iyimi boyle bilgi sitesi

AST Nedir ve Neden Yükselir

AST Nedir ve Neden Yükselir

Karaciğer testi olarak da bilinen ALT ve AST değerleri doktorların hastalıkları teşhis etmesinde önemli rol oynar. ALT ve AST değerleri arasındaki oran karaciğer ile ilgili sorunları teşhis etmemizde çok önemli bir rol oynar. ALT ve AST sık olarak istenen kan testlerdir. AST/ALT oranı sağlıklı kişilerde 0.7–1.4 arasında olmalıdır.

ALT ile ilgili yazımıza ulaşmak isterseniz ALT Nedir ve Neden Yükselir linkine tıklayabilirsiniz.

AST Normal Değeri kaç olmalıdır?

AST enziminin normal seviyesi 5 – 40 U/L\”dir.

ast-neden-yukselirAST Nedir?

Aspartat aminotransferaz enzimi; alyuvarlarda, karaciğerde, kalp, iskelet kaslarında, pankreasta ve böbreklerde bulunur. AST, adı geçen doku ve hücrelerin hasarında kana salınır. AST’nin kandaki miktarı hücrelerdeki hasarın şiddeti ve büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

AST testi, kandaki aspartat aminotransferaz enziminin seviyesini ölçer. Vücutta çeşitli organ ve dokularda üretilen AST enzimi testi daha çok organ veya dokulardaki hücre hasarı ile ilgili bilgi verir. Genellikle karaciğer fonksiyon testleri içinde yer alan bir test olan AST, sadece karaciğere özgü hastalıklarda değil, farklı doku ve organların hastalıklarında da değişiklik gösterir.

GGT, AST ve ALT karaciğer ve safra yolu hücreleri başta olmak üzere birçok hücre grubunda bulunan önemli enzimlerdir. Bu enzimlerin normal değerleri AST ve ALT için 40’ın altında olmalıdır. Bir diğer karaciğer fonksiyon testi sonucu olan GGT ise yaklaşık olarak 50’nin altında olması gerekir.

AST ve ALT Yüksekliği Nelere İşaret Eder?

İlaç kulanımına bağlı gelişen karaciğer hasarlarına işaret edebileceği gibi karaciğer hücre nekrozuna, obstrüktif sarılığa, kronik hepatit’e, alkolik hepatit’e de işaret edebilir. Bu gibi durumlarda AST değeri ALT’den daha yüksek çıkmaktadır. Bu durum karaciğer hastalıklarının teşhisinde doktorlara önemli bilgi vermektedir.

Hücrelerde oluşan hasarlar sebebiyle AST, ALT ve GGT enzimlerinin kan değerleri artar. AST ve ALT çoğunlukla karaciğer hasarında yükselirken, GGT enzimi ise alkol kullanımına bağlı olarak gelişen karaciğer hasarı, safra yolu tıkanıklıkları ve pankreas hastalıklarında yükselir.

ast-nedir-ve-neden-yukselirAST Testi Neden Yapılır?

 • Karaciğer hasarının olup olmadığının araştırılmasında yapılır.
 • Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarının belirlenmesinde kullanılır.
 • Karın ağrısı, bulantı, kusma ve sarılık gibi belirtilerin sebeplerinin bulunmasında kullanılır.
 • Sarılığın sebebinin belirlenmesinde önemli bir etkendir.
 • Aşırı alkol kullananlarda oluşan karaciğer hasarının aşamalarının tespitinde kullanılır.
 • Karaciğer hastalıklarının tedavisinin izlenmesinde AST testi önemli bir unsurdur.

AST ve ALT Değerlerini Yükselten İlaçlar

Birçok ilaç karaciğer enzimlerinde yükselmeye sebep olabilir. Bu ilaçların başlıcaları şunlardır:

 • Ağrı kesiciler: Aspirin, asetaminofen, ibuprofen, naproxen, diclofenac, fenilbutazon
 • Psikotik ilaçlar: Fenitoin, valproik asit, Karbamazepin ve fenobarbital
 • Antibiyotikler: Tetrasiklin, sulfonamid, isoniyazid , sulfametaksazol, trimetoprim, nitrofurantoin
 • Kolesterol düşürücü ilaçlar: Statinler ve niasin
 • Kardiyovasküler ilaçlar: Amiodaron (cardarone), hidralazin (hydralazine), guinidine
 • Trisiklik antidepresanlar AST ve ALT değerlerini yükseltebilir.

İlaca bağlı karaciğer yüksekliklerinde, ilacı bıraktıktan sonra AST ve ALT seviyelerindeki yükseklik birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde normale dönmesi beklenir. İlaçlar bırakıldığı halde AST ve ALT değerleri normal değerlerine geri dönmüyorsa, karaciğer hastalıklar yönünden hasta tekrar değerlendirilmelidir.

