iyimi boyle bilgi sitesi

Doğurganlığı Azaltan 6 Etken

Sağlık 5 Haziran 2017
Doğurganlığı Azaltan 6 Etken

Günümüzün en büyük sıkıntılardan birisi olan hamile kalamama durumu, her geçen gün birçok kişinin hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Günden güne bu durum hızla artış gösteriyor. Bundan 50 yıl sonra artık doğal yollarla gebe kalmak neredeyse imkansızlaşacaktır. Normal gebeliklerin yerini tüp bebekler almaya başladı. Normal doğum süresini dolduramadan doğan erken doğan premature bebekler her geçen gün artıyor. Bunların sebebini araştıran uzmanların görüşlerini maddeler halinde sizlerle sunuyoruz. Sizde hamile kalamama sorunu yaşıyorsanız bu faktörlerden uzak durmaya çalışın.

Doğurganlığı Azaltan 6 Etken

1- Stres: Günümüzün en büyük ve en ciddi problemlerinden biri şüphesiz strestir. Herkes de bir sinir bir gerginlik bir koşuşturmadır gidiyor. Her 10 kişinin 7 si antidepresan ilaçlar kullanmaktadır. Stres, bedene yumurtlama işaretini veren beyin sinyallerini karıştırarak yumurtlamayı engelleyebilir. Stres azalırsa, çiftler kendilerini iyi hissettiği aylarda daha rahat bebek sahibi olabilirler.

 2-Alkol Ve Sigara Kullanımı: Sigara ve alkol doğurganlığı engelleyen sebeplerden biridir. Spermlerin hem sayısında hem de kalitesinde ciddi düşüşlere sebep verir. Kadınlarda hem gebe kalmayı zorlaştırır hemde hamile kalındığında bebekte önemli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

3- Aşırı Kahve Tüketimi: Bilim adamları gereğinden fazla kahve içen kadınların, içmeyen kadınlara oranla hamile kalma şanslarının daha az  olduğunu belirtiyor. Çünkü kafein, kadınların yumurtalıklarındaki tüplerin kas etkinliğini azaltarak doğurganlığını etkilemektedir. Bu yüzden aşırı kahve tüketiminden uzak durmalıyız.

4- Beslenme Alışkanlıkları: Günümüzde artık organik olan meyve- sebze üretimi neredeyse yok denecek kadar çok azdır. Genetiği değiştirilmiş doğal olmayan hormonlu gıdaları tükettiğimiz için doğurganlık yapımız olumsuz etkilemektedir. İşlenmiş yiyecekler olsun trans yağlar olsun, bütün bunlar çocuk sahibi olma şansımızı elimizden almaktadır.

5- Sık Sık Cinsel ilişkiye girmek: Çok sık cinsel ilişkiye girmek de, çok seyrek ilişki de doğurganlığı azaltacaktır. En uygun olan cinsel performans haftada 1 -3 arası idealdir. Her gün sık sık seks yapmak hem sperm sayısını düşürür hem de sperm kalitesi düşülür. Bu durum döllenme konusunda olumsuzluklar ortaya çıkarabilir.
6-Şişmanlık: Aşrı kilo, kişilerin üreme sistemini olumsuz etkilemektedir. Kilolu erkeklerde görülen hormon dengesizliği direkt olarak sperm yapımını etkiliyor ve sperm kalitesini düşürüyor. Kadınlarda ise hormon bozukluklarına sebebiyet verdiği için adet düzensizlikler ortaya çıkıyor. Bu durumda da hamile kalma olasılıkları düşüyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.