iyimi boyle bilgi sitesi

Uno Nasıl Oynanır

Uno Nasıl Oynanır

En az 2 oyuncu, en çok 10 oyuncu ile oynanabilen eğlenceli bir kağıt oyunudur. Uno oyununda şansın önemi kadar zeka da önemlidir. Kağıtları iyi takip etmelisiniz ve elinizdeki tüm kağıtları herkesten önce bitirmelisiniz. Uno oyunu yediden seksene tüm yaş grubuna hitap eden bir oyundur. Oyunun en büyük amacı elindeki kartları ilk bitiren oyuncu olmaktır. Oyunun kartları özeldir, bu normal iskambil kağıtları ile oynanamaz.

Uno oyunu biraz pis yedili oyununa benzer. Aynı pis yedili gibi elindeki kağıdı ilk bitiren kazanır. Fark olarak puanlama sistemi biraz farklı. Oyunu bitirdiğinizde, insanların ellerindeki kartların toplamı sizin hanenize yazılıyor. Pis Yedili oyununda amaç en az puanı almak iken Uno oyununda amaç mümkün olan en yüksek puan almaktır. Oyunda toplam 500 puanı geçen kazanır. 2 tür renk değiştirme kartı var, biri sadece renk değiştiriyor öteki hem renk değiştiriyor hemde kart çektiriyor bir sonraki arkadaşa.

Uno Oyunu Kurarları

– Arkadaşlardan biri uno kağıtlarını tek tek dağıtır. Her oyuncuda toplam 7 kart olması gerekir. Tüm oyuncular oyuna 7 kart ile başlar.

– Herkese 7 kağıt dağıtıldıktan sonra geriye kalan kartlar ise üstü kapalı bir şekilde masanın ortasına bırakılır. Bu desteden bir kağıt açarak yere konur. Oyuna ilk başlayan bu karta göre oynamak zorundadır. Yerdeki deste sizlerin kabusu olacaktır. Kağıt çekecek arkadaşlar bu desteden çekecekler.

– Oyun genellikle dağıtıcının solundaki oyuncuyla başlar. Örneğin, yerdeki kartı mavi bir 8’li ise, istediği 8’liyi veya mavi kartı oynayabilir. Aynı zamanda uygun olan hareket kartları veya yabani kartlardan biriyle de oynayabilir. Oynayamaz veya elindeki kartı kullanmamaya karar verirse, kura destesinden bir kart çeker. Oyuncu bu kartı ne zaman kullanacağına kendisi karar verebilir. Elinizde atabileceğiniz bir kart olsa dahi atmak zorunda değilsiniz.

Yerdeki kartın renginden devam etmek zorundasınız. Örneğin yerde mavi 5 varsa, siz ya mavi bir renkteki kağıdı yada farklı bir renkte herhangi bir 5’liyi atabilirsiniz. Yani ya renk tutacak yada rakam tutacak.

Elinde son bir kağıt kalan oyuncu Uno diyerek elinde tek bir kağıt olduğunu bildirmek zorundadır. Eğer bildirmeyi unutursa ceza olarak yerdeki desteden 1 tane kağıt çekmek zorundadır.

Uno Kağıtlarının Özellikleri

+2 Uno Kağıdı: Bir sonraki arkadaşa yerden 2 kart çektirir. Eğer bir sonraki arkadaşta +2 varsa bir sonraki arkadaş  yerdeki desteden 4 kart çeker, eğer o arkadaşta da +2 varsa bir sonraki arkadaşa kabus yaşatarak 6 kart çektirebilirsiniz. Bu böyle gider elinde +2 olmayan tüm biriken cezaları bir güzel yerdeki desteden çeker. Ayrıca +2 kartını son atan arkadaş dilediği bir renge oyunu çevirebilir.

