iyimi boyle bilgi sitesi

Anne Sütü İçen Bebekte Aşırı Gaz Yapan 5 Besin

Anne ve Çocuk 20 Mayıs 2018
Anne Sütü İçen Bebekte Aşırı Gaz Yapan 5 Besin

Bebekler için anne sütü ile beslenme çok önemlidir. Mucizevi anne sütünün içeriği bebeğin kaç aylık olduğu ile orantılı bir şekilde değişir. İlk aylarda daha sulu olan anne sütü ilerleyen aylarda daha koyu olur. Anne sütü alabilen bebekler daha şanslı bebeklerdir. Anne sütünün yeterli gelmesi takdirde bebek 2 yaşına kadar emzirilebilir. Anne sütü ile büyüyen bebeklerin bağışıklık sistemleri daha güçlüdür. Bebeklerini emziren anneler için en çok yaşanan problemlerden biri gaz problemidir. Bu beslenmesi ile ilişkili bir durumdur. Bebek anne sütü ile beslenirken yanlış tutuş pozisyonundan dolayı hava yutabilir. Ya da annenin beslenmesinden kaynaklı olarak bazı gaz yapıcı yiyeceklerin etkisi süte geçer ve bebek de bu sütü emdikçe gaz oluşur.

Bebeklerde gaz problemi bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Kimileri hiç gaz problemi yaşamazken kimileri 4. aya kadar sürekli gaz problemi yaşar. Kimi bebekler daha kolay gazlarını çıkarabilirken kimi bebekler çok zorlanır. Bebeklerin bu dönemi daha kolay atlatmaları için anneler yediklerine, içtiklerine dikkat etmelidir.

Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler

kolik bebek1- Bakliyatlar: Kuru fasulye, nohut , mercimek gibi bakliyatlar gaz yapabilmektedir. Anne sütü içen bebek, sütü emdikten sonra oldukça gazlanır.
2- Süt ve süt ürünleri: İnek sütü ve inek sütü ürünlerini tüketmek bu dönemde gaza sebep olabilmektedir.
3- Bazı sebzeler: Karnabahar, lahana, brokoli gibi bazı sebzeler, bebeğinizin gaz problemleri yaşanmasına sebep olur. Brokoli ve karnabahar sülfür bileşiklere sahiptir ve bu da gaz problemlerine sebep olur.
4- Çikolata ve gazlı içecekler: Bu yiyecekler ve içecekler bebek için gaz yapıcıdır.
5- Baharatlı yemekler: Baharatlı yemekler midedeki asit oranını yükseltir ve gaza ve şişkinliğe sebep olur. Acılı yiyecekler ve kafeinli içeceklerde bebeği oldukça rahatsız eder.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.