iyimi boyle bilgi sitesi

Bebeklerde Banyo Korkusunu Yenmek İçin 6 Madde

Bebeklerde Banyo Korkusunu Yenmek İçin 6 Madde

Annelerin en büyük sorunlarından biri de bebeğinin yaşadığı banyo korkusudur. Haftada 2 kez yapılan banyo bebeğiniz için kabusa, sizin için ise bir eziyete dönüşür. Aslında bu sorunu çok basit bir şekilde aşabilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalara göre bebeğinize banyoyu sevdirmek sizin elinizde.

bebeklerde-banyo-korkusunu-yenmek-icin-6-maddeBebeklere banyoyu sevdirmek için yapmanız gereken en önemli şey, bebeğinize bu aktiviteyi istediği anda bitirilebileceğini vaat etmektir. Ona gözü yanarsa, yıkanmaktan sıkılırsa veya kendini kötü hissederse su dökmeyi bırakacağınızı söyleyin ve bırakın. Göz yakmayan sabun ve şampuan kullanın.

Bebeklere banyoyu sevdirmek için banyo yapılacak ortamın sıcaklığı uygun olmalıdır. Eğer ortam soğuksa ısıtın. Bazı bebekler kıyafetleri çıkarıldığı zaman üşüyeceklerini düşünüp huysuzluk yapabilirler. Banyoda bulunmaktan hoşnutsuz gibiyse onunla konuşup şarkı söyleyerek dikkatini dağıtmaya çalışın.

Bebeklere bir şeyi sevdirmek çok kolaydır. Biraz sabır, biraz pozitif enerjiyle her şeyin üstünden gelebilirsiniz. En büyük dostunuz zaman ve sabır olacak. Bebeklere banyoyu sevdirmek için, banyo aktivitesini eğlenceli hale getirmelisiniz. Ama hemen sonuç beklemeyin. Bebeklerin bir şeye alışması biraz zaman alabilir. Bazı bilimsel araştırmalardan derlediğimiz aşağıdaki listemiz, size bu konuda oldukça faydalı bir araç olabilir. Tek yapmanız gereken bu maddeleri sabırla ve pozitif enerjiyle uygulamak olacak.

Bebeğimize banyoyu sevdirmek için neler yapmalıyız?

Bebeklerde Banyo korkusunu yenme1- Eğlenceli bir küvet: Bebek küvetine koyduğunuz 2-3 oyuncak ile banyoya başlayabilirsiniz. Burada önemli olan banyo küvetindeki oyuncakların bebeğiniz en sevdiği oyuncaklardan seçilmiş olmasıdır. Tabii sudan etkilenmeyen ve suyla değişik oyunlar oynamanızı sağlayabilecek oyuncakları tercih edin. Örnek vermek gerekirse ben çocuğumun küvetine lego ve küçük toplar koyuyorum. Bunların dışında cam olmayan ve kırılmayan bardak ve kapları suyla doldurmaktan hoşlanırlar. Ayrıca oyuncak çaydanlıklarla plastik şişeler de çocukların en sevdiği oyuncaklardandır. Bu oyuncaklarla banyo küvetinde eğlenceli oyunlar oynuyoruz.

2- Banyo küvetine yavaş yavaş su ekleyin: Birinci maddeyi uyguladık; içinde su olmayan banyo küvetinde eğlenceli oyunlar oynadık. Şimdi sıra geldi bu oyunu biraz sulandırmaya. Banyo küvetinin içine ılık su ilave edin az miktarlarda. Eklediğiniz suyla bebeğinizi korkutmadan eğlenceli oyunlar oynamaya devam edin. Su ile eğlenceli oyun fikirleri üretin. Örneğin suda yüzen oyuncak gemiler, yelkenliler ve ördekler, çocuğunuzu onlara ulaşmaya ve onları tutmayı çalışması için teşvik eder.

3- Bebeğinizin göbeğine hafif hafif su damlatın: Damlalar halinde düşen su, bebeklerin çok hoşuna gider. Su damlacıkları ve oyuncaklarla güzel oyunlar oynayın.

4- Şaplatmaca oynayın: En etkili oyundur. Tüm bebekler bu oyunu severler. Bebeğinize ellerini su yüzeyine vurarak nasıl şaplama sesleri çıkarabileceğini gösterin. Çıkan ses ve sıçrayan su onlar için büyük neşe kaynağıdır. Bu aşamaya gelene kadar 1-2 hafta geçebilir. İlk 2 hafta bebeğinizi ağlatmadan ve korkutmadan yıkamalısınız. Gerekirse 1-2 hafta hafif temizlense de olur. Küvetin içindeki az miktardaki suyla bebeğinizle oyun oynayarak yıkayın. Eğer korkarsa yıkama işlemini yarıda kesin ve oyuna devam edin. Sabır çok önemli unutmayın.

5- Sünger oyunu oynama: Bebeğinizin küvetine birkaç tane sünger atın. Bebekler dokunmayı severler, sünger de yumuşak olduğu için, bebek için sıkıp oynayabileceği mükemmel bir banyo oyuncağıdır. Ortalama olarak 2-3 hafta düzgün bir banyo yapamamış olabilirsiniz ama artık sabrınızın meyvelerini almaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizi sabunlu köpükle oyun oynayarak yıkayabilirsiniz. Ama asla zorlamamalısınız. Olduğu kadar yıkamaya devam.

6- Banyoyu bebeğinizle paylaşın:  Bebeğiniz için, kendisiyle olduğunuzu bilmek rahatlatıcıdır. Anne ve bebek arasındaki dokunsal temas, her iki taraf için de hoş ve yakınlaştırıcı bir harekettir. Suyun sıcaklığı çok önemlidir. Bebeğiniz suyun sıcaklığına alışkın olmalı ve korkmamalıdır. Soğuk yada çok sıcak su bebeğinizi banyodan soğutan etmenlerden bazılarıdır.

Bebeklerde Banyo KorkusunuNot: Yukarıdaki 6 maddeyi uyguladığınızda büyük bir ihtimalle başarıya ulaşırsınız. Ama burada en önemli şey, bebeğinizi hiçbir şey için zorlamamak olacak. Zaman en büyük yardımcınız olacaktır. Bu maddeleri uyguladığınızda ortalama olarak 3-4 hafta sonrasında bebeğiniz banyoda mutlu mutlu yıkanacaktır. Artık banyo kabusunuz olmayacaktır. Bu arada unutmadan söyleyelim, bebeğinizi bir dakikalığına bile olsa suda yalnız bırakmayın. Banyo desteği ve kaymayı önleyen lastiklerden kullanarak tedbiri artırabilirsiniz.

Sonuçları ve deneyimlerinizi yorum olarak bekliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.