iyimi boyle bilgi sitesi

AST Nedir ve Neden Yükselir

AST Nedir ve Neden Yükselir

Karaciğer testi olarak da bilinen ALT ve AST değerleri doktorların hastalıkları teşhis etmesinde önemli rol oynar. ALT ve AST değerleri arasındaki oran karaciğer ile ilgili sorunları teşhis etmemizde çok önemli bir rol oynar. ALT ve AST sık olarak istenen kan testlerdir. AST/ALT oranı sağlıklı kişilerde 0.7–1.4 arasında olmalıdır.

ALT ile ilgili yazımıza ulaşmak isterseniz ALT Nedir ve Neden Yükselir linkine tıklayabilirsiniz.

AST Normal Değeri kaç olmalıdır?

AST enziminin normal seviyesi 5 – 40 U/L\”dir.

ast-neden-yukselirAST Nedir?

Aspartat aminotransferaz enzimi; alyuvarlarda, karaciğerde, kalp, iskelet kaslarında, pankreasta ve böbreklerde bulunur. AST, adı geçen doku ve hücrelerin hasarında kana salınır. AST’nin kandaki miktarı hücrelerdeki hasarın şiddeti ve büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

AST testi, kandaki aspartat aminotransferaz enziminin seviyesini ölçer. Vücutta çeşitli organ ve dokularda üretilen AST enzimi testi daha çok organ veya dokulardaki hücre hasarı ile ilgili bilgi verir. Genellikle karaciğer fonksiyon testleri içinde yer alan bir test olan AST, sadece karaciğere özgü hastalıklarda değil, farklı doku ve organların hastalıklarında da değişiklik gösterir.

GGT, AST ve ALT karaciğer ve safra yolu hücreleri başta olmak üzere birçok hücre grubunda bulunan önemli enzimlerdir. Bu enzimlerin normal değerleri AST ve ALT için 40’ın altında olmalıdır. Bir diğer karaciğer fonksiyon testi sonucu olan GGT ise yaklaşık olarak 50’nin altında olması gerekir.

AST ve ALT Yüksekliği Nelere İşaret Eder?

İlaç kulanımına bağlı gelişen karaciğer hasarlarına işaret edebileceği gibi karaciğer hücre nekrozuna, obstrüktif sarılığa, kronik hepatit’e, alkolik hepatit’e de işaret edebilir. Bu gibi durumlarda AST değeri ALT’den daha yüksek çıkmaktadır. Bu durum karaciğer hastalıklarının teşhisinde doktorlara önemli bilgi vermektedir.

Hücrelerde oluşan hasarlar sebebiyle AST, ALT ve GGT enzimlerinin kan değerleri artar. AST ve ALT çoğunlukla karaciğer hasarında yükselirken, GGT enzimi ise alkol kullanımına bağlı olarak gelişen karaciğer hasarı, safra yolu tıkanıklıkları ve pankreas hastalıklarında yükselir.

ast-nedir-ve-neden-yukselirAST Testi Neden Yapılır?

 • Karaciğer hasarının olup olmadığının araştırılmasında yapılır.
 • Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarının belirlenmesinde kullanılır.
 • Karın ağrısı, bulantı, kusma ve sarılık gibi belirtilerin sebeplerinin bulunmasında kullanılır.
 • Sarılığın sebebinin belirlenmesinde önemli bir etkendir.
 • Aşırı alkol kullananlarda oluşan karaciğer hasarının aşamalarının tespitinde kullanılır.
 • Karaciğer hastalıklarının tedavisinin izlenmesinde AST testi önemli bir unsurdur.

AST ve ALT Değerlerini Yükselten İlaçlar

Birçok ilaç karaciğer enzimlerinde yükselmeye sebep olabilir. Bu ilaçların başlıcaları şunlardır:

 • Ağrı kesiciler: Aspirin, asetaminofen, ibuprofen, naproxen, diclofenac, fenilbutazon
 • Psikotik ilaçlar: Fenitoin, valproik asit, Karbamazepin ve fenobarbital
 • Antibiyotikler: Tetrasiklin, sulfonamid, isoniyazid , sulfametaksazol, trimetoprim, nitrofurantoin
 • Kolesterol düşürücü ilaçlar: Statinler ve niasin
 • Kardiyovasküler ilaçlar: Amiodaron (cardarone), hidralazin (hydralazine), guinidine
 • Trisiklik antidepresanlar AST ve ALT değerlerini yükseltebilir.

