iyimi boyle bilgi sitesi

Çıkmayan Sinir Bozucu Lekelere Son

Çıkmayan Sinir Bozucu Lekelere Son

Günlük hayatımızda olsun özel bir aksam yemeğinde olsun, şık bir elbiseye dökülen çıkmaz bir lekeyle malesef karşı karşıya gelebiliyoruz. Bazen de eve gelen misafirin çocuğun, yeni almış olduğunuz halının üzerine vişne suyu, çay, kahve gibi içecekleri dökmesiyle sinir bozucu bir durum olabilmektedir. Her ne kadar çocuktur, olabilir desek de, aslında içimizde fırtınalar kopmaktadır. Bu zor çıkan lekeler için işimizi kolaylaştıracak bazı püf noktalar vardır. Bu yazımızda zor çıkan bazı lekelerin çözümlerini paylaşacağız.

Vişne Lekesi: Her ev hanımı vişne lekesinin çıkmayacağını sanır. Oysa bazı kumaş türlerinde, özellikle ipekte, ispirtoyu bir pamuğa döküp, lekenin üzerine fazla bastırmadan silin. Ardından ılık suyla duralayarak çıkartabilirsiniz. Beyaz pamukları ise, sabunla yıkadıktan sonra bir gece süte yatırıp, ertesi gün durulamanız yeterli olacaktır.

Kan Lekesi: Henüz ıslak olan kan lekesini çıkarmak daha kolaydır. Lekenin üzerine biraz nişasta serpin. Nişasta kuruduktan sonra fırçalamanız yeterlidir. Kurumuş kan lekesi için, bir litre ılık suya iki yemek kaşığı amonyak karıştırın. Sonrada eski bir naylon çorabınızı bu karışıma batırıp, lekeyi fazla bastırmadan silerek çıkartınız.

Rutubet Lekesi: Kıyafetlerimizin rutubetli yerlerde beklemesinden dolayı meydana gelen lekeleri çıkarmak için, ancak sulandırılmış amonyakla silerek çıkarabilirsiniz.

Ruj Lekesi: Ruj lekesi en kolay çıkabilen leke türlerinden biridir. Yıkanabilen kumaşlarda leke, sabunlu ılık suyla yıkayarak çıkarabilirsiniz. Yıkanmayan kumaşlarda ise, lekeyi alkolle silerek kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Oje Lekesi: Kumaşlardaki oje lekesini önce alkolle silmeye çalışın. Eğer leke çıkmadıysa bir parça pamuğa aseton damlatarak silin.

 Alçı Lekesi: Alçı lekesini su ile silindiğinde lekenin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve çıkılmaz bir hal aldığını görmüş olabilirsiniz. Alçı lekesini çıkarmak için ılık sirkeye batırılmış bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.

Tükenmez Kalem Lekesi:  Mürekkebi akmış tükenmez kalemlerin, Çanta içlerinde, gömlek ceplerinde, koltuk, halı ve duvardaki kalem lekelerini çıkartmak oldukça zor bir lekedir. Lekenin tazeliği ile hemen Arap sabunu ile nemli bir bezle silmektir. Başka bir yöntem ise limon kolonyası ya da limon suyu ile çıkartabilirsiniz. Eğer leke deri koltukta ise, Asetonla sildikten sonra deri koltuğunuzun yıpranmaması ve çatlamaması  için ardından vazelin sürmeniz yeterli olacaktır. Deri koltukta bulunan inatçı tükenmez kalem lekesi için deri koltuğa bulaşan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

Silikon Lekesi: Kurumuş silikon lekelerin çıkarılması oldukça zor bir işlemdir. Cam, fayans aynalarda oluşan silikon lekesini çıkartmak için, önce yumuşatmak için sıcak su döküp, jilet, cam kazıyıcı ya da maket bıçağı gibi aletlerle kazınması gerekmektedir.

Zift Lekesi: Lekenin üzerine vazelin sürüp bir saat bekletin. Daha sonra lekenin üzerine, pamuğa batırılmış eterle silmeniz yeterli olacaktır. Bu arada eteri fazla koklamayın. Kuvvetli bir anestezik gaz olduğu için sizi bayıltabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.