iyimi boyle bilgi sitesi

Çalışan ve Çalışmayan Anne Arasındaki 9 Fark

Anne ve Çocuk 23 Ağustos 2015
Çalışan ve Çalışmayan Anne Arasındaki 9 Fark

Kadınların iş hayatında giderek daha aktif olması zaten yoğun olan hayatlarındaki yoğunluğu daha da artırdı. Ancak çalışıyor olmanın da kişisel, sosyal, psikolojik katkıları da çok fazla. Çalışmayan annelerin de evde olmakta kendine göre olumlu ve olumsuz yanları mevcut. Bu iki durum arasındaki farklar her zaman var olmuştur ve fark edilmiştir. Çalışan anne mi olmak daha zordur yoksa çalışmayan anne olmak mı? İşte o farklar. Yanıtı kendiniz bulunuz.calisan_anne_is

Fark 1:

Çalışan Anne:  Çalışan anne çok çalışır; evde, işte, çocuk yanında olsun veya olmasın çok çalışır. Çalışan annenin emeği ve gayreti takdire şayandır.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan anne de çok çalışır; ama o evde, evde ve yine evde çalışır. Eşinin ve çocuklarının arkasında, tüm ev işlerinde sürekli çalışır, didinir. Onun da gayreti takdire şayandır.

Fark 2:

Çalışan Anne:  Çalışan anne çok yorulduğundan dert yanar, çok da haklıdır. Çünkü evdekiler evde, iştekiler işte ondan hizmet bekler. Neyse ki bu emeğinin maddi olarak görülür, elle tutulur bir karşılığı vardır.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan anne emeğinin pek görülmediğinden muzdariptir. Çünkü emeğinin maddi bir karşılığı yoktur; karşılığı manevidir, hayattaki dokunuşlarıdır ve yarattığı değişimlerdir. Bunları ancak görebilenler takdir eder.

calismayan-anneFark 3:

Çalışan Anne: Çalışan annenin zamanı çok yetersizdir. 24 saat, 1 gün için az gelir ona. Çalışan annenin hayatı çok koşuşturmacalıdır.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan anne için zaman kavramı elinin hızına, çevresindekilerin işlere katkısına bağlıdır. Eli hızlıysa ve çevresindekiler de işin ucundan tutarsa 1 gün keyifli bir 24 saat olabilir.

Fark 4:

Çalışan Anne: Çalışan anne bakımlıdır; çünkü bakımlı olmalıdır. Kendi istediği için bakımlı olmanın yanısıra çalıştığı kurumdakiler tarafından da bakımlı olması beklenir. Bu durumdan hem memnundur hem de şikayetçidir. Çünkü bakımlı olmasından yalnız kendi sorumlu olmak ister.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan annenin bakımlı olması genelde kendi inisiyatifindedir. Zaman ve para ayırırsa bakımın en güzelini yapabilir. O da bu durumdan hem memnundur hem de şikayetçidir. Çünkü ‘en azından çalışıyor olsam bakımlı olmaya zorunlu hissederdim kendimi’ diye düşünür.

 Fark 5:

Çalışan Anne: Çalışan anne çocuklarını çok özler; bildiğiniz burnunda tüter yani. İşteyken geçirdiği o saatler nasıl geçiyor bir de ona sorun.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan anne  çocuklarını bazen özlemek ister. Nitekim çocuklarıyla 7/24 yanyana olmak, bazen çalışmayan anne için caydırıcı ve bezdirici olabilir.

Fark 6:

Çalışan Anne: Çalışan anne çocuğu/çocukları ile yeteri kadar vakit geçiremediğine çok üzülür. Çocuğuna bakmak, onun hayatıyla ilgilenmek için her zaman vakit ayırmaya gayret eder. Ama zamanından ona zaman ayırmak zorunda olduğu için üzgündür; tüm zamanını vermektir gönlünden geçen. Çocuğu ile hem kaliteli hem de boş vakit geçirmek için birçok planlamaya ihtiyacı vardır.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan annenin çocukları ile vakit geçirmesi kendi elindedir. Çocuklarının hep yanında olma avantajı vardır ama evin düzeni ve çocukların bakım işlerine kendini kaptırırsa çocuğuyla kaliteli vakit geçiremeyebilir. Çalışmayan annenin de bunlara göre planlamalara ihtiyacı vardır.

Fark 7:

Çalışan Anne: Çalışan annenin en büyük sorunu çocuğuna bakacak birini bulmasıdır. Çocuğuna kim bakarsa baksın acaba yeterince iyi bakılıyor mu konusunda tereddütler yaşayabilir. Aklını çocuğunda bırakmayacak kişi onun en sevdiği insan olabilir.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan anne çocuğuna kendi bakar. Çalışmayan anneninen büyük avantajı budur. Maddi kaynakları ölçüsünde çocuğuna dilediğince bakabilir. Ancak annenin çocuklara bakımı konusunu çocuklar abartabilir ve tüm yük annenin omzuna binebilir. Anne çocuklara sınırlarını hissettirmelidir.

Fark 8:

Çalışan Anne: Çalışan anne çocuğunu dilediğince emziremez çünkü süt sağmak zorundadır. Çalışan her anne süt sağma durumuyla karşılaşır; tabii  emzirme konusunda iradeli, istekli ve ısrarcıysa.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan anne süt sağmak zorunda değildir. Bebeğin ve emzirmenin gidişatına göre buna karar verilir. Dilediğince emzirme özgürlüğü vardır.

calisan1Fark 9:

Çalışan Anne: Çalışan anne para kazanabilir; maddi olarak özgürdür. Çalışan anne olmanın da en büyük avantajı budur.
Çalışmayan Anne: Çalışmayan anne olmanın en büyük sınırlılığı ve sıkıntılı tarafı maddi olarak özgür olmamaktır.

Her ikisinin de kendine göre avantajı ve dezavantajı olan bu durumlar her annenin karşılaştığı şeylerdir. Tüm bunların sonucunda gerçek olansa şudur: Anne olmak çok zordur. Anne olmanın zorluğunu hafifleten ve insanın her şeye katlanmasını mümkün kılan onların sevimli ve değerli varlıklarıdır. Onların bir gülümsemesi, onları bir koklayarak öpmek dünyalara bedeldir. Bu her şeye değer. Bunların hepsi en iyi anne olunca anlaşılır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.