İlaca bağlı karaciğer yüksekliklerinde, ilacı bıraktıktan sonra AST ve ALT seviyelerindeki yükseklik birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde normale dönmesi beklenir. İlaçlar bırakıldığı halde AST ve ALT değerleri normal değerlerine geri dönmüyorsa, karaciğer hastalıklar yönünden hasta tekrar değerlendirilmelidir.

Ast Neden Yükselir?

1- Hepatit hastalıklarında Ast değerleri yükselir: Hepatit yani karaciğer intihaplanması akut hepatit ve kronik hepatit olmak üzere 2 grupta incelenir. Akut hepatitte AST, genellikle normalin 10 katına kadar yükselir. Bu durumda 1-2 ay kadar kalabilen AST düzeyleri,  3-5 ay sonra normal seviyelerine geri döner. Akut hepatit geçici bir rahatsızlıktır. Kronik hepatitte ise AST değeri en fazla 4 katına kadar yükselir. Uzun yıllar süren bir rahatsızlıktır. Alkolik hepatitlerde de yine AST değerleri yüksektir.
2- Siroz: Karaciğer hastalıklarından biridir. Siroz durumunda AST değerleri yüksek çıkar.
3- Kalp kası veya iskelet kası hasarında: Kalp kasında ya da iskelet kaslarınında oluşan hasar durumlarında AST değerleri yüksek çıkar.
4- Uzun süreli ilaç kullanımı: Sürekli ilaç kullanımı nedeniyle karaciğerde hasar oluşabilir. Bu durumda AST değerlerinde artış olur. Yukarıda ilaç etkileşimi yapan bazı ilaçlar gruplarına örnek vermiştik.
5- Yüksek A vitamini düzeylerinden dolayı: Yüksek miktarda A vitamini alımı da AST değerinin yükselmesine sebep olmaktadır.
6- Akciğer veya böbrek hasarında: Bu gibi durumlarda AST düzeyleri yüksek çıkabilmektedir.
7- Ekinezya gibi bitkisel ilaçların kullanımı: Ekinezya ve buna benzer bazı bitki çayları da Ast değerlerini yükseltebilir.
8- Göbek çevresi yağlanma ve dengesiz beslenme: Kilolu ve hareketsiz yaşam karaciğer yağlanmasına sebep olabilir Bu durumda da AST değerlerinde yükselme görülebilir.

Sonuç olarak AST ve ALT değerleriniz yüksek çıktıysa mutlaka bunun sebebi bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Yorumlar

Yazıya 360. yorum yapılmış.

1 2 3 6
Fevzi kayışoğlu 26 Nisan 2016

Ast 71 alt 100 crp 65.6
Arkadaşlar kullandığım ilaç antibiotk ve ağrı kesici ama yukarıda yazanlardan hiç biri değil.. 6 gündür ilaç kullaniyorum 5. Günde kan verdim 6. Günde sonucu aldım .. doktorum net birşey söylemedi 10 gün sonra birdaha gelmemi istedi bu üç şeyden bidaha test yapacakmış .. hastaligimda yüksek ateş baş ağrısı eklem yerlerinde ağrı mide bulantısı gözlerde yanma usume.

admin 27 Nisan 2016

Doktorunuz 10 gün sonra tekrar tahlil istemesi yerinde bir istek olmuş. Bu süre içerisinde ilaç kullanmamaya dikkat edin. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Sigara ve alkol kesinlikle kullanmayın. İnşallah geçici bir sorundur. Geçmiş olsun.

Ahmet yılmaz 12 Mayıs 2016

Ast 54 çıktı diğer değerler normal, nedir bunun anlamı? Üst sınır 34

Ahmet yılmaz 12 Mayıs 2016

Bol su içip yarın tekrar versem tahlili, değişme olur mu?

admin 12 Mayıs 2016

su içmek tahlil üzerinde çok etkili değildir. Doktorunuzun önerilerini uygulayın.

