daha rahat uyuyabilirler. Omurgasında kireçlenmesi olanlar da sırtüstü yatarak rahat bir uyku çekebilirler. Omurgasında ağrısı olanlar, dizlerini ve bel kavislerini ufak bir yastıkla destekleyerek sırt üstü yatmalıdır. Ayrıca beyin damar tıkanıklığı olan kişiler sırt üstü pozisyonu tercih etmelidir. Uyku apne sendromu olan kişiler için sırt üstü yatış genellikle önerilmez. Horlaması olan kişiler içinde bu pozisyon uygun değildir. Apnesi ve horlaması olan kişiler, sabahları hep yorgun kalkmaktan şikayetçidirler. Bu yüzden bu tip kişiler yan yatma pozisyonlarını tercih edebilirler.

Sol Tarafın Üzerine Yan Yatış

En sağlıklı yatış pozisyonudur. Hekimlere göre en iyi uyku pozisyonu sol yan yatıştır. Bu pozisyonda vücudun kalbe giden ana toplardamarı bası altında kalmayacağı için, kalbe vücuttan kan dönüşü çok daha kolay olur. Kalp rahatsızlıkları olan ve hipertansiyonu olan kişiler için en sağlıklı yatış şeklidir. Bu pozisyonda yatan kişilerde daha az horlama gözükür. Bu yüzden horlama sorunu olan kişiler sol yan yatış pozisyonunda uyuyabilirler. Reflünüz varsa bu pozisyon sizin için en sağlıklı yatma pozisyonudur. Uyku apne sendromu olanlar için de bu şekilde yatış en uygun pozisyondur.

Gebelerin sol taraf üzerinde yatmaları önerilir çünkü bu pozisyonda kan akışı çok daha kolay ve iyidir. Cenin pozisyonunda hafif bacaklar karna doğru çekilip iki bacak arasına yastık, ayrıca baş boyun altına da orta yükseklikte bir yastık konulması uygundur. Hatta sezeryan ameliyatlarına gelen anne adayları ameliyat esnasında ve öncesinde bu pozisyonda yatırılır.

Sağ Taraf Üzerine Yan Yatış

Reflüsü olanlar için uygun bir pozisyon değildir. Kalp rahatsızlığı olan kişiler için bu pozisyon önerilmez. Sağ tarafa yatmak sol tarafa yatmaya göre daha sıkıntılı olabilir. Mümkünse sol taraf üzerinize yatarak uyuyun. Sonuç olarak uyurken aldığınız pozisyonu tüm uyku süresi boyunca korumak elinizde değildir. Vücut bası oluşumlarını engellemek için uyurken sürekli pozisyon değiştirir.

Yüzüstü Yatış

En çok tercih ettiğimiz ama en çok da sorun yaşamamıza sebep olan uyku pozisyonudur. Horlayan kişiler için bu pozisyon uygun olabilir ama bel ve boyun ağrısından şikayetçiyseniz bu pozisyon asla önerilmez. Bu pozisyonun en kötü tarafı boyun ve bel ağrısına neden olabilir. Omurgada kireçlenmesi olanlar içinde tavsiye edilmez. Yüzüstü pozisyonunda yatan kişilerde eklemler üzerine baskı oluşur. Bu baskı sinirlerin geçtiği kanalları daraltarak sinirlerin sıkışmasına sebep olur. Sinirlerin sıkışması sonucunda sabah kalktığınızda ağrı, uyuşma ve karıncalanma rahatsızlıkları yaşarsınız. Bebeklerin bu pozisyonda uyuması asla önerilmez. Bu pozisyonda uyumanın ani bebek ölümleriyle ilişkisi gösterilmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.