iyimi boyle bilgi sitesi

Bamyanın Faydaları

Bamyanın Faydaları

Bamya, tabiatın insanlara sunduğu mucizevi besinlerden biridir. Bazılarımız bamyayı pek sevmez ama onlara tavsiyemiz bu güzel besini sevmenizdir. Çünkü her derde devadır. Bamya, içerik olarak son derece zengin ve besleyicidir. İşte bamyanın faydaları.

1- Bamya, kilo vermeye yardımcı bir besindir: Bamyanın 100 gramında yaklaşık olarak 3 gram lif bulunmaktadır. Bamya lifli yapısından dolayı çabuk tokluk hissi verir ve kişinin erken acıkmasını önler. Bu yapısı sayesinde daha az yemenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.

2- Bamya, saçınıza hacim verir: Saçınıza hacim kazandırmak istiyorsanız dilimlediğiniz bamyaları az suda tamamen yumuşayana kadar kaynatın. Tamamen soğuyana kadar bekleyin ve içine birkaç damla limon damlatın ve saçınızı duruladıktan sonra bu suyu da kullanın. Saçınızın daha hacimli ve parlak olduğunun farkına varacaksınız.

3- Bamya, mide rahatsızlıklarına iyi gelir: Bamya, ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Sindirim sistemi dostu bir besindir. Bamya, bağırsakları çalıştırır. Mutlaka beslenme programınızda yer almalıdır.

4- Bamya, A ve C vitamini açısından zengin bir kaynaktır: Bamya A vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Cildi sağlıklı tutmak ve yenilemek için beta-karoten, lutein ve ksantin içerirler. Bu bitki aynı zamanda kataraktın önlenmesinde yardımcı olur. Siyah nokta ve sivilcelere de iyi gelmektedir.

5- Bamya, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur: Bamya lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığı için çok gerekli bir besindir. Besinlerin kana karışma hızını yavaşlatır. Bu durum ise kan şekerinin aniden yükselmesini ve buna bağlı olarak aniden düşmesini engellemektedir.

6- Bamya, iyi bir bitkisel protein kaynağıdır: Bamya, yüksek kaliteli bitkisel proteinin iyi bir kaynağıdır. Triptofan, sistin ve diğer kükürt aminoasitleri gibi aminoasitler açısından zengindir. Bamya, ayrıca hücre yenilenmesine yardımcı olur.

7- Bamya, toksinlerin kolay atılımını sağlar: Bamya suyu, aşırı kolesterol, metabolik toksinler ve aşırı safrayı yakalayıp dışkı yoluyla dışarı atar. İçeriğindeki büyük su yüzdesi kabızlık, gaz, şişkinlik ve mide problemlerini önlemektedir.

8- Bamya, bağışıklık sistemini güçlendirir: Bamya öksürük ve soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur. C vitamini, anti-enflamatuar özelliği olduğu için, bamya astım semptomlarını azaltmak için iyi besin tercihidir.

9- Bamya, kemikleri güçlendirir: Bamya, kemik sağlığı açısından oldukça önemli vitaminler içerir. Kemiklerin yapısına girerek daha güçlü olmalarını sağlar.

10- Bamya, K vitamini açısından zengindir: Bamyanın içinde bulunan K vitamini, iyi bir düzenleyicidir. Bamya, aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerin üretimine yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.