Ast Neden Yükselir?

1- Hepatit hastalıklarında Ast değerleri yükselir: Hepatit yani karaciğer intihaplanması akut hepatit ve kronik hepatit olmak üzere 2 grupta incelenir. Akut hepatitte AST, genellikle normalin 10 katına kadar yükselir. Bu durumda 1-2 ay kadar kalabilen AST düzeyleri,  3-5 ay sonra normal seviyelerine geri döner. Akut hepatit geçici bir rahatsızlıktır. Kronik hepatitte ise AST değeri en fazla 4 katına kadar yükselir. Uzun yıllar süren bir rahatsızlıktır. Alkolik hepatitlerde de yine AST değerleri yüksektir.
2- Siroz: Karaciğer hastalıklarından biridir. Siroz durumunda AST değerleri yüksek çıkar.
3- Kalp kası veya iskelet kası hasarında: Kalp kasında ya da iskelet kaslarınında oluşan hasar durumlarında AST değerleri yüksek çıkar.
4- Uzun süreli ilaç kullanımı: Sürekli ilaç kullanımı nedeniyle karaciğerde hasar oluşabilir. Bu durumda AST değerlerinde artış olur. Yukarıda ilaç etkileşimi yapan bazı ilaçlar gruplarına örnek vermiştik.
5- Yüksek A vitamini düzeylerinden dolayı: Yüksek miktarda A vitamini alımı da AST değerinin yükselmesine sebep olmaktadır.
6- Akciğer veya böbrek hasarında: Bu gibi durumlarda AST düzeyleri yüksek çıkabilmektedir.
7- Ekinezya gibi bitkisel ilaçların kullanımı: Ekinezya ve buna benzer bazı bitki çayları da Ast değerlerini yükseltebilir.
8- Göbek çevresi yağlanma ve dengesiz beslenme: Kilolu ve hareketsiz yaşam karaciğer yağlanmasına sebep olabilir Bu durumda da AST değerlerinde yükselme görülebilir.

Sonuç olarak AST ve ALT değerleriniz yüksek çıktıysa mutlaka bunun sebebi bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Yorumlar

Yazıya 360. yorum yapılmış.

1 2 3 4 6
Firdevs afşar 6 Kasım 2016

Merhaba benim kızım İki buçuk yasında yaklaşık üç dört aydır kabızlık ve karin ağrısı çekiyor ilk agridigi zamanlar kaç kere doktora göturdüm kan sonuçlarında film ultrasyon birşey çıkmıyordu ağrıları sıklaştı kan sonucunda ast 48 çıktı çocuğu cerrah doktorun görmesi gerekli olduğunu söyledi doktor ve. Çok korkuyorum lütfen soruma cvp verirseniz sevinirim tskler.

admin 6 Kasım 2016

Merhaba küçük yaşlarda kabızlık sık görülen sorunlardandır. Bu gibi durumlarda hormonsuz kayısı bulup yedirebilirsiniz. Oldukça fayda sağlar. Eğer kabızlığa iyi gelen yiyecekler işe yaramaz ise bu durumda iyi bir çocuk hekimine danışılabilir.

Kadir İnan 7 Kasım 2016

merhaba hocam

Dahiliye göründüm ve akciğer filimi ile ultarason çekildim kan tahlili yaptırdım ultarasondan ve akciğer de sorun yok dedi ama kanda intaplanma var dedi ili ilaç yazdı antiyobatik yazdı soru ne olabilir hocam

Abdurrahman durmaz 7 Kasım 2016

Bende hepatit hastalığı var ben ben idrar sıkıntısı ve karın ağrısı olsbilirmi

Sden ayts 17 Kasım 2016

Hocam merhaba,
13 aylık kızımın kilosu 9.bu nedenle doktorumuz bazı Testler istemişti.değerlerinde ast 111çıkmış doktorumuzla henüz görüşemedik ama bu durum beni huzursuz etti.teşekkürler

admin 17 Kasım 2016

Merhaba Seden, bebeklerde kan değerleri çok değişken çıkabilir. Endişe etmeyin, doktorunuz sorunu çözecektir. Büyük bir problem çıkacağını düşünmüyoruz.

zeynep 22 Kasım 2016

Merhaba hocam.
benim 5 aylik kizim var.bebegimin ast ve alt degerli yuksek cikti gecen hafta .bu haftada tekrar test yaptirdim degerler dusmeye basladi.iki hafta sonra tekrar yaptircam ve bebegim antibiyotik kullanmisti oyuzden yukselmis olabilirmi .