Ahmet yılmaz 12 Mayıs 2016

Önceki gün su içmemiştim pek, o gün de..

Tarık Dikmen 8 Haziran 2016

AST 1100çıktı yorum albilirmiyim

admin 8 Haziran 2016

Merhaba tarık bey, bu site paylaşım sitesidir. Size en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verebilir. Verdiğiniz değer çok yüksek hatalı kan testi de olabilir. Mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

ÖZGE URAK 9 Haziran 2016

mrb. 19 haftalık hamileyim kaşıntı sebebiyle test yapıldı test sonucum:;
üre:12,85
AST (SGOT) : 66
ne anlama geliyor yardımcı olurmusunuz?

admin 9 Haziran 2016

Merhaba Özge Ast değeriniz biraz yüksek. Doktorunuz sizin için en doğru teşhisi koyacaktır.

Durmuş demirtaş 16 Haziran 2016

AST 42 U/L ( -<40 ) ALT 116 U/L (-41) ne demek bnm sonuclar

Aysun 26 Haziran 2016

Merhaba benim AST 41 ALT 94 sizden yorum alabilirmiyim bu sekilde oldugunda hamile kalinirmi acaba bir zarari olirmu bebege

Emrah 2 Ağustos 2016

ALT 164
AST 63
ALKOL KULLANMADIGIM HALDE NEDEN BU KADAR YÜKSEK ÇIKMIŞ OLABİLİR ?

Ahmet refik karaköy 3 Ağustos 2016

sayın hocam 29072016 tarihinde yaptırdıgım tahlilde AST60 ALT 30 GGT 51 degerleri cıktı sizce degerler nasıl kesinlikle yemeyecegim gıda varmı degerleri düşürmek için ne yapmalıyım saygılarım iyigünler
er

admin 4 Ağustos 2016

Merhaba Ahmet, ALT değeriniz gayet iyi, sadece AST değeriniz biraz yüksek ama kaygı duyulacak kadar yüksek değil. Size tavsiyemiz yağlı yiyeceklerden ve fazla kilodan uzak durmanız olacaktır.

meltem güneş 8 Ağustos 2016

Kızım 18aylık ast 41alt 14du 4 gün sonra sağlık ocağında
Ast 96 alt 55 çıktı ne yapmam gerek

uğur 8 Ağustos 2016

kreatinin 0.63 mg/dL 0.67-1.17 AST 52 U/L 0.50 ALT 52 U/L 0-50

uğur 8 Ağustos 2016

HOCAM sonuçlar iyimi kötümü yardımcı olursanız çok mennum olurum teşekkürler

zehra 9 Ağustos 2016

Mrhaba hocam kızımın ALT 65 AST 93 normalmi hocam cok korkuyorum

admin 10 Ağustos 2016

Merhaba Zehra, değerler yüksek ama çok korkulacak düzeyde değil. Geçici bir yükseliş olabilir ama bir çocuk doktoruna muayene olmakta fayda var.

zehra 10 Ağustos 2016

Hocam zimaks diye bir antibiyotik ve pedifen,parol ağrı kesici kullandık onlardan dolayı yükselmiş olabilirmi doktor tıp fakültesi Hastanesine götür araştırsınlar dedi endişelendirdi beni cevabınız için şimdiden teşekkürler.

ÖMER CAN ÖZBAYRAKTAR 15 Ağustos 2016

Merhaba hocam ALT 45 AST 100 VE LDH 238 CIKTI .Sporcuyum yaklasık 1 yıl spora ara vermiştim şimdi tekrar basladım ve protein karbonhidrat yağ destekli programım var doktor yumurta kes dedi fakat ben dışardan takviye protein tozu ve kreatin alıyorum .Yumurtayı kesmem karaciğer yağlanmasını önlermi takviye destek ürünleri de mi kesmeliyim . Yada hepsini teker teker kesip sorunun yumurtadamı tozdamı olduğunu bulmam gerek.Yoksa bu değerler bir sporcu için normalmi Fitness yapıyorum.

admin 16 Ağustos 2016

Göbek çevresinde yağlanma var mı? varsa yumurtayı ve takviyeleri azaltın. 1-2 ay sonra değerlerinizde düzelme başlar.

