iyimi boyle bilgi sitesi

Bebek Odasının Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır

Anne ve Çocuk 27 Kasım 2016
Bebek Odasının Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır

Bebek odasının ısısın bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Dünyaya yeni adapte olmuş bebeğinizin oda ısısını belirlerken çok dikkatli olmalısınız. Bebeğin odasının ısısı yüksek olması, bebeğinizde aşırı terleme yaparak susuz kalmasına sebep olabilir. Bebeğin odasının ısısı gereğinden az olması ise bebeğinizin üşümesine sebep olur. Soğuk ısı bebeğin bağışıklık gücünün düşerek hasta olmasına sebep olabilir.

Bebeklerde yenidoğan döneminde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında bebeklerin dehidrate kalmaması gerekliliğidir yani bebeğin vücut su miktarının aşırı düşmemesidir. Dehidrate kalan bebeklerde bir çok metabolik sorun çıkmakla beraber bu durum böbrek yetmezliğine kadar gidebilmektedir.

Yaz döneminde doğan bebeklerde sıvı kaybına en çok sebep olan faktör ise oda sıcaklığının çok yüksek olmasıdır. Ayrıca bu riskin kışın daha az olduğu düşünülse de kışın bebeğin üşümemesi için anne ve babanın odayı fazla ısıtması ayrıca bebeğin üzerinin gereğinden fazla örtülmesi sebebiyle sıvı kaybı meydana gelebilmektedir. Aşırı sıcak bebeklerde sıvı kaybına ve uykuya eğilimi arttırır. Aşırı sıcak bebeğin daha zor uyanmasına ve derisinin pul pul dökülmesine sebep olabilir.

Bebek odasının gereğinden fazla soğuk olması ise solunum yolu hastalıkları açısından tetikleyici olabileceği için, odanın ideal ısıda tutulması önemlidir.

Bebek odasının ideal ısısı kaç derece olmalıdır

İdeal bebek odası ısısı:  Minimum (en az) 20 derece —  Maksimum (en çok) 24 derece

Yenidoğan döneminde ideal oda ısısı: 22-24 derece

1 Ay – 6 Ay arası bebek için ideal oda ısısı: 20-22 derece

Premature bebeklerde yukarıda verilen değerlerin 1 yada 2 derece fazlası önerilmektedir. Çünkü premature bebeklerin yenidoğan bebekler göre yağ dokusu daha azdır.

Bebek Odasının Nemi Kaç Olmalı

Bebek odasının nemi bebeğin solunum yollarında kurumaya ya da tahrişe neden olmaması için ideal olarak %45-55 arasında olmalıdır. Bebek odasının sıcaklığının çok artması nemin düşmesine neden olabilir. Kışın ısıtıcıların üzerine su kapları koyarak bulunduğunuz odanın nemini arttırabilirsiniz. Bebek odası için ısı ve nemi aynı anda gösteren bir cihaz alınması, oda sıcaklığını ideal seviyelerde tutmak için size çok yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.