admin 22 Kasım 2016

Merhaba Zeynep, bazı ilaçlar karaciğer enzimlerinin değerlerinin yüksek ya da düşük çıkmasına sebep olabilir. En kesin tanı tüm ilaç kullanımı bittikten sonraki 1 ay sonrasında yapılan testte verilebilir. En doğru kararı çocuk doktorunuz verecektir. Bizim genel kanaatımız çocukların genel durumunda bir sorun yoksa kan değerlerindeki değişikliklerin takip edilmesi yeterlidir.

zeynep 22 Kasım 2016

Cok tskler ilginize …..

hatice bayır 25 Kasım 2016

PCT HCT RBC LY# Serbest Demir Bağlama Potasyum HDL Kolesterol LDL-Kolesterol ALT AST Kolesterol Glukoz bu degerlerın hepsi yuksek çıktı ne yapmam gerekiyor bilemiyorum ve çok korkuyorum anladıgım kadarı ile karaciger hastasıyım galıba :(

admin 26 Kasım 2016

Merhaba Hatice, korkmayın hemen paniğe kapılmayın. Öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulun. her gün düzenli yürüyüş yapın. Dengeli ve sağlıklı beslenin. Yapay içecek ve gıdalardan uzak durun. Örneğin kola, cips gibi şeylerden kesinlikle uzak durun.

Kübra Nur 30 Kasım 2016

Merhaba hocam
Ben 22 yaşındayım 5 6 ay önce ciddi psikolojik sorunlardan geçtim ve antidepresan kullandım . İlaca başlamadan önce 70 kiloydum. 3 ay da 10 kilo birden aldım şuan 80 kiloyum boyum da 1.80 .Ben 3-4 gün önce doktorumun isteği üzerine kan tahlili yaptırdım ast 51 ve alt 96 karaciğer değerlerim çok yüksek çıktı. Kolestrolde 206 çıktı. Doktor kilomdan şüphelenerek insulin direncimede baktı , sınırı geçmişim. Ileride şeker hastası olabilirsin dedi ve annem babam şeker hastası, o yüzden benimde olma ihtimalim yüksek. 1-2 ay önce yaptırdıgım değerler çok düzgünken birden çıkmasından dolayı doktorum ilaçların etkiside olduğunu ve bırakmamın daha iyi olacağını söyledi. Acilen diyete başlamamı önerdi.1 ay sonra tekrar kontrole gelmemi istedi. Korkuyorum moralim bozuldu ciddi bir sorun var mıdır sizin görüşünüz ve tavsiyeleriniz neler.? Mesajıma cevap verirseniz çok sevinirim iyi günler dilerim

admin 30 Kasım 2016

Merhaba Kübra, korkmanıza gerek yok doktorunuz çok uygun bir tedavi önermiş. Bizcede iyi bir diyet ile zayıflamaya başlamanız uygun olacak. Kilonuzu 60 kg seviyesine çekmeniz gerekiyor. Düzenli spor ve sağlıklı bir beslenme programıyla bunu başarabilirsiniz. Kilonuz 60 kg geldiğinde tüm sorunlarınız ve karaciğer değerleriniz düzelecektir. Geçmiş olsun.

Kadriye Dikici 2 Aralık 2016

Merhabalar kızım 1 yaşında 14 kasımda hastaneye yattık kusmadan dolayi sonra alt ast yüksek dedi Dr kontrole götürdüm bugün sonuç alt 143,1 ast 244,2 korkuyorum kötü bişey olurmu sizce haftaya perşembe bidaha goturecem Dr çağırdı hepatit bakacak dedi yardimci olurmusunuz

admin 2 Aralık 2016

Merhaba Kadriye, batın us( batın ultrason) balışabilir. Ciddi bir sorun çıkacağınız düşünmüyorum. Bebeklerde ani kan değerleri değişikliği görülebiliyor. Sonrasında tekrar düzeliyor. Umarım geçici bir sorundur. Geçmiş olsun.

Hilal Çiçek 5 Aralık 2016

Hocam yiğenim 1 yaşında ast alt değeri bu günkü tahlilde 160 çıktı 3 gün önce 108 di sürekli yükseliyor bildiğimiz bi hastalığında yok nedir sizce teşekkürler

Ebru bakar 8 Aralık 2016

Mrb hocam 11 yaşındaki oğlum okulda yediği tavuk döner den dolayı ishal kusma ateş ve şiddetli karın agrisiyla dr a gittik serum takıldı bu arada kan ultrason röntgen bakıldı kanda alt ve ast yüksek çıktı ast 440 alt 287 ertesi gün tekrar kan tahlili yaptı dr bu sefer ast 292 alt 445 çıktı. Irak tahlil inde 10-12 lökosit ve nadir eritrosit görüldü yazıyor. Görünüşte normal oğlum yeme içme de normal gozlerde sararma da yok. Hepatit bakmaya çocuk Gastroenteroloji ye gönderdi sizce önemli bir durum var mıdır şuan için.

admin 8 Aralık 2016

Merhaba Ebru, bozuk gıdaya bağlı kan değerleri değişebilir. En doğru sonuç 1-2 hafta sonra tekrar kan testi yapılmasıdır. Ast ve Alt yönünden tekrar değerlendirilebilir. Hepatit bakılabilir bir mahsuru yok. Çok kaygılı bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. En doğru kararı doktorunuz yaptığı testler ve muayene sonucu verecektir.

