iyimi boyle bilgi sitesi

Anne Karnındaki Bebek, Annesinin Duygularını Hisseder mi?

Anne Karnındaki Bebek, Annesinin Duygularını Hisseder mi?

Hamileyken anneler mutlu hisseder, heyecanlı hisseder ama en çok da meraklı hisseder. Hamileyken tüm anneler gibi benim de en çok merak ettiğim şeyler “Bebeğim şu an nasıl, ne yapıyor, hala canlı ve sağlıklı mı, acaba hareketlerimle ona zarar verir miyim?” tarzında şeylerdi. Hamile kalmadan önce böyle biri değildim ama hamile kaldıktan sonra gerçekten tam bir evhamlı olup çıktım. Ben yalnız kendimi böyle sanırdım ama sonradan fark ettim ki tüm hamile kadınlar bunları düşünmekten kendini alamıyor. Siz de böyleyseniz kaygılanmayın; çünkü içinizdeki göremeden bile çok sevdiğiniz yavrunuzun tabii ki iyi olmasını ve onu sağlıklı bir şekilde kucağınıza almayı istiyorsunuz. Ama yine de kendinizi sakinleştirmeye çalışın çünkü içinizdeki minik bebek sizin hissettiğiniz her şeyi hissediyor. Tabii ki ona da kaygı yaşatmak istemezsiniz.

Bu konuda uzmanlar derler ki bir anne adayının gebelik sürecinde kendisini hissedişi ve stresi kontrol ediş şekli, karnındaki bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimini etkilemektedir. Onun için“pozitif düşünme” daha sağlıklı bebeklerin doğmasına yardımcı olmakta. Bu konuda otoritesi genel kabul gören Dr.Thomas Verny, yayınlarında, aynı nikotin veya alkol gibi annenin hissettiği veya düşündüğü her şeyin nörohormonlar vasıtası ile karnındaki bebeğe de iletildiğini belirtiyor.

Hamile bir kadının duygularını belirleyen pek çok faktör bulunmakta. Bu faktörler anne adayının düşüncelerini ve  duygularını etkilerken, duyguları da nörohormonları etkilemekte. Anne adayı tedirgin, stresli veya korku içinde ise kanına salınan stres hormonları plasentadan geçerek bebeğe ulaşıyor. Bu stres hormonları da etkilerini bebek üzerinde gösteriyor.

Mesela aşırı stresli bir gebelik geçiren kadınların çocukları ileriki yaşantılarında davranış problemleri göstermeleri ihtimalleri bulunmakta. Aşırı ve devamlı stres altında olan anne adaylarının çocuklarının; prematüre doğması, doğum ağırlıklarının düşük olması, hiperaktif, kolayca öfkelenen ve gaz sancısına yatkın olmaları da ihtimal dahilinde. Çünkü kronik stres altında olan hamile kadının salgıladığı hormonlar bebekteki kan dağılımını derinden etkiliyor ve gelişmekte olan çocuğun karakterini ve fizyolojisini etkiliyor.

Diğer taraftan annenin olumlu duygular içinde olması, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumlu etkilemekte. Onun için mutlu, huzurlu ve sakin bir kişiyseniz bebeğiniz de ileriki yaşamında dengeli, mutlu ve huzurlu bir birey olabilir. Çünkü kişi neşeli ve huzur içinde olduğu zaman salgılanan endorfin ve enkefalin (beyinden salgılanan ve ağrıyı azaltıcı etkisi olan hormonlar ve maddeler) bebeğe geçerek onun sinir sisteminin de düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar ve bebek huzur içinde büyür.

Yorumlar

Yazıya 3. yorum yapılmış.

Rabia 21 Şubat 2018

Yengem hamile ve burdaki okuduklarımı söyliyecem benim yengemde çok düşünüyordu şimdi içi rahatlar inşallah

Rabia 21 Şubat 2018

Birde doğurmak acıtıyormu yengem soruyor ve çok korkuyor acaba bilgi verir misiniz lütfen yengem ilk çocuğu olucak da …..

alya❤zain 29 Temmuz 2018

Rabia çok acıtıcı imiş anneler öyle diyor