+4 Uno Kağıdı: Yukarıdaki +2 kartındaki tüm kurarlar bu kart içinde geçerlidir. Bu kartın tek farkı ise 2 kart çekmek yerine 4 kart çekmektir. Yine +2 kartında olduğu gibi son +4 kağıdı atan arkadaş yerdeki kart rengini dilediği kart rengine çevirebilir.

>< Uno Kağıdı: Sağ ve sol yöne ok işareti olan kartın özelliği ise oyunun yönünü ters yöne değiştirmesidir.Bildiğiniz üzere birçok kağıt oyununda oyunun yönü saat yönünde ilerler. Uno oyunu da saat yönünde oynanır. Ama yön kartları sayesinde oyunun yönünü dilediğiniz gibi tersine döndürebilirsiniz. Örneğin siz B oyuncusunuz, sizden sonraki C oyuncusu; ama siz yön kartını yere attığınız anda oyun C oyuncusu yerine A oyuncusuna geçer.

/O/Sen Bekle Uno Kağıdı: Bu kartı attığınızda bir sonraki oyuncu yerine o oyuncudan sonraki oyunu oynar. Yani sizden sonraki oynayamaz.

Renk Değiştirme Uno Kağıdı: Sadece renk değiştiren kağıttır. Üzerinde 4 ayrı renk seçeneği resmi olan kağıdı yere attığınızda oyunun rengini dilediğiniz renge çevirebilirsiniz.

Not: Yeni uno kartlarında yeni kartlar eklenmiş.

1- El değiştir kartı (kartta kart tutan iki el resmi var ) : kartı oynayıp elindeki kartları istediğin birinin kartları ile değiştirebiliyorsun ve devam edecek rengi söyluyorsun
2- İçi boş kağıt ( 3 adet var ):  Hayal gücünize bağlı olarak istediğiniz olayı yazabiliyorsun örnek olarak biz birine bir önce oynayan +4 çeksin yazdık.

Uno Kartları Puanı Nasıl Hesaplanır

Sıradan üzerinde rakamlar bulunan kartların puanı kendi sayı değeridir. Örneğin elinizde 2 ve 5 kaldıysa puanınız 7 olarak yazılır.

Hareket kartları dediğimiz yön değiştiren kart ile bir sonraki arkadaşı oynatmayıp o arkadaştan sonrakine oyunu atlatan kartımızın puan değeri 20‘dir

Yabani kartlar dediğimiz çektirme kartlarının puanı ise 50 puan değerindedir. Oyunda toplam 500puana ilk ulaşan oyuncu kazanır.

Yorumlar

Yazıya 135. yorum yapılmış.

1 2
Kemal keseroğlu 4 Kasım 2018

Elimizde 2 tane +2 kırmızı kart varsa 2sine de aynı anda alabilirmiyiz
Atabiliyorsak sonraki oyuncu 4 kart mi çekmek zorunda kalır tesekkurler

Rabia yüksel 27 Kasım 2018

Merhaba kimsenin elinde hamle kalmadıysa ne yapılıyo

Şshdkwk 10 Aralık 2018

En son kart renk değiitirme olduğunda oyuna devam ediliyor mu

admin 10 Aralık 2018

Merhaba, en son elinizde renk değiştirme kartı varsa şanslısınız. Renk değişme kartını atıp oyunu bitirebilirsiniz.

ZeynepB 1 Ocak 2019

Merhabalar, elimde 2 tane renk değiştirme kartı kalmıştı ikisinde bi anda atıp oyunu kazanabilir miyim? Yoksa 1 tur beklemem mi lazım

admin 1 Ocak 2019

Merhaba zeynep, aynı tür olan kağıtları birlikte atabilirsiniz. Yani atabilirsiniz.

Esma eren 1 Ocak 2019

2 kişilik oynaken karşımdaki kişi sarı yön değiştirme ve bunun da hemen üzerine mavi dur sonra da kırmızı dur attı böyle bişey yapabilir mi?yani sarı yön değiştirme üzerine başka renk başka işaret atılır mı?

admin 1 Ocak 2019

Merhaba Esma, Başka renk olduğu için atılamaz.

