iyimi boyle bilgi sitesi

Hafızayı Güçlendiren Evde Yetiştirebileceğiniz 5 Bitki

Hafızayı Güçlendiren Evde Yetiştirebileceğiniz 5 Bitki

Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri şüphesiz hafıza kaybımız. Hafıza kaybını etkileyen birçok faktör var. Hafıza kaybının 2 önemli faktörü var ama hafıza kaybının birçok nedeni olabilir. Biz bu yazımızda beslenmenin hafıza üzerindeki etkisini paylaşacağız.

1. Faktör Teknoloji: Eskisi kadar çok beynimizi aktif olarak kullanmıyoruz. Mesela hesapları cep telefonuyla yapıyoruz. Aklımızda bir şey tutmak yerine cep telefonuna not alıyoruz. Teknolojinin hafızamız üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için mümkün olduğu kadar matematiksel işlemleri kafanızda yapın. Ayı şekilde gündelik ihtiyaçları not almak yerine hafızanızda tutmaya çalışın. Beyninizi ne kadar çok aktif kullanırsanız o kadar hafızanız iyi olacaktır. Malum işleyen demir pas tutmaz felsefesi burada da geçerli.

2. Faktör Beslenme: Unutkanlıkta en büyük faktör B12 vitamini eksikliğidir. Et tüketimi B12 eksikliğinin tedavisinde çok önemli. Öncelikle bir hekim muayenesiyle kan değerlerinizi ve b12 değerlerinizi kontrol ettirin. Eğer kan değerlerinizde ve B12 değerinizde sorun yoksa o zaman aşağıda yazdığımız taze bitkiler hafıza kaybınızı önlemede etkili olabilir.

Evinizde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz birçok bitkinin beyne ve hafızaya olumlu etkileri vardır. Bu bitkilerden 5 tanesini sizlerle paylaşıyoruz.

Hafızayı Güçlendiren Bitkiler

1- Nane: Nane bitkisinin sadece kokusu bile beyin fonksiyonlarınıza olumlu etkisi olacaktır. Evinize taze veya kuru nane yaprakları asabilirsiniz. Size önerimiz yetiştiriciliği son derece basit olan bu bitkiyi saksılarda kendiniz yetiştirin ve taze taze dalından koparıp tüketin. Ayrıca çalışma alanınızın yanında bir bardak nane çayı içmek zihin açıklığına yardım edecektir.

2- Kekik: Her derde defa olan bu mucizevi bitki beyin fonksiyonları içinda oldukça olumlu etkilere sahip. Beyindeki antioksidan seviyelerini arttırdığı gibi, omega-3 yağları gibi sağlıklı yağların seviyesini de arttırdığı gözlemlenmiştir. En sevdiğiniz yemeklere kekik ekleyin. Kekik aynı zamanda bitki çaylarına da çok yakışır. Bu bitkiyi de evde yetiştirebilirsiniz.

3- Adaçayı: Özellikle Alzheimer hastalığının tedavisinde ve hafızanın kuvvetlendirilmesinde etkili olduğu görülmüştür. Adaçayı çay haline getirilip günlük olarak tüketilebilir. Odanıza taze veya kuru adaçayı yaprakları koymakta kokusunun hafıza fonksiyonlarınızı geliştirmesine yardımcı olacaktır.

4- Zerdeçal: Sakinleştirici özelliği de olan zerdeçalın düzenli olarak tüketilmesi sonucu vücuda zindelik verecektir. Zeldecalın sakinlik ve düşük stres seviyeleri etkileri vardır. Zerdeçalı taze tüketmek gerekir. Zerdeçalı karabiber ile tüketmek kana karışmasını hızlandırır. Ayrıca yağlı yemeklerle birlikte tüketmek emilimi arttırır.

5- Zencefil: Bu mucizevi bitki, sağlıklı yetişkinlerde hafıza fonksiyonunu ve dikkati geliştirir. Zencefilin Parkinson hastalığı gibi yaşlılığa bağlı hastalık risklerini de azalttığı bilinmektedir. Kaynamış suya biraz taze kıyılmış zencefil ekleyin. Buna ek olarak, zencefil birçok çorba ve tatlıya da lezzet ve sağlık katar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.