Selcan eski 12 Aralık 2016

Merhaba kizimin ast si 72 cikti neden olabilir

Engin Özgür 14 Aralık 2016

Merhaba hocam,
12 aylık kızım için gribal enfeksiyondan dolayı 4 hafta önce yüksek ateşten hastaneye gittik ve kan tahlil sonuçlarında (AST 255) – (ALT 358) oranında çıktı ve bu nedenle ilaç yazamadılar. Bizi araştırma ve uygulama hastanesine yönlendirdiler. Fakat araştırma hastanesinde bu değerler ilaç vermeye engel değil, iyileşmesi için antibiyotik şart dendi vede reçete yazıldı ve 1 hafta sonra gastroenteroloji polikliniğine gelin, gerekli testleri yapılsın dediler. 1 hafta sonra sonuçlar
(AST 52) – (ALT 153) – (ALP 149) – (LDH 398) oranında çıktı. Hepatit testi yapıldı temiz çıktı. 2 hafta sonra tekrar gelin dediler ve 2 hafta sonra (bugün) test sonucu
(AST 266) – (ALT 299) – (ALP 166) – (LDH 318) oranlarında çıktı. Doktorumuz ile yarın görüşeceğiz. Bu yükselme ve sonra düşmeye başlama akabinde tekrar yükselme canımızı sıktı. Bu sonuçlara göre endişelenmelimiyiz? Şimdiden çok teşekkür ediyor ve de saygılarımı sunuyorum.

admin 14 Aralık 2016

Merhaba Engin Bey, bazı enfeksiyonlar ve ilaç kullanımları ast ve alt değerlerinde geçici yükseklik yapabilir. Çok ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Hepatit testininde temiz çıkması güzel. Doktorunuz gerekli görürse batın us bakılabilir yan karaciğer ve safra yollarına ultrason ile bakılabilir. Korkmanıza gerek yok bu değerler zamanla tekrar eski haline dönebilir. En doğru kararı doktorunuz muayene sonucunda verecektir.

E.nesil 19 Aralık 2016

Hocam merhaba annemin test sonuclarinda ast 191,alt 286 ve ggt degeri 257 cikmis. Hdl kolestrol 91, ldl kolestrol 175, crp turbidimetrik 0.8 ve sedimentasyon 30 bunlarda yuksek cikan diger degerleri. Kas agrilari icin kuilil kullaniyordu ggt ast ve alt degerini etkiler mi biraz arastirdim okuduklarim korkuttu beni randevusu ileri tarihli neden olabilir bilgi verebilir misiniz

admin 19 Aralık 2016

Merhaba Ebru, Kuilil ilacı karaciğer enzimlerini etkileyen ilaç gruplarından olduğu için AST ve ALT değerleri üzerinde etki etmiş olabilir. Bu yüzden bu ilaç çok gerekli değilse kullanmamanızı öneririm. Kolestrol yönünden oldukça sağlıklı değerlere sahip. Sanırım oldukça hareketli bir anneniz var ayrıca doğal gıdalar yönünden zengin besleniyor gibi gözüküyor. Korkulacak bir şey çıkacağını sanmıyoruz ama elbette en doğru kararı muayene olduğunuz doktorunuz verecektir.

Sunay ural 20 Aralık 2016

Merhaba admin benim 13 aylik oğlum var ne zamandan bu yana giripti 10 gün önce antibiyotik kullandık bugün tabi tam geçmedi grip bugün arası çıktı götürdük testler yapıldı acilde ast değeri 140 alt degeri 181 çıktı neden olabilir acaba

admin 21 Aralık 2016

Merhaba Sunay, bazı ilaçlar alt ve ast değerlerini etkileyebilir. Çocuk doktorunuzun gözetiminde sorunsuz atlatacağınızı düşünüyoruz.

ahmet sancak 22 Aralık 2016

Bi arkadasim karaciger transi oldu bi ay once..ast alt 300 lerde GGT 140 civari..hepatit b yuzunden olmustu..bu degerler safra yolu sorunlari midir red olabilir mi?