Girolasorn 2 Ocak 2019

Elinde tek kart kalan, ve benden sonra oynayacak oyuncuda renk değiştirme kartı var. Bende ona +4 kartı attım. Elindeki renk değiştirme kartını atarak bitebilir mi? Yoksa 4 kart çekerek bir sonraki oyuncuya mı geçer?

admin 2 Ocak 2019

Merhaba Girolasorn, siz +4 attığınız için 4 kart çekmek zorunda oyunu bitiremez.

Thorna 6 Ocak 2019

Elimdeki son kağıt el değiştir kartı bu kart ile bittiğimde kendi elim mi bitmiş oluyor yoksa kartın özelliği olan biriyle elleri değiştirirme sebebiyle herhangi birinin eliyle değiştirip, o elini değiştirdiğimiz kişi mi bitiyor?

admin 6 Ocak 2019

Merhaba, elinizdeki son kağıdı attığınızda oyun biter.

Pelin tuş 13 Ocak 2019

Merhaba yerde sarı 6 var diyelim bunun üzerine bir sonra ki oyuncu üst üste mavi 6 kırmızı 6 yeşil 6 atabilir mi aynı kişi aynı anda

admin 13 Ocak 2019

Pelin, aynı renk olmadığı için atamaz.

Pelin tuş 13 Ocak 2019

Bide diyelim yerde sarı 6 var sıradaki oyuncu onun üstüne 2 tane mavi 6 atabilir mi

admin 13 Ocak 2019

Merhaba Pelin, evet atabilir.

Beyza 16 Ocak 2019

Merhaba♡. 2 oyuncu ile oynandiğinda ben +2 mavi koyduysam oyuncu +4 koyduğun da diğer oyuncu 2 tane almmalimi almamalimi?? Lütfen cevaplarsiniz sevinirim.

admin 16 Ocak 2019

Merhaba Beyza, siz +2 attığınızda karşı tarafta +2 yoksa yerden 2 adet kart çekmek zorundadır. +2 nin üzerine +4 attığında sizde yerden 4 adet kart çekersiniz.

Cevdet 20 Ocak 2019

Mesela elinde üç tane beş var onu aynı anda atabilirmiyiz

admin 20 Ocak 2019

Merhaba cevdet aynı renk olması lazım.

Umi20 24 Ocak 2019

Joker kart ile renk değiştirildiğinde bir sonraki oyuncu joker kart ile yeniden değiştirebilir mi yoksa en az bir kart atmak zorunda mı

Beyzasaka 26 Ocak 2019

Diyelim ki 2 oyuncu+4 attı 3.oyuncuda +yok ama dediği renkte susturucu kartı var onu atınca+ları engelleyip +ları alamayabiliyor mu

admin 27 Ocak 2019

Merhaba Beyza, susturucu diye bir kart yok. +4 leri çekmek zorunda.

yekbns 30 Ocak 2019

merhaba benim sorum arkadaşlarımla uno oynarken arkdaşımın elinde sadece +2 vardı ve bende +4 ve +2 vardı ama başka kartlarımda vardı sıra bendeyken +4 ü attım o da +2 attı bende +2 attım ve kazandım dedi böyle bir şey var mı? teşekkür ederim

admin 31 Ocak 2019

Merhaba, +4 üzerine sadece +4 atılır. +2 in üzerine de sadece +2 atılır. Yanlış oynamışsınız.

yekbns 30 Ocak 2019

bu arada 3 tane aynı şeyi yazdım kusura bakmayın ben size gitmiyor sandımda yorumu göremediğim için

Kübik 1 Şubat 2019

Elimizde el değiştirme kartı ile bir kart kaldığında el değiştirmeyi attığımızda uno demeli miyiz?

