iyimi boyle bilgi sitesi

Yara İzlerini Giderecek En İyi Kremler

Yara İzlerini Giderecek En İyi Kremler

Vücudumuzda çeşitli nedenlerden dolayı oluşan yara izlerini gidermek yada en az minimuma indirmek mümkündür. Yaranın bulunduğu bölgedeki hücreler ölü hücrelerdir. Yaranın iyileşmesi ve iz bırakmaması için bu ölü hücrelerin giderilip yerlerine canlı hücrelerin getirilmesi gerekir. Bu işlem bazı yaralarda uzun zaman alabilir. Bu süreci biraz hızlandırmak için bazı kremlerden yararlanabiliriz. Kullanacağımız kremler yaranın boyutuna ve hangi sebeplerden dolayı oluşumuna göre değişiklik göstermektedir. Yanık izleri, faça izleri, sivilce izleri, lezyon izleri, kesik izleri ve çarpmadan dolayı oluşan yara izlerini gidermek mümkündür. Eczanelerde birçok yara izi yok edici krem mevcuttur. Önemli olan hangi kremi kullanacağınızı tespit etmektir. Bunun için önce yaranın oluşma sebebini öğrenmemiz gerekmektedir. Uzman bir dermatoloğa muayene olarak yara izine uygun hangi kremi kullanmamızı öğrenmeliyiz. Bir eczane çalışanı olarak benim sizlere önerebileceğim bazı kremler olacak. Bunlardan bir kaçını sayalım;

1- Contractubex Jel: Vücudumuzda meydana gelen yara, ameliyat sonrası dikiş izi ve yanık izlerinin tedavisinde kullanılan en etkili kremlerin arasında gelmektedir. Düzenli kullanım sonucu ciltteki izlerin gözle görülür bir şekilde giderdiğine tanık olursunuz. İlacı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey güneşe çıkılmamalıdır. Aksi takdirde lekelenmelere ve kızarıklara maruz kalırsınız.

2- DermatixSi Ultra Jel: Dermatix, yara izlerini azaltan Şeffaf silikon jeldir. Vücuttaki kesik ve yara izlerini tedavi ederek, koyu renkli izlerinin rengini zamanla açarak yok olmasını sağlar. Jel sürüldükten sonra 4-5 dakika kuruması beklenir. Günde 2 kez düzenli olarak sürülüp 2 ay uygulandıktan sonra olumlu sonuçlar alınabilir.

3- Scarex jel: Ciltteki yara izleri için kullanılan ve gayet başarılı sonuçlar elde edilen bir jeldir. Scarex jel, Ameliyat sonrası yara izleri, piercing izleri, dövme çıkarma işlemi sonrası oluşan izler, göğüslerde büyütme-küçültme ameliyatı sırasında oluşan yara izleri ve sivilce izleri gibi birçok alanda kullanılıyor. Yaranın üzerini kaplayarak su geçirmeyen bir tabaka oluşturuyor. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanır. Jel, 4 ile 6 ay arası boyunca düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

4- Fucidin Krem: Kremin içinde antibiyotik bulunduğu için enfeksiyon olabilecek durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Fucidin krem vücutta oluşan sivilce, çıban, iltihaplı yaraların giderilmesi için etkili bir kremdir. Yaranın üzerindeki oluşmuş ölü hücreleri tolere ederek yara izlerinin önüne geçer. Ayrıca, yanık tedavisinde de iz kalmaması için kullanılır. Epilasyon işlemi sonrasında ciltte oluşabilecek tahriş ve küçük lezyonlu yaraları tedavi ederek iz kalmamasını önler. Furacin pomad da hemen hemen fucidin kremle aynı özelliklere sahip bir antibiyotikli kremdir. Vücutta oluşabilecek tırnak izlerinin giderilmesinde de kullanılır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.