iyimi boyle bilgi sitesi

Sindirimi Zorlayan Besinler

Sindirimi Zorlayan Besinler

Gastroenteroloji uzmanlarına göre sindirim sorunları olanların beslenmelerinde dikkat etmeleri çok önemli. Birazdan vereceğimiz yiyecekler tüketmeleri halinde sindirim problemleriniz daha da artabilir. Özellikle reflüsü olanların dikkatli olmaları gerekiyor.

Sindirim Sistemini Zorlayan Besinler

1- Çikolata: Sindirim sistemini oldukça fazla zorlayan besinlerin başında çikolata gelir. Özellikle reflüsü olanların kabusu gibidir. Çikolata, yemek borusunun alt ucunu gevşettiği için reflü şikayetlerinin artmasına neden oluyor.

2- Kahve: Sindirimi zorlaştıran gıdaların başında gelen kahve de sindirim sistemi şikayetleri yaşayanların kaçınması gerekenlerden biridir.

3- Baklagiller: Etten sonra en fazla demir içeren yiyecekler arasında yer alan  baklagiller, sindirim sistemi yavaş çalışan kişiler için oldukça sıkıntılıdır. Bu yiyecekler zor sindirebildiği için, tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle akşam yemeklerinde tercih edilmemesi gerekiyor.

4- Süt ve sütlü tatlılar: Sütün içinde bulunan laktoz midede şişkinlik ve gaza neden olabiliyor. Özellikle toplumda yüzde 5-10 civarında bulunan laktoz intoleransına sahip grubun bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor.

5- Gazlı içecekler: Bu ürünler hem doğal değil, hem de sanılanın aksine sindirimi rahatlatmıyor, aksine bünyemizde gaz oluşumunu artırıyor. Özellikle yemekle birlikte içildiğinde şişkinlikle beraber reflünün de artmasına neden oluyor.

6- Kızartmalar: Besinler kızartıldığında hem sindirimi zorlaşıyor, hem de bir takım kimyasal maddelerin açığa çıkmasına neden olabiliyor. Bu yüzden zaten sağlıksız olan kızartmalardan mutlaka uzak durun.

7- Acı kırmızı biber: Müthiş bir antioksidan olan kırmızı biber, ne yazık ki sisdirim sistemi sorunu yaşayanlar için sıkıntılı olabiliyor. Kırmızı acı biber, hem reflüyü tetiklediği, hem de hemoroitlerin artmasına neden olduğu için tüketilirken dikkat edilmesi gerekiyor.

Önemli Not: Beslenme alışkanlığı, sindirim sistemini en olumsuz etkileyen faktör. Özellikle yatmadan hemen önce yenilen yiyecekler reflüsü olanlar için çok ciddi sorunlara sebep oluyor. Reflüsü olanlar ve ileride reflü gibi şikayetler yaşamak istemeyenler, yatmadan en az 2 saat önce bir şeyler yemeyi mutlaka kesmelidir.

Daha kolay sindirmek için Ne Yapmalıyız

1– Porsiyonlarını küçültün, sık sık ve az az yiyin.

2– Sakız çiğnemeyin.

3– Yemek yerken az konuşun.

4– Gaz yapan ve sindirimi zorlaştıran ürünleri tercih etmeyin. Gazlı içeceklerden uzak durun.

5– İçeceklerini tüketirken pipet kullanmayın.

6– Su için. Günlük su ihtiyacınızı karşılayın.

7– Yemeklerden sonra hareket edin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.