Mens 10 Şubat 2019

+2 veya +4 kartları atıldığında kartı çeken kişi kart atabilir mi?

admin 10 Şubat 2019

Merhaba Nefise, eğer elinizde +2 ya da + 4 varsa atabilirsiniz. Ama +4 üzerine +4, +2 üzerine +2 atabilirsiniz.

Elmalı 25 Şubat 2019

Merhaba, ortada kart bitti oyun biter mi?Yoksa ortadan kart çekme ihtiyacı duyulana kadar oyun devam eder mi?

Blabla 25 Şubat 2019

Merhabalar. 1. Oyuncu +4 attı 2. Oyunucyda +4 atarsa 3. Oyuncu toplam 8 kart çekecek mi? Yoksa 2. Oyuncu elinde +4 olmasına rağmen 4 kart çekmek zorunda mı?

admin 25 Şubat 2019

Merhaba Aleyna, 3. oyuncu da +4 yoksa 8 tane kart çekmek zorundadır.

Aleyna 26 Şubat 2019

Tekrar merhaba +4 üzerine +2atılabilir mi

admin 26 Şubat 2019

Merhaba Aleyna, +4 üzerine +2 atılmaz.

İrfan ölmez 26 Şubat 2019

Kritik bir sorum var. Oyuncular ellerindeki kart ortayla uyumlu olsa bile atmak zorunda değiller yazıyor. Şöyle düşünelim: “Kartları değiştir” kartını ortadan çekene kadar kart çekmeye devam ediyorum. 60 tane çektim belki sonra kartını değiştir kartıyla ya da kurallarını kendimiz belirlediğimiz kartla elinde en az kart olan oyuncuyla kartlarımızı değiştiriyoruz. Çok adaletsiz bir oyun kuralı değil mi? Bunu engellemenin bir yolu yok mu?

İrfan ölmez 26 Şubat 2019

Yorumumu göremiyorum?

Sude 10 Mart 2019

El değiştir kartıyla oyun bitirilir mi

Okan 31 Mart 2019

Merhaba elimde 3 tane +4 var hepsini aynı anda atabilirmiyim?

admin 31 Mart 2019

Merhaba Okan, 1 tane atabilirsiniz.

Yusuf oktan 16 Nisan 2019

Yerde 2sarı varsa üzerine+4atılırmı yani +4herkart için atılabilir mi

Mert Karol 12 Mayıs 2019

E oyun nasıl bitiyo yani ne oluyoda puan hesaplanacak duruma geliniyo

Amal 24 Mayıs 2019

Puanlamaya takildim. 500 yapan kazanir. Ne zaman puan hesaplaniyor. Elimizdeki kagidi ilk bitirmeye calisiyoruz sonucta. Elimdeki bitti. Digerleri elinde kalan kartlari topluyorsa ben 0 kalirken digerleri puanini arttiracak mi? Kafam karisti?

Aa 2 Haziran 2019

Jokerle bitebilir miyim?

İiskambil 18 Haziran 2019

EL DEGİSİR KARTİYLA OYUN BİTER Mİ? diyelim elimizde kalan son kart el değiştir, onu arıyorsan oyunu kazanır miyiz yoksa karşıdakinin kartlarını mi alırız?

admin 19 Haziran 2019

Merhaba Nihan, elinizdeki son kart ne olursa olsun, yere attığınızda oyun biter.

Boşverin 18 Temmuz 2019

Mesela ortada kırmızı 5 var bendede kırmızı 5 sarı ve mavi 5 var üçünüde aynı anda atabilir miyim

admin 18 Temmuz 2019

Hayır sadece 1 tanesini atabilirsiniz.

Selin Telci 1 Ağustos 2019

Eğer bir oyuncunun elinde bir kart kaldıysa ve elindeki kart +4 çek ise ve diğer oyuncuda da +4 çek var ise elinde tek kart olan kişi +4 ünü attığında ve başka bir oyuncu da +4 ile karşılık verdiğinde kazanmış olur mu ?