asel seval 27 Aralık 2016

mrb hocam 3 yasında bir kızımvar bogaz enfeksiyonundan dolayı antıbıyotık kullandı yapılan kan tahlilinde ast 190 alt 291 20 gun sonra tekrar kan tahlili yapildı ast 330 alt 420 hala ara ara devam eden atesimiz var arastırma hastanesine sevk ediyolar neden olabilir ne yapalim

admin 27 Aralık 2016

Bazı antibiyotikler ast değerlerinde artışa sebep olabilir. İlaç kullanımı sonrasında 2 ay içerisinde değerlerin normale dönmesi beklenir. Eğer ilaç etkileşimine bağlı değilse ve değerler normale dönmüyorsa, karaciğer hastalıkları yönünden takip edilebilir. Akut hepatit de geçiriyor olabilir. Endişelenmeyin ve doktorunuzun gözetimde takiplerinizi uygulayın. Geçmiş olsun.

guven ok 30 Aralık 2016

ast 47 alt 79 ggt 68 crp 24.5 cıktı hocam doktor ultrason ve hepatıt kontrolu ıcın pazartesıye gun verdı korkuyorum hocam bıraz bılgı verırmısınız

admin 30 Aralık 2016

Merhaba Güven, değerleriniz biraz yüksek ama çok sıkıntılı bir durum çıkacağını düşünmüyoruz.

Ergül dişçeken 2 Ocak 2017

Hocam merhaba ben 35 yaşındayım halsizlik ve yorgunluk hissi ile enfeksiyon hastalıkları bölümü nde 15 günlük tedavi gördüm ALT 1550 AST 1450 İDİ 15gun sonra 960 850 ye dustu 5 de değerler duserse biyopsi olacağım siroz olduğum söyleniyor ne yapmam lazım yardım ci olurmusunuz

admin 2 Ocak 2017

Merhaba sanırım alkol kullanımınız biraz fazla olmuş. Karaciğer ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Biyopsi ve batın us gibi incelemeler soncunda doktorunuz size tedavi programı sunacaktır. Geçmiş olsun.

Sinem demiralp 2 Ocak 2017

15aylık kızımın 3gündür çektiği yüksek ateş sonucunda yapılan tahlillerde AST:79 ALT:64 çıktı doktoru önce ateşinin düşmesi gerektiğini 1ay sonra kontrole getirmemizi söyledi kızıma 6aylıkken 3.derece reflü teşisi konulmuştu sizce 1ay beklemelimiyim? İlginize şimdiden teşekkürler

admin 2 Ocak 2017

Merhaba Sinem, doktorunuz uygun bir tedavi uygulamış. Bazı enfeksiyonlar sonucunda AST ve ALT değerleri yüksek çıkabilir. Çocuk tamamen iyileştikten sonra hiç bir ilaç kullanımı ve rahatsızlığı yokken kan testi yapılması daha uygundur. Muhtemelen 1 ay sonraki değerleriniz daha iyi çıkacaktır. Geçmiş olsun.

Hakan 4 Ocak 2017

Oğlum 6 yasinda 15 gün önce öksürük başladı.dr.bronsit dedi antibiyotik başladık. Öksürük geçmedi Dr. 2 li antibiyotik başladı. 5. Gün ateş artı acile gittik daha sonra 7.gun karın ağrısı başladı 3 gündür hastanede yatıyoruz. Hocam glukoz:126 urik asit :2.3 alt:253 ast:95 alp:280 crp:1.954 öksürük baya azaldı karın ağrısı geçti zaman zaman kaşıntı var . İlaç enerjisi veya endeksin olabilir dendi sonuçlar size göre nasıl hocam

Orhan Gençtürk 4 Ocak 2017

Kolay gelsin Ürük asit bir puan yüksek çıkmış 7.7 iken 7.8 çıkmış safra yollarında ve karaciğerin içinde taş vardı safra kesesini aldırdık bir kaç tane kaldı dendi Ürük asitin yüksek olması bu rahatsızlığa tehlike arz ederim hocam saygılar

Ünsal Bahcekapili 5 Ocak 2017

Merhaba, oğlum 13 aylik puv ile dogdu hidronefrozumuz var 2 gunlukken vezikostomi acildi hala tak yapiyoruz ve antibiyotik (bactrim suprax zantak) kullaniyoruz 12-13 kez iye den yattik 3 aydir yatmiyoruz kilo almama, istahsizlik ve kusma nedeni ile 7 aydir infatrini mama ve makine ile ng den besleniyoruz
11 agustos AST 41 ALT 28
25 ekimde AST 101 ALT 134
26 kasim AST 83 ALT 149
kusmamiz sik sik oluyordu fakat kanli kusma ile 4 ocak acile geldik ALT 482 AST 983
bu degerler neye isaret eder
tesekkurler

