iyimi boyle bilgi sitesi

Deri Koltuğa Bulaşan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Güncel Bilgiler 11 Temmuz 2016
Deri Koltuğa Bulaşan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Tükenmez kalem lekesi birçok ev hanımının kabusudur. Tükenmez kalem lekesi yani mürekkep lekesi en zor çıkan lekelerden biri olduğu için ev hanımları bu lekeden korkmakta sonuna kadar haklılar. Bu konuda iyimiboyle sitesi olarak sizlere bazı etkili leke çıkarma yöntemleri sunacağız.

Deri Koltuğa Bulaşan Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarmak İçin 6 Öneri

1- Arap sabunu yöntemi: Afacan çocuğunuz çok sevdiğiniz pahalı deri koltuğunuza tükenmez kalem ile resimler yaptıysa ilk yapmanız gereken nokta,  lekeyi deri iyice emmeden temizlemektir. Bunun için kullanılacak en etkili yöntemlerden birisi şüphesiz Arap sabunu ile silmektir. Arap sabunu hem koltuğunuza zarar vermez hem de ellerinize. Oldukça etkili ve güvenli bir temizleme yöntemidir.

2-Limon kolonyası yöntemi: Limon kolonyası veya limon suyunu nemli bir beze sıkıp lekeyi silerek temizleyebilirsiniz. Eğer leke sabitlenmemişse yani üzerinden uzun zaman geçmemişse Arap sabunu ve limon oldukça etkili yöntemlerdir. Lekenin üzerinden çok zaman geçtiyse ve değişik işlemler gördüğü halde çıkmadıysa bu leke sizi çok uğraştıracaktır.

3- Aseton yöntemi: Derinin kendine has bir yağ tabakası vardır. Bu tabakanın aşınması deri koltuğunuzda zamanla çatlamalara yol açabilir. Bu yüzden aseton veya alkol kullandıktan sonra deri koltuğunuzu vazelinle silmeniz gerekmektedir. Etkili bir yöntem olduğu kadar deriye zarar verebilecek bir yöntemdir. Bence bu yöntemi en son deneyin.
4- İzopropil alkol yöntemi: Eczanelerden temin edebileceğiniz izopropil alkolü lekenin üzerine döküp on beş dakika kadar bekletin. Bekleme işleminden sonra temiz bir bezle ile lekeyi silin. Oldukça etkili ve güvenli bir yöntemdir.

5- Sirke ve süt karışımı yöntemi: Yarım bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp bir bez ile lekeyi güzelce silin. Bu yöntemde oldukça etkili bir yöntemdir. Üstelik bu yöntem deri koltuğunuza kesinlikle zarar vermez.

6- Saç spreyi yöntemi: Deterjanlı bir bez ile lekeyi iyice silip yumuşattıktan sonra saç spreyi sıkarak diş fırçasına bir miktar diş macunu da koyarak fırçalamaktır. Biraz bekledikten sonra lekeyi pamuk yardımıyla silin. Bu yöntemde oldukça etkilidir ama lekenin üzerinden çok zaman geçtiyse diğer yöntemler gibi bu yöntemin de etkisi zayıf olacaktır.

Not: Lekeye yukarıda saydığımız yöntemleri uygulayıp lekeyi çıkardıysanız, derinin yüzeyinde parlaklık kaybı oluşmaması için çıkarma işlemi bittikten sonra, deri yağlayıcı ürünler veya vazelin kullanarak deriyi eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.