Selin Telci 1 Ağustos 2019

Cevap lütfen arkadaşımla kavga ettim

Ummu Akpinar 5 Ağustos 2019

Merhaba, +4 kartinin ustune el degistirme karti direkt olarak atilabilirmi?? Yoksa once 4 kart cekip bi sonraki siramimi beklemem gerekiyor?

admin 5 Ağustos 2019

Merhaba, önce 4 kart cekip bir sonraki sıranızı beklemeniz gerekiyor.

Rasim Özcan 14 Ağustos 2019

İki kişi oynarken +2 kartı ile elimdeki kartları bitirince diğer oyuncuda da +2 varmış. Oyun biter mi yoksa ben 4 kart mı çekmeliyim?

serhat arslan 15 Ağustos 2019

4 kişilik oyun oynuyoruz. bende son kağıt kaldığında uno diyorum ama ceza olarak elime otomatik 2 kağıt daha geliyor. facebookta oynuyorum sebep neden olur ? mail olarak cevap atarsanız sevinirim

Emrehan çetin 4 Ekim 2019

Oyunda aynı renkte kartlarım varsa hepsini kombolayıo atabiliyormuyum atılıyorsada içinde herhangi bir hareket kartı varsa sonraki oyuncuya işlenirmi mesela ben 6 tane kırmızı kartı attım ama içinde 1 tane sus kağıdı var o geçerli olurmu

Ahmet battal duman 16 Ekim 2019

Abi çok teşekkürler allah razı olsun

baran boztepe 24 Kasım 2019

Benim elimde mavi 6 mavi 7 mavi 8 ve mavi 9 var hepsini art arda atabilirmiyim?

Nurcan 24 Kasım 2019

Amaç burda elindeki kartları bitirmek değil mi 500 puan yapan nasıl kazanıyor. Ben o zaman elime kartları toplarım bitmem.. anlamadim !!!

admin 25 Kasım 2019

Merhaba Nurcan, oyunda amaç rakip oyuncuların kartlarının puanın toplamını almak. Yani size yazılan puan rakip arkadaşlarınızın elinde kalan kağıtların toplamı. Bu yüzden rakiplerinize mümkün olduğu kadar çok kağıdı yerden toplatın ve çektirin. Saygılarımla.

Tuna Adışen 11 Aralık 2019

Üst üste 2 kart atılabilir mi

yusuf 23 Aralık 2019

hangi kart kaç tane açaba

Dilara 24 Ocak 2020

1. Oyuncu +4 attı 2. Oyuncu itiraz etti ve 1. Oyuncu blöf yapmış. Yerdede sarı renk kart var. 1. Oyuncu 6 tane karttı çekti. Şimdi 2. Oyuncu 1. Oyuncunun +4 kağıdıyla söylediği renkle mi devam eder yoksa yerdeki sarı renk kart atarakmı devam eder?

beyaz 24 Ocak 2020

0 ile bitmek 10 kat sağılmıyor muydu?

Arzu karaman 30 Ocak 2020

Oyuna başlarken +4 açıldı. Başlayan renk belirleyip 4 tane çekip oynamayacak mi . Yoksa yerdeki kart değiştirilecek mi?

admin 31 Ocak 2020

Yerdeki kağıtlar değişecek. +4 ve +2 ile başlanamaz.

Fatoş 7 Mart 2020

İçeriği boş kağıtlarda aynı zamanda renk değiştiriyormu

ayşeee 2 Nisan 2020

oyunda 8 sayısı atılmıştı bende de 8 sayısı olan 3 renk kart vardı üçünü bir atabilir miyim ? atamazsın dedilerde

admin 3 Nisan 2020

Merhaba Ayşe, arkadaşların doğru demiş. elindeki 8’lerden 1 tanesini atabilirsin.