sefa mert 6 Ocak 2017

İyi çalışmalar doktor bey,deniz kuvvetleri subay adayıyım ve sağlık aşamasında kan değerlerimde bazı yükseklikler ortaya çıktı.AST:193 ALT:54 TOTAL BİLİRUBİN:2,1 DİREKT BİLİRUBİN:0,31 ÜRE:46 KEREATİNİN:1,53 SEDİMANTASYON:23 çıktı.Refereans değerlerden fazla olduğu için bu şekilde kabul edilemeyeceğim söylendi ve bir hafta sora bolca dinlen bol su tüket ilaç içme ve çok yemek tüketme diye gönderildim bu kısa sürede hepatit yada karaciğerlerimde bir sorun olmadığı halde bu süre bana yeter mi yada en kısa zamanda bu değerleri düşürmek için sizin ne tavsiyeleriniz olur yardıma çok ihtiyacım var doktor bey çok teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar dilerim…

admin 7 Ocak 2017

Merhaba, oldukça açıklayıcı ve etkili yöntemleri siz söylemişler. Bunları eksiksiz uygulayın. Günde 3-4 litre su için. Spor yapın. Kesinlikle işlenmiş gıda ve içecek tüketmeyin. Doğal ve az beslenin. Doktor tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanmayın. Sorununuz 1-2 hafta içinde düzelecektir. Zamanınız çok kısıtlı olduğu için çok caba harcamalısınız.

Ezgi 6 Ocak 2017

Merhaba hocam benim asd orani 20 alt orani 17 cikmis yazinizi okudum ama birsey anlayamadim pek fazla . 17 yasindayim roactuanne kullaniyorum ( sivilce hapi ) aciklarmisiniz ?

Hamza polat 11 Ocak 2017

Merhaba hocam 7 gunluk bebegimizde ALT 59 AST 173 cikti biz korkuyoruz cvp verirsen seviniriz hocam kolay gelsin

Yasemin yavuz 13 Ocak 2017

Merhaba oglum 9 yasında dawum sendromlu risperdal ilaç kullanmaya başladık iki aydır karaciğer yağlanması yüksek çıkıyor diyor doktor acaba ne yapmalıyım cok asırıaşırı kilosu yok 27 kilo

admin 13 Ocak 2017

Merhaba zayıflaması gerekiyor. Dengeli ve sağlıklı beslensin. Kesinlikle cips, kızartma, Çikolata, kola gibi yiyecek ve içecekler vermeyin.

YASİN AYDN 13 Ocak 2017

hocam ast değeri 106 değerinde çıktı iki gün sonra tekrar kan verdim bu sefer 146 çıktı acilen bu değeri 70 civarına indirebileceğim bi yöntem varmı. Çok önemli yardımcı olursanız sevinirim

admin 14 Ocak 2017

Merhaba, bir enfeksiyonunuz var mı, ilaç kullanıyor musunuz? Kilonuz ve boyunuz kaç. Göbek çevresi yağlanma var mı? Bunları bilmemiz gerekir.

YASİN AYDN 15 Ocak 2017

merhaba hocam boy 1.65- 60 kg yağlanma yok ultrason temiz sonuçlar 10 günden fazla oldu ilaç kullanmıyorum.Başka bir problem yok diğer değerler normal

admin 15 Ocak 2017

1-2 hafta içinde değerleriniz normal seviyesine gelecektir. Ultrasonun temiz çıkması çok iyi. AST ve ALT değerleri üst üste 2-3 kez 1 ay ara ile ölcüldüğü halde yüksekse anlamlı olabilir. Sadece bir kere yüksek çıktı diye telaşlanmayın. 1 ay sonraki kontrolde normal çıkacaktır.

m secil sari 16 Ocak 2017

Merhaba yurtdisinda yasiyorum.safrakesemde bu yaz camur tespit ettiler.iki hafta icinde cok siddetli sancilar gecirdim 3 kere..safra kesesi tasi tespit ettiler.ameliyata almak istediler.ast ve alt bir gecede 177 den 449 alt ise 121 den 335 cikti.bunun sebebinin safra tasinin kanala dustugunu söyluyorlar.turkiyedeki doktorum ise ataktan oldugunu söyluyor ne olabilir dogrusu cevaplarsaniz sevinirim

Servet dogan 17 Ocak 2017

Mrb hocam benim yaklaşık 6 yıldır karaciğer yağlaması var bende tahlil sonuçları ilki 17 bin sonrası 10 bin 16 bin çıkıyo tehlikesi var mı bu konuda beni aydınlatırmsınız teşekürler

Ahmet Hakan Kadioglu 18 Ocak 2017

ALT değerim 125 Alkalen Fosfataz 271 AST 64 çıktı 16 yaşındayım derdimi aydinlatabilirmisiniz.Herhangi bir belirti de hissetmedim.