Sevcan 17 Ağustos 2016

Hocam acil dönüş bekliyorum oğlum 15 aylık ast98 alt 145 ldh405 çıktı daha önce de çok yüksekte ydi doktorumuz herşey yolunda sıkıntı yok diyor içim rahat değil daha öncede alt319 ast288 çıkmıştı neden boyle oluyor

admin 18 Ağustos 2016

Merhaba Sevcan, doktorunuzun muayenesi sonrasında çocuğun genel durumunda bir sorun yok ise genellikle takibe alınır. Ast ve alt değerleri bazen kendiliğinden normal değerlere geri dönebilir. Ek gıda olarak verdiğiniz gıdalar veya kullandığı ilaç varsa etkileyebilir. Çocuk doktoru kontrolünde takibini öneririz.

Metin acar 18 Ağustos 2016

Merhaba hocam benim ALT 258 AST 173 BU SONUCLARA GORE DURUM NASIL

vera mustafazade 18 Ağustos 2016

Sela..ben Azerbaycandan yaziyorum rica ediyorum cabuk cevaplandirarsiz.ben hamileyim hepatit b tasiyormusum.Alt 30 ast 34.ne yapmaliyim”

Celal KARACA 18 Ağustos 2016

14 yildan beri tip 2 diyabetim var, aç ve tok kullandığım üç çeşit ilaç kullaniyorum, açlık şekerim genelde 95 ila 125 arasında idi. Altı ay önce ürik asit yukselmesine bağlı birde GUT cikti, bunun icinde iki ayrı ilaç kullaniyorum(3aydan beri), buda yetmezmiş gibi birde onbeş gün önce alerji oldum, bunun için de ilaç kullandım ve kan tahlili sonuçları…
AST 109….. ALT 135….. GGT 160 çıktı…
İcki ve sigara kullanmam…. Dahiliye doktoru, GASTRENTOLOJİYE sevk etti ama henüz randevu alamadim… Fazla ilac kullanım sonucu olabilirmi.. biraz erken aydinlatirsaniz sevinirim.. 66 yaşındayım… Şimdiden teşekkür ederim…. Selam ve dua ile

admin 18 Ağustos 2016

Merhaba Celal Bey, kullanılan ilaçlar ast ve alt değerlerini yükseltebilir. Alerji için olan ilaçları doktorunuz uygun görürse kesebilirsiniz. Fazla kilolarınız varsa bununda olumlu etkisini görürsünüz. Geçmiş olsun.

Metin Acar 19 Ağustos 2016

Cevabınız için teşekkürler ADMIN

Nuriye Uygan 19 Ağustos 2016

Selamin aleykum bugun ogluma man tahlili yapildi. Last. 84.Apt46 cikti sizce arastirilmasi gerekir mi. Simdiden tesekkur ederim…

Nuriye Uygan 19 Ağustos 2016

AST 84…ALT… 46…simdiden Allah razi olsun….

Cengiz Kurt 30 Ağustos 2016

ast 49, alt 91…. rebif 44 kullanıyorum, ms hastasıyım. ilaca yeni başladım. sonuçları doktora göstereceğim ancak size de bi sorayım dedim. sürekli kullandığım ilaçlar yüzünden mi bu oranlar yüksek, bir de antidepresan kullanıyorum.

Şener 30 Ağustos 2016

İki gün önce tahlil yaptırdım ast 73 alt 98 çıktı doktorum bir daha test istedi bu akşam ast 98 alt 126 çıktı sizce gündüz yağlı ciğer ve pirinç pilavı yedim buda yükseltirmi teşekkürler

admin 30 Ağustos 2016

Merhaba Şener, yediğiniz yemek ile bu şekilde bir yükseliş olmaz. Doktorunuz muayene sonucunda size bir yol haritası çizecektir.

gurbet caneri 1 Eylül 2016

Mrb ast 162 alt 220 bir yaşında bebek neden olmuş olabilir acil bekliyorum

admin 1 Eylül 2016

Merhaba, AST ve ALT değerleri yüksek çıkmış ama bebeğin genel durumu ve muayene bulguları önemli. Bir çocuk hekimine muayene olmalısınız.

