iyimi boyle bilgi sitesi

Bebeklerdeki Grip Belirtileri Nelerdir

Bebeklerdeki Grip Belirtileri Nelerdir

Kış aylarında bebeklerde en çok yaşanan sorunlardan biri de “Grip” olmalarıdır. Çünkü yenidoğan döneminde bebeklerin bağışıklık sistemi daha yeni gelişmeye başladığı için bebekler enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdır. Bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için “anne sütü” bebekler için en önemli besindir. Bebeğinizde özellikle kış aylarında havanın soğuk olması, bebeği ziyarete gelen misafirlerin ya da ev halkının grip olması, bebeğin uygun şekilde giydirilmemesi, bebeğin uygun şekilde beslenmemesi gibi birçok sebeple bebekleriniz de grip görülme olma olasılığı artar.

Bebeklerdeki Grip Belirtileri Nelerdir?

1- Ateş: En önemli ve en dikkat edilmesi gereken belirtidir. Bu dönemde bebeklerde 38-39 derece ateş görülebilir.
2- Bebeğin hareketleri: Bebeğinizin normalden daha az hareketli olması gribin belirtilerinden biridir. Bebek kendini yorgun hisseder.
3- Burun akıntısı: Bebeğinizde burun akıntısı ve daha sonra burun tıkanıklığı olması en önemli belirtilerden biridir.
4- Bebeğin ağlaması: Bebeğinizde emzirmeden sonra ağlama varsa eğer bu boğaz ağrısını gösterebilir.
5- Öksürük ve hırıltılı solunum: Bebeğinizde akciğerlerinde virüs ya da bakteri enfeksiyon yapabilir. Bu yüzden grip olan bebeklerin akciğerleri doktor tarafından dinlenilmelidir. Eğer akciğerlerde ses varsa ve enfeksiyon akciğere inmeye başlamışsa, antibiyotik tedavisi verilebilir.
6- İştahsızlık: Grip olan bebeğinizde emme isteğinde azalma görebilirsiniz.
7- Uyku durumu: Bebeğinizin hasta olduğu bu dönemde uykuya dalması ve uykudan uyandırılması zor olabilir.

Grip belirtileri genellikle çok hızlı bir şekilde ilerler. Gribe virüsler neden olduğu için bu dönemde bebeğinizdeki belirtileri iyi bir şekilde takip ederek önlem almalısınız. Gerekli önlemleri alırsanız, genellikle antibiyotik kullanmaya gerek kalmadan koruyucu tedaviler ile bu grip dönemini atlatabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki grip için en doğru tanı ve tedavi doktorunuz tarafından uygulanacaktır. Bu sebeple grip belirtileri görüldüğü ilk andan itibaren doktorunuzla irtibata geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.