mert sar 19 Ocak 2017

Hocam AST 1400 , ALT 2400 civarında çıktı testlerimde. internette yazılanlar genelde 10 kata kadar ise akut hepatit deniliyor. peki 30-40 kat olması neye işaret olabilir? kendimce yorumladığımda kesinlikle karaciğere bağlı birşey. Fakat ufak çaplı birşey olsaydı hepatit gibi , bu değerlerin 30-40 kat değil 10 kat kadar fazla olması gerekirdi diye düşünüyorum. Değerlerin bu kadar yüksek olmasına siroz sebep olabilir mi? Alkol tüketmeyen biriyim, sigara siroza etken midir? Yorumunuzu alabilir miyim. Teşekkürler…

admin 19 Ocak 2017

Merhaba test hatalı da olabilir. Genel durumunuz iyiyse bu değerler bu kadar yüksek çıkamaz. Sigara elbette çok zararlı mutlaka bırakmalısınız. Bir süre başka bir hastanede kan testi yaptırmanızı ve dahiliye hekimlerine muayene olmanızı öneririz.

Sevilay 20 Ocak 2017

Hocam ablamda 91,9 ast 180 alt degerleri çıktı.ürobilingojen +pozitif normal dışı Aso 298 yazıyor sizce bu değerler normal mi . Araştırdığımızda siroza işaret ediyor endiselenmeli miyiz?

admin 20 Ocak 2017

Merhaba Sevilay, günümüzde siroz çok karşılaşılan bir durum değildir. Bir dahiliye hekimine muayene olmanızı öneririz. Fazla kilosu varsa vermesi gerekir. Karaciğer yağlanması açısından ultrason ile bakılması gerekebilir.

seyfettin azizoglu 21 Ocak 2017

Oglum 7 aylik ast orani 52 cikti sizce normalmi? tsk simdiden

Ece b. 21 Ocak 2017

Merhaba kardeşim 18 yasinda tesadüfen hepatit c olabileceğini öğrendik. Anti hcv pozitif ciktiği için simdi doktor hcv-rna istedi, sonuç pozitif cikabilir mi çok endişeliyiz, ast 23 alt 20, yalanci pozitiflik olabilir mi, başka bir hastanede tekrar testi yaptirmali miyiz lütfen cevap verin çok teşekkürler…

eray kaya 30 Ocak 2017

hocam bende karaciğer yağlanması var tüm batın us incelemesinde Grade 3 yazıyor alt 149 spor yapmamı ve yağlı yememem gerektiğini söylediler sizce ne yapmalıyım

admin 31 Ocak 2017

Merhaba Eray, ciddi bir karaciğer yağlanması sorununuz var. Hemen bugünden itibaren kilo vermeye başlamanız gerekiyor. Az yemek çok hareketle rahatlıkla zayıflayabilirsiniz. Yeter ki insanoğlu istesin. Geçmiş olsun.

Hacer budak 7 Şubat 2017

Merhabalar eşim 174cm boyunda 58kilo ve ast sonucu 72çıkmış acama ciddi bir sorunu vaemı bilgilendirirseniz sevinirim

vildan bal 9 Şubat 2017

günaydın babam koahın son evresinde ast 153 alt 148 crp 98 cıktı doktorlarımız enfeksiyon dedi ama pıhtı atabilir dikkatli olun dediler bilgi verirseniz sevinirim

admin 9 Şubat 2017

Merhaba Vildan, kan değerleri oldukça yüksek. Size tavsiyemiz limon ve sarımsak gibi bağışıklığı güçlendiren besinlerden fazla tüketmesi yönünde olacaktır. Mümkün olduğu kadar temiz hava sağlamaya çalışın. Yattığı oda gün içerisinde mutlaka uzun süre havalanmalıdır. Geçmiş olsun.

Ahmet bal 9 Şubat 2017

Merhaba,benim ast:32 alt:46 cıktı yas 20 ne gibi bi sorun oşabilir

Emine yılmaz 10 Şubat 2017

Hocam merhaba gecen ay alt 59 ast 55bu ay alt 73 ast 65 ve butun tahliller temiz yani hepatit falan yok 3ay once belim icin enjeksiyon yaptim ,bu hafta ihlamurda ictim ondan olabilir mi cvp yazarsaniz sevinirim

Adem seymen 11 Şubat 2017

Merhaba hocam ben adem 32 yasindayim benim karın bölgemde şişiklik ve sol bağırsak tarafında ağrıdağrıdan şikayetim üzerine test oldum üre49 ast117 alt217 yüksel çıktı mcv79 pct0,19 düşük çıktı sorun nedir ne yapmalıyım yardımcı olursaniz memnun olurum

admin 11 Şubat 2017

Merhaba Adem mutlaka bir genel cerrahi ya da dahiliye hekime muayene olmanız gerekmektedir. Size batın us yani ultrason ile karın içine bakılması gerekiyor. Karaciğer ya da diğer organlar ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Ali Can Sirkeli 12 Şubat 2017

