iyimi boyle bilgi sitesi

Anne Sütü Karbonhidratının Özellikleri ve Faydaları

Anne Sütü Karbonhidratının Özellikleri ve Faydaları

Anne Sütünün 100 gramının kalori değeri yaklaşık 69 kcal’dir. Ancak anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyacına göre sürekli bir değişiklik gösterir. Bu yüzden anne sütünün ne bir kalori değeri söylenemez. Anne sütü, bebek için en uygun besindir. İçeriği sabit değildir ve bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Temel olarak protein, yağ, karbonhidrat ve sudan oluşur. İçinde, vitaminler, kalsiyum gibi elementler, çeşitli enzimler ve bebeği hastalıklardan koruyacak olan bağışıklık proteinleri de içerir. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen hormonlar da anne sütünün içeriğinde vardır. Anne sütünde, 20’den fazla aktif enzim tanımlanmıştır. Bu yazımızda anne sütündeki karbonhidratın özelliklerini ve bebek için faydaları nelerdir onu inceleyeceğiz.

Anne Sütü Karbonhidratının Faydaları

1– Bu karbonhidratın çoğunu “LAKTOZ” oluşturmaktadır.

2– Kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin emilimini artırır.

3– Sinir sisteminde beyin ve omurilikte galaktolipitlerin yapısına girerek beyin gelişiminde rol oynar.

4– Çocuğun enfeksiyonlardan korunmasını sağlayan bileşenlerin yapıtaşlarının oluştururlar. Oligosakkaritler ve diğer bazı kompleks karbonhidratlar da bulunmaktadır.

5– Anne sütü alan bebekler daha iyi bir sindirim sistemine sahip oldukları için, daha az sindirim sistemi enfeksiyonlarına yakalanırlar. Bunu içerdikleri BİFİDUS FAKTÖR ile ishale neden olan ajanların üremesine engel olan Laktobasillus bifidus adlı yararlı bakterinin oluşumunu sağlayarak yaparlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.