Ayşegül yılmaz 6 Eylül 2016

Benim yaşım 19 ast değerim 33 ve alt degerim 62 hepatit b hastasıyım acaba sizin yorumunuz ne olur karnımın sağ tarafında ağrı var ve bana yardımcı olursanız sevinirim

admin 6 Eylül 2016

Merhaba Ayşegül değerleriniz çok kötü değil ama dahiliye hekimi kontrolünde olmanızda fayda var. Kilo almazsanız ve düzenli spor yaparsanız hepatit b hastalığından daha az etkilenirsiniz.

aslı balkan 9 Eylül 2016

ms hastasıyım.doktorum iğne tedavisini bıraktırıp hapa başladı ve 15 gün içinde gelip kan testi yaptırmamı istedi.ast değerim 157 ye çektığı için hapı hemen bıraktırdı ve bu değer normale dönene kadar beklememi sonra yine iğneye dönmemi istedi.157 çok mu kritik bi sonuç,düşürmek için ne yapmalıyım?

fatma özdemir 22 Eylül 2016

merhaba benim ast 112 ast 152 ggt 94 yeni diyabet hastasıyum habc 9.8 ldl 186 -crp6.1 durum kötümü

GÖKHAN ASLAN 5 Ekim 2016

merhaba hocam 2015 yılının başında akut pankreatit atağı geçrdim 2 yıldır karaciğer enzimlerim yüksek çıkıyor ast 60 alt 92 ggt 116 demir171 insülin açlık22,65 lenfosit 44,1 ürik asit 9,7 ldh 244 total kollestrol 263 trigliserid 150 hdl kollestrol 50 ldl kollestrol 183 bu sonuçlara göre ne yapmam gerekir

admin 5 Ekim 2016

Merhaba Gökhan, değerleriniz yüksek çıkmasının birçok sebebi olabilir. Size tavsiyemiz karaciğer yağlanması var mı ve batın içi bir problem var mı. Batın us tetkikleri yaptırabilirsiniz. İç hastalıkları ya da dahiliye hekimlerine muayene olmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

KADİR AÇAR 5 Ekim 2016

hocam iyi günler alt 145 ast 52 ne yapmalıyım

gokce ısık 7 Ekim 2016

Merhaba bugün dahiliye iç hastalıklarına gittim diyetisyesene gitmem için bazı tahliller istedi kan tahlilimde bazı değerler normal Alanin aminotransferaz da 92 U/L <31 Aspartat transaminaz ise 43 U/L <33 vee miğde bulantım baş dönmelerim çoğaldı acaba normal mi 2 gün sonra ultrasona giricem lütfen cevap verin teşekkürler hayırlı akşamlar .

admin 7 Ekim 2016

Merhaba, ALT değeriniz yüksek olduğu için karaciğer yağlanması sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Göbeğiniz ve bel çevresinde yan yağlarınız varsa bu karaciğer yağlanmasının ilk işaretleri olabilir. En doğru teşhisi ultrasonla görebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Hakan Can 8 Ekim 2016

Merhabalar, AST 132 alt 42 değerinde çıkıyor, hiç bir şikayetim yok hepatit b diğer kan tahlilerinde ölçülen testlerden de hiç bir sıkıntım yok yalnız, omuz çıkması yaşadım 4 sene önce omuzumda yırtık var ve spor yapıyorum kas zedelenmeleri AST miktarının yüksek çıkmasına sebep olabilir mi ? Doktorum karaciğer ultrasonu istedi

admin 8 Ekim 2016

Merhaba Hakan, AST yüksek çıkmasının sebebi omuzla ilgili değildir. Muhtemelen karaciğer ile sıkıntı olabilir. Bazı ilaçlar da yükseltebilir. Ultrason bakılması doğru olur.

Seda S. 10 Ekim 2016

Meraba AST değerim 31’in altında olması gerekirken 37, alt değerimde 37 altında olması gerekirken 46 ayrıca eritrosit değerim 2 nin altında olması gerekirken 30 lökosit değerimde 5 in altında olması gerekirken 66 çıktı. Mide bulantım, el ve ayaklarımda uyuşma ayrıca nefes darlığı ve çarpıntım var. Ne yapmam gerekir. İyi çalışmalar.

admin 10 Ekim 2016

Merhaba Seda, bir kardiyoloji hekimine muayene olmanız doğru olacaktır.