Hocam merhaba doktorda kan tahlili yaptırdım AlT 110 çıktı normal değer 0-41 yazıyo AST 33 çıktı normal değer 0-40 yani alt yüksek ve 1 ay sonraya ultrason randevusu verdi onu bekliyorum boyum180cm kilom 83 korkulacak bir şey var mı bu bir ay içerisindr ne yapmalıyım herhangi bir ilaçta kullanmıyorum

Emrah 16 Şubat 2017

İyi günler
Ast 29
Alt 57
Sonuç olarak nasıl bir durum söz konusu sizce

Serpil Genç 19 Şubat 2017

İyi günler karaciğer safra kanallarım tıkanıyor 5sene evvel ercp ile açıldı şimdi alerji oldum gözüm şişti testlerim Alt594 Ast 1507 çıktı şimdi alerji ilacı kullanıyorum ne yapmalıyım

admin 19 Şubat 2017

Merhaba Serpil ALT ve AST değerlerinizin yükseliş sebebi alerji ilaçları da olabilir. Öncelikle batın us ile karaciğer ve cevre organlar incelenmelidir. Tabii alerjinin sebebi bulunup tedavi edilmelidir.

kere çakar 20 Şubat 2017

merhaba benım ast ve alt degerlerim 2 katına yakın çıktı ldh da 380 çıkmış spor yapıyorum ve protein tozu kullanıyorum sızce önemli bişey var mıdır

admin 21 Şubat 2017

Merhaba, protein tozunu bırakmanızı öneririz.

duran sönmez 21 Şubat 2017

hocam merhaba,,beslenmeme ve yürüyüşlerime çok dikkat ederim,genellikle ekmek ve tuzdan uzak dururum,şekeri hayatımızdan çıkardı ünlü mamül yemiyoruz yalnız ast değerim 56 çıktı iki ay önce heliko bakteri tedavisi için 3’lü antiniyotik kullandım heliko bakteri bitti ast testinin yüksek çıkması bundan olabilirmi selamlar

admin 21 Şubat 2017

Merhaba, bazı enfeksiyonlar ve ilaçlar AST ve ALT değerlerini etkilemektedir. Göbek çevresinde yağlanma varsa spor yaparak zayıflamaya devam etmelisiniz. Sigara ve alkol kullanımı da etkilemektedir. Zamanla değerleriniz mutlaka normale dönecektir.

hakan 26 Şubat 2017

Merhaba hocam son bir iki haftadır protein diyeti yapıyordum günlük 100 150gr protein alıyordum ve günlük içtiğim su miktari çok düşüktü ortalama 1-2 bardağı geçmez.
LDL Kolesterol 121 < 100
Bilirubin 0.36 < 0.3
AST 57
ALT 88
Ürik asit 7.9 < 7
Kolesterol 223
MCH 31.7
araştırmalarıma göre Bilirubin ve ürik asit'in yüksek olması protein alımından dolayı olabiliyormuş fakat ALT ve AST değerlerimin yüksek çıkmasının bununla ilgisi olabilir mi ? doktorum NAC denilen ilacı verdi bittiğinde tekrar kontrole gideceğim..

Lali İrmiş 28 Şubat 2017

Merhaba hocam 5 yaşında oğlum var hepatit c hastası AST 61 I.H ve GGT 5 I.H çıktı ne yapmam lazım.teşekkür ederim cevabını bekliyorum.

Münevver çevik 2 Mart 2017

Merhaba hocam benim kızın 23 aylık bir hafta önce sabah kalktkalktığında yastığına kahverengi kanamalar olduğunu farkettim doktorumuza gittiğimizde aynı gün içinde ateşlenme başladı ve yapılan tahliler sonucunda da AST (138)ALT (127) çıktı.bizi araştırma hastahanesine yönlendirdiler ve orada yapılan tedavi sonucu AST (62)ALT (91) çıktı.ve ben 4 gün sonra tekrar ölçtüydüm AST (87) ÂLT (106) çıktı.tekrar bir yükselme oldu.viral enfeksiyona bağlı olabileceğini söylediler. Ama kanamaya da herhangi bir açıklama yapmadılar.şimdi 1 hafta sonra tekrar kontrolümüz var ama çok endişe ediyoruz.sağlıklı bir bebek antibantibiyotik bile kullanmamıştı.sizce kötü bir sonuç çıkarmı bu durumdan.

admin 2 Mart 2017

Merhaba ateşlenme olması enfeksiyonu düşündürüyor. Doktorunuzun dediği gibi viral bir enfeksiyon geçirebilir. Çocuğunuza yoğurt ve meyve yedirin. Gün içerisinde dikkat edin. Muhtemelen enfeksiyonu 1 hafta içinde tamemen atlatacaktır ve değerler normale dönecektir. Endişelenmeyin geçmiş olsun.