iyimi boyle bilgi sitesi

Çocuklar için 8 eğitici oyuncak

Çocuklar için 8 eğitici oyuncak

Çocukların gelişimi için oyun çok önemlidir. Çocuklar oyun oynadıkça öğrenir. Çocuklarınıza oyuncak alırken eğitici oyunlar alabilirsiniz. Birçok eğitici oyun var. Bu eğitici oyunlarla çocuklarınız eğlenirken öğrenecektir. Oyuncakların eğitici olduğu kadar sağlıklı ürünler olması da çok önemlidir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar plastik ve kimyasal oyuncaklardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Unutmadan söyleyelim çocuğunuza sadece oyuncak seçmeyin. Yaşına uygun güzel hikaye ve masal kitapları alarak ona okuyun. Kitap okuma alışkanlığını küçük yaşlarda aşılayın.

1- Ahşap Oyuncaklar: En sağlıklı oyuncak türü olan ahşap oyuncaklar çocuğunuz için eğitici oyuncakların başında geliyor. Ahşap oyuncaklar ile çocuğunuz hem yaratıcılığını geliştirecek hem de çok eğlenecek. Çocuklar, ahşap oyuncak ve tahtalarla hayal gücünün de etkisiyle birçok yaratıcı oyunlar türetebilir.

2- Puzzle: Çocuklarda dikkat eksikliği ve odaklanma gibi önemli sorunların çözümünde etkili olan yapbozlar hem eğitici hem de en eğlenceli oyuncaklar arasındadır. Çocuklar için süper eğitici ve eğlendirici bir oyundur.

3- Eğitici Bul ve Tak Oyuncaklar: El becerileri ve zeka gelişimi için oldukça faydalı olan bu oyunları cocuk gelişimi uzmanları öneriyor. Bul ve tak oyuncaklar genellikle 2-3 yaşlarından sonrası için tavsiye ediliyor. Bu eğitici oyuncakla çocuklar çeşitli nesneler için uygun olan boşlukları algılayıp, onlara göre nesneleri yerlerine yerleştirmeyi öğreniyor. Çocuğun ayırt edebilme ve algı yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlıyor.

4- Müzik enstrümanları: Müzik ruhun gıdası olduğu kadar çocuğunda gelişiminin gıdasıdır. Müzik, çocukları hem yaratıcılığa teşvik ediyor hem de disiplini ve öz güveni artırıyor. Bu yüzden eğitici müzik enstrümanlarıyla çocuklarınızı mutlaka tanıştırın.

5- Legolar: Çocukların hayal dünyasına en çok hitap eden oyuncaklar şüphesiz legolardır. Legolarla hayal ettikleri birçok şeyi yapabilirler. Lego, çocuklardaki yaratıcılığı artırdığı gibi aynı zamanda parmak kaslarının gelişmesine de fayda sağlar.

6- Yazı tahtası: Çocukların ince motor becerilerini geliştirmede oldukça etkilidir. Aynı zamanda yazı tahtasında çizimler yapabilir. Harfleri ve rakamları tanıyabilir ve onlarla oyun kurabilir.

7- Boyama kitapları: Çocuklar için en eğlenceli aktivitelerden biri şüphesiz boyama kitaplarıdır. Boyama kitapları çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesinin yanı sıra yaratıcılıklarıyla birlikte odaklanma ve el-göz koordinasyonunun gelişmesine katkı sağlıyor. Boyama kitapları en eğitici oyun araçlarından biri olarak tavsiye ediliyor.

8- Oyun Hamuru: Okul öncesi eğitimden itibaren çocuklara en sık tavsiye edilen eğitici oyuncakların başında oyun hamuru geliyor. Oyun hamuru, çocukların el becerilerini geliştirip, el kaslarının güçlenmesine yardımcı oluyor. Oyun hamurları güzel bir oyun seçeneği olabilir ama size tavsiyemiz oyun hamurunu evde kendiniz yapmanızdır. Biraz un ve suyla doğal bir hamur elde ederek çocuğunuza basit oyun hamurları yapabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar kimyasal oyun hamurlarından uzak durmaya gayret edin.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

oyuncaks 27 Nisan 2018

Çocuklarımız ve bebeklerimiz gelişimi için aldığımız eğitici oyuncaklarda dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri bence sağlıklı, güvenilir ve doğal olması.

Oyuncak ithalatında yeni getirilen gümrük kurallarından dolayı yerli üretimi teşvik edilmesi planlandı. Ancak yapılan bu çalışmalar sonucunda piyasada hem ürün fiyatları arttı hemde kaçak olarak sağlıksız, güvenliksiz ürünleri girişine olanak sağladı. Yapılan çalışmalar yerli üretimi arttırıp ithalatı azaltması beklensede şu ana kadar bir aşama kaydedilemediğini düşünüyorum.

Kaliteli ve güvenilir ürünleri piyasa da bulmak ve zorlaştı.