Ahmet Aslan 12 Ekim 2016

selam hocam 3 gün önce norolojiye kollarda ve ayakta uyuşma şikayeti ile gittim. ayrıca öksürüğüm vardı kulak burun boğazada göründüm iki ayrı pliklinikten ilaçlar yazıldı öksürük şurubunun ölçeğine çok dikkat etmeden fazla fazla içmişim (2 günde şurup bitti 4 kez kullandım)
daha sonra uyuşmalarım geçmediği için tekrar nörolojiye gittim ve kan testi istedi kan testinde alt ast bunlar 650 660 civarında çıktı demir 198 ferritin düşün folat düşük gibi değerler vardı sonra dahiliyeye sevk edildim orda ertesi gün tekrar kan verdiğimde ast nin normale döndüğünü alt nin halen yüksek olduğunu ve demir eksikliği olduğunu gördük sizce bir 15 gün sonra tekrar kan testi yaptırsammı ? ben bu değerlerin bu anlık değişimi yanlış kullandığım şuruba bağladım .. neden böyle yazdığıma gelecek olursak doktor kronoskopi falan yapabiliriz dedi

admin 12 Ekim 2016

Merhaba Ahmet, dünya öksürük şurubu kullanmayı bıraktı ama Türkiye’de halen çok miktarda kullanılıyor. Öksürük, vücudun enfeksiyona karşı savaş yollarından biridir. Öksürük sayesinde enfeksiyon akciğerlere inmez. Bu yüzden öksürüğü kesmek demek enfeksiyon ile savaşta silahlardan bazılarını teslim etmek gibidir. Öncelikle öksürük şuruplarını kullanmamanızı öneririm. Bir ay sonra tekrar dahiliye kontrolü uygun olabilir. Başka bir hekime de muayene olmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun.

Hatice Atalıç 13 Ekim 2016

Ast 20 u/l 10-37 alt 21u/l 10-40 anlamlari nedir 10 gun once anjuu oldum 1 tane stent takildi simdiki degerletim bunlar normalmi

admin 13 Ekim 2016

Merhaba Hatice değerleriniz gayet güzel bir sorun gözükmüyor. Fazla kilolarınız varsa zayıflamanız damar sağlığınız için olumlu etki gösterecektir.

Hasan kaya 13 Ekim 2016

Merhaba hocam eşimin ast 1426 alt 1169 ggt 172 çıktı durum çok mu vahim yoksa hata mi

admin 13 Ekim 2016

Merhaba Hasan, değerler çok yüksek umarım hatalı bir test sonucudur. Test yapıldığı günlerde kullandığı ilaçlarda ani yüksek değerler verebilir. 1 hafta sonra testi tekrarlamakta fayda vardır.

Gökhan ALYÖRÜK 17 Ekim 2016

ALT değeri 31, AST Değeri 158 çıktı geçen yıllarda spor yaparak çok fazla kilo verdim ve hala spor yapiyorm değerlerin yüksek çıkma sebebi olabilir mi ?

admin 17 Ekim 2016

Ast değeriniz yüksek, bunun için bir dahiliye hekimine muayene olmanızda fayda var. Fazla kilonuz halen varsa kilo vermeye devam edin. İdeal vücut kilosu karaciğer değerleri için olumlu etkide bulunur. Spor yapmak AST ve ALT değerlerinizi düzenler.

Gökhan ALYÖRÜK 17 Ekim 2016

Aşırı yüksek mi peki hocam normale düşmesi çokmu zor olacak

Ayse korkmaz 18 Ekim 2016

Hocam benim yegenim 1.5 yasinda alt degeri 490 ast degeri 85 hastaligi ne olabilir

Fatma yetişkin 24 Ekim 2016

Merhaba 18 aylık kızım kilosu 11 boyu 79 gelişimi iyi diypr doktorumuz. Yapılan tahlillerde ast 56 alt 50 çıkmış doktorumuzla görüşemedik daha sizin yorumunuz nedir. Ciddi bir durum mudur

admin 24 Ekim 2016

Merhaba, kızınız gelişimi normal. Değerleriniz çok yüksek değil. En doğru kararı doktorunuz verecektir.

esra 25 Ekim 2016

Merhaba benim ast 22 alt 25 ve antimullerian 4.42 yorumlarmısınız hocam 28 yaşındayım

Selda seçim 27 Ekim 2016

Merhaba alt 104 ast 71 ultrasyonlarim normal çıktı.yaşım 53 kilom 75 diyet yapıyorum yapılan tahlillerin negatif çıktı. Karaciğer yaglanmasinin azalması için önerileriniz nelerdir?

admin 27 Ekim 2016

Merhaba Selda, kilo vermeniz gerekiyor. 57 Kiloya kadar düşmeniz yararınıza olacaktır. Karaciğerinizin sağlığı için Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler yazımıza bakabilirsiniz.

esra 28 Ekim 2016

Benim değerlerimi yorumlarmısınız?

Fikret sobu 30 Ekim 2016

AST 37 ALT 60 GGT 63 FSH13.3 TOTAL TESTTESTERON 0.98 YORUMLARMISINIZ

recep bayrak 30 Ekim 2016

Merhaba hocam oğlum 6 yaşında bu gün çok kusma ve ishalden dolayı acile gittik kanda ast 128 alt 62 çıktı sarılık testi için yarın doktora gideceğiz önemli bişey varmidir yorumlarinizi bekliyoruz hocam

admin 31 Ekim 2016

Merhaba Recep Bayrak, kusma ve ishalin birçok sebebi olabilir. Ast ve Alt değeriniz hastalık durumlarında da yükselebilir. Kesin tanıyı doktorunuz koyacaktır. Çok endişe verici bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Geçmiş olsun.

ilknur öz 2 Kasım 2016

Merhaba hocam ben 17 yaşındayım rutinlerime baktırdım Ast 64 Alt 89 çıktı daha sonra 10 gün geçti hiçbir ilaç kullanmadan tekrar kan verdim bu defa Alt 197 Ast 123 çıktı düşmesi beklenirken daha çok yükselmiş ultrason görüntüleri de normal çıktı sizce ne yapmam gerek

admin 3 Kasım 2016

Merhaba İlknur, karaciğer ultrasonunda bir sorun çıkmamış olması güzel, fazla kilolarınız varsa verin. Düzenli yürüyüş ve spor yapın. 1-2 ay sonra tekrar dahiliye hekimine muayene olun.

Nil ipek 3 Kasım 2016

Merhaba hocam bnm alt 216 alt 127 ggt240 ldh 282 cikti ultrason sonucunda biraz yaglanma var bilginizi alabilirmiyim

admin 4 Kasım 2016

Merhaba bu sonuçlara göre göbek çevresinde başta olmak üzere kilonuz var. Bu fazla kiloları düzenli yürüyüş ve spor yaparak vermeniz gerekiyor. Beslenme olarak sağlıklı ve meyve, sebze ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor.

Kadir İnan 5 Kasım 2016

Merhaba hocam

İşyerinde genelinde genel sağlık taramasından geçtik kan değerimde çıkan sonuç’lar tkş 81.19 üre 19.36 alt 52.00 ast ise 103.25 bu sonuç nedir ? Ve bu tesler sonuçlanmadan önce Kızılay’a kan bağışı yapmıştım.v

admin 5 Kasım 2016

Merhaba Kadir, bir dahiliye hekimine muayene olmanızı ve karaciğer testlerinin tamamının yapılmasını öneririz. Eğer doktorunuz uygun görülse bir karaciğer ultrasonu baktırmanızda yarar vardır. Geçmiş olsun.

mevlüde ayvaz 5 Kasım 2016

Yorummerhabalar ben 37yaşındayım bundan üç ay önce ultrason çektirdim karaciğerimde küçük bir beze vardı cuma günü test yaptırdım sol kaburgamın altını ağrısı hiç kesilmiyor sağ tarafımda bir ağrım yok ama ALt-113AST-74 çıktı pazartesiye randevu aldım ama aile hekimimin konuşması beni çok tedirgin etti alkol veya ilaç kullanmıyom neden olabilir

admin 5 Kasım 2016

Merhaba Mevlüde, iyi bir genel cerrahi hekimine muayene olmanızı tavsiye ederiz.