Spiral (Rahim İçi Aracı) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağlık 28 Kasım 2016

Rahim içi Aracı, gebelikten korunmak için rahimin içine takılan küçük plastik bir araçtır. Bakır ve hormon içeren iki çeşit spiral vardır. % 98 etkili olup 5- 10 yıla kadar gebelikten koruma özelliğine sahiptir. Koruyucu özelliğini yitirmemesi için her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Ülkemizde en sık kullanılan ve tercih edilen bakır spirallerdir. Takıldığı andan itibaren gebelikten korumaya başlar. Mutlaka bir sağlık kuruluşunda uygulanmalıdır. Hamile kalmak istediğiniz zaman spiral çıkartıldıktan sonra rahatlıkla gebe kalabilirsiniz. Korunmasız cinsel ilişki sebebiyle istenmeyen gebelik şüpheniz varsa, ilişkiden hemen sonraki ilk 5 gün içinde spiral takıldığında % 90- 95 civarında gebelik oluşumunu engeller.

Spiral (Rahim İçi Aracı) Gebelikten Nasıl Korur?

Rahim içine yerleştirilen spiral genellikle T şeklinde olur. Spiral, rahmin içinden geçen spermin yumurtayı döllemesini engeller. Ayrıca yumurta döllenmiş olsa bile embriyonun rahim içinde tutunmasını ve canlılığını devam ettirmesini engeller.

Spiral (Rahim İçi Aracı) Ne Zaman Takılır?

Spiral, yeni doğum yapmış ve bebeğini emziren kadınlar doğumdan 40 gün sonra taktırabilir. Gebe kalmak istemeyen kadınlarda doktor tarafından muayene edilip hangi günlerde spiral takılacağını belirleyip ona göre işlem yapılmalıdır. Genellikle adet döneminin bitmesine yakın, kanamanın az olduğu günlerde takılması tercih edilir.

Spiral (Rahim İçi Aracı) Kimlere Takılması Sakıncalıdır?

  • Gebelik şüphesi olanlar
  • Kalp kapakçığında sorun olanlar
  • Spiralin yapıldığı bakır gibi maddelere karşı alerjisi olanlar
  • Bağışıklık sistemini azaltan AIDS gibi hastalığı olanlar
  • Rahim kanseri ya da rahim içi ile ilgili problemi olanlar
  • Pap smear testi sonucu olumsuz çıkan kadınlara
  • Aşırı vajinal enfeksiyonu olanlar kadınlara
  • Adet dönemlerinde çok fazla ağrısı olan kadınlara

Spiral Rahim İçi Aracı Takan Kişilerde Ne gibi Şikayetler Görülebilir?

Spiral takıldıktan sonra nadir olarak geçici ağrılar görülebilir. Bu ağrılar zamanla geçecektir. Birkaç ay boyunca ara ara lekelenmeler görülebilir. Bazı kadınlarda adet kanaması biraz daha yoğun ve uzun sürebilmektedir. Bunlar normal olarak karşılanır. Fakat şiddetli kasık ağrısı, adet kanamalarının aşırı yoğun olması, titreme, ateş, kötü kokulu akıntı varsa ve eşiniz ilişki sırasında spirali hissediyorsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

NOT: Spiral takıldıktan sonra ilk 3 ay içerisinde kontrole gidip spiralin yerinde olup olmadığına baktırılmalıdır